Štát prestane motivovať deti zo sociálne slabších rodí, aby sa učili čo najlepšie. Ich rodičia všako peniaze neprídu. Dostanú ich, ak dieťa nebude chodiť poza školu.
BRATISLAVA. K dávkam pre rodičov môže 1. januára 2009 pribudnúť ešte jedna – na školopovinné deti z najchudobnejších rodín.
Ministerstvo sociálnych vecí navrhuje zrušiť motivačný príspevok, ktorý rodiny dostávajú, ak mali deti dobrý prospech, alebo si ho o čosi zlepšili.
Namiesto toho bude na vyplatenie stačiť, že deti riadne chodia do školy.
Povinná školská dochádzka je povinná zo zákona, takže štát má vlastne odmeňovať niektoré rodiny za to, že neporušujú, čo od nich pod hrozbou sankcií vyžaduje.
Michal Páleník z mimovládneho Inštitútu zamestnanosti okrem toho upozorňuje, že deti zo sociálne slabších rodín môžu stratiť motiváciu, aby sa učili čo najlepšie. „Z pohľadu trhu práce je dôležité, aby boli motivované dosahovať čo najlepšie výsledky,“ povedal.
Ministerstvo však trvá na svojom. Príspevok na základe dochádzky považuje za adresný.
K jeho návrhu sa prikláňa aj Amnesty International. „Tieto štipendiá by mali podporovať školskú dochádzku a nemali by byť závislé od výkonu dieťaťa,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa organizácie Monika Navrátilová.
Nová dávka má byť 500 korún mesačne. Toľko dnes dostáva rodič dieťaťa, ktoré malo v druhom polroku priemerný prospech do 1,5.
Na 300 korún si štát cení priemernú známku do 2,5. O stovku menej dá za zlepšenie prospechu o 0,5.
Autor: joč