BRATISLAVA. Akciu proti lupičom v Leviciach, pri ktorej zomreli dvaja ľudia, urobili nitrianski policajti bez súhlasu prokuratúry a súdu.
Do akcie nasadili oznamovateľa trestného činu Ivana R. a policajta Róberta Vidu. Nie je jasné, na základe akého zákona to urobili. Podľa Trestného poriadku to nebolo.
Ak by Ivan R. aj Vida vystupovali v akcii ako agenti, musel by to navrhnúť prokurátor a súhlasiť s tým súd. Nič také sa nestalo.
Prokurátor nesúhlasil
„V obvode krajskej prokuratúry Nitra v tomto prípade žiadny prokurátor návrh na vydanie príkazu na použitie agenta nepodal,“ povedal SME hovorca krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.
Na otázky, či bola akcia v súlade so zákonom, nechcel odpovedať, keďže prípad vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra.
Trestný poriadok pritom hovorí, že civilný občan, v tomto prípade oznamovateľ, môže byť využitý ako agent iba pri odhaľovaní korupcie. Policajt aj pri iných trestných činoch, lúpež medzi nimi nie je.
Zákon o policajnom zbore hovorí, že policajt môže postupovať v utajení aj v iných operatívnych prípadoch. Polícia na otázky, na základe akého zákona postupovala, neodpovedala.
Ak však v nedeľu prijala trestné oznámenie od Ivana R., mala začať trestné stíhanie vo veci a riešiť prípad riadne a nie len operatívne. Ak dôkazy neboli získané v súlade s procesnými pravidlami, nemusia pred súdom obstáť.
Denník SME zaslal niekoľko otázok policajnému prezidentovi Jánovi Packovi, no neodpovedal. „Prezident sa k prípadu vyjadrí a odpovie na otázky novinárov v momente, keď bude mať k dispozícii výsledok kontroly, ktorú nariadil,“ povedal hovorca prezídia Martin Korch.
V tejto chvíli je podľa neho predčasné robiť akékoľvek závery.
Na žiadne otázky neodpovedal ani nitriansky krajský policajný riaditeľ Ján Štark.
Prípad vraždy vyšetruje Úrad boja proti organizovanej kriminalite.
K prípadu sa nevyjadril ani minister vnútra. Na všetky otázky, na ktoré mohol odpovedať, vraj už odpovedal.
Prečo nasadol do auta?
Ivan R. v nedeľu polícii oznámil, že si uňho Ladislav B. a Martin Š. objednali lúpež. V pondelok ráno o siedmej ho polícia spolu s policajtom Vidom poslala, nech zmenáreň akože vylúpi.
V parku mali lup odovzdať Ladislavovi B. a dvomi autami mali odísť na benzínovú pumpu za objednávateľom.
Policajt a Ivan R. však nešli svojím autom, ale nasadli do auta Ladislava B. V ňom došlo k hádke a Ladislav B. oboch zastrelil. Dôvod hádky nie je známy. Polícia šetrí aj únik informácií a možnosť, že ich Ladislav B. odhalil.
Polícia tvrdí, že Vida mal zákaz do auta nasadať.
Policajt bol zástupcom riaditeľa nitrianskej kriminálky.
Polícia nevysvetlila, prečo do akcie musel ísť aj policajt, prečo nemal odpočúvacie zariadenie, alebo prečo ju včas nestopli, keď sa nevyvíjala podľa plánu.
Kaliňák aj Packa mlčia
Šéfovia policajtov, minister vnútra a policajný riaditeľ, sa na tlačových besedách radi chvália, teraz na otázky neodpovedajú.
Minister vnútra Robert Kaliňák ochotne odovzdáva nové policajné autá. Keď mu zomrel policajt, pred novinárov nevystúpil. Verejne nevystúpil ani policajný prezident Ján Packa.
Podľa Silvie Mihálikovej z tlačového oddelenia ministerstva vnútra bol Kaliňák ešte v pondelok v Nitre a oboznamoval sa so situáciou. Dnes ide spolu s policajným prezidentom na pohreb zavraždeného policajta Róberta Vidu.
Exminister vnútra Vladimír Palko povedal, že keď v roku 2003 zavraždili policajta v Kollárove, okamžite išiel na miesto činu. „Navštívil som pozostalých. Toto by som odporúčal každému ministrovi vnútra.“
V samotnej akcii nevidí veľký problém, aj keď si nespomína, že by za jeho ministrovania policajti urobili niečo podobné. Polícia by sa podľa neho takýmto akciám nemala vyhýbať.
Ako poslanec sa vraj o prípad bude zaujímať. „Nechcem zatiaľ špekulovať, mám málo informácií.“
Teraz treba podľa neho vzdať hold policajtom, ktorí nasadzujú život. „Smrť tohto policajta nebola márna,“ dodal.
(mož)
|