BRATISLAVA. Do prezidentských volieb zasiahne ďalší kandidát - jeden z najznámejších ponovembrových politikov František Mikloško. Je ďalším z „malých“ kandidátov, ktorých šance dostať sa do druhého kola sú podľa analytikov takmer nulové.
V hre o niekoľko percent by mohol byť aj kandidát, ktorého hľadá HZDS. Môže získať časť hlasov takmer 9 percent ľudí, ktorí by volili Vladimíra Mečiara. Ten zrejme nebude kandidovať. Hnutie oficiálne tvrdí, že chce za prezidenta Roberta Fica.
Súčet preferencií možných kandidátov okrem Radičovej a Gašparoviča bol podľa posledného prieskumu MVK 16,7 percenta. Gašparovičovi pritom na víťazstvo už v prvom kole chýbalo len 2,1 percenta.
Bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora zasa včera oznámil, že nebude kandidovať a podporuje Ivetu Radičovú.
Mikloško nepovedal, čo čaká
Bývalý predseda parlamentu Mikloško už raz za prezidenta kandidoval - v roku 2004 – získal 129-tisíc hlasov, čo bolo 6,5 percenta.
Tentoraz ho nominujú nedávno zaregistrovaní Konzervatívni demokrati Slovenska. Do volieb ide s heslami: politický idealizmus oproti politickému oportunizmu, politická pamäť oproti politickému populizmu a politická pravda oproti politickým fóbiám.
O svojich šanciach ani o tom, čo bude považovať za úspech či neúspech, konkrétne nehovoril.
Zvíťaziť nemôžu
Pavol Haulík z agentúry MVK povedal, že šance kohokoľvek okrem Gašparoviča a Radičovej sú takmer nulové a aj Mikloškova kandidatúra má len zviditeľniť jeho a jeho stranu.
Aj sociológ Mário Dobrovodský si myslí, že efekt malých kandidátov na súboj Gašparoviča a Radičovej bude zanedbateľný. Upozorňuje, že prieskumy ukazujú možnú účasť až okolo 80 percent. V praxi to však bude zrejme menej. V prvom kole posledných volieb hlasovalo necelých 48 percent voličov.
Haulík si myslí, že vyhrať v prvom kole nie je možné – najmä pre nejasne napísanú ústavu. Na vec sú dva právne názory, podľa prvého stačí na víťazstvo viac ako polovica hlasov zúčastnených voličov, druhá časť právnikov hovorí o nadpolovičnej väčšine hlasov všetkých zapísaných voličov, čo je viac ako dva milióny hlasov.
Palko bude bez podpredsedov
KDS má už okrem kandidáta na prezidenta aj svojho predsedu. Podľa očakávania sa ním stal bývalý minister vnútra Vladimír Palko.
Palko sa stal straníckym šéfom len pár dní po zaregistrovaní KDS. Podpredsedov strana nemá, podobne ako po svojom vzniku Smer, a asi ani nebude mať.
„Nie sú to celkom typické stanovy. Trochu viac sme kopírovali stanovy (britskej) konzervatívnej strany,“ povedal František Mikloško.
Myslí si, že 20 rokov slovenskej praxe ukazuje, že funkcie podpredsedov sú iba určitými náhradami – napríklad pre neúspešných kandidátov na predsedov či predstaviteľov frakcií. Voľby predsedu budú mať vždy pol roka pred voľbami do parlamentu.
(knm)