TBILISI, PRAHA. V deň, keď sa v Číne začali olympijské hry, vypukol medzi Gruzínskom a jeho odtrhnutým regiónom Južným Osetskom ozbrojený konflikt. Tbilisi ako aj Moskva, ktorá separatistov na severe Gruzínska podporuje, hovoria o vojne.
Po Gruzíncoch prišli Rusi
Hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali bolo včera striedavo v rukách Gruzíncov a osetských rebelantov za masovej podpory ruskej armády, ktorá vyslala smerom na Gruzínsko desiatky tankov a stíhačky. Obe strany hovorili o desiatkach obetí.
Po nočnom ostreľovaní Južného Osetska zo strany Gruzínska, ktoré prišlo prekvapivo krátko po uzavretí prímeria, Kremeľ vyslal na juh od svojich hraníc tanky 58. armády a pomer síl sa radikálne zmenil.
Gruzínci začali mesto opúšťať. Ruská štátna televízia ukázala ruské tanky, ako vchádzajú do Cchinvali a osetskí rebelanti ich nadšene vítajú. Tbilisi však neskôr vyhlásilo úplnu kontrolu nad mestom.
Obe krajiny sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií a vraždenia civilistov na území regiónu. Podľa vedenia juhoosetských rebelantov, citovaných ruskými agentúrami, si už boje vyžiadali stovky mŕtvych civilistov. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov hovoril dokonca o „etnických čistkách“.
Saakašvili sťahuje vojakov z Iraku
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili prirovnal vstup ruskej armády k sovietskej okupácii Afganistanu či Československa v minulom storočí. Vyhlásil tiež mobilizáciu a nariadil stiahnutie polovice z 2tisíc gruzínskych vojakov z Iraku domov.
Moskva slovami prezidenta Dmitrija Medvedeva aj premiéra Vladimira Putina pohrozila Tbilisi tvrdou odvetou. Kremeľ dlhodobo podporuje separatistov v Južnom Osetsku aj v Abcházsku.
Obyvateľov regiónu, ktorým v minulosti poskytli ruské pasy, považuje za svojich. Prezident Medvedev vyhlásil, že podľa ruskej ústavy má povinnosť svojich občanov brániť, „nech už sú kdekoľvek“.
Západ vyzval obe strany na ukončenie bojov. O konflikte sa počas otváracieho ceremoniálu olympiády v Pekingu rozprával Putin s americkým prezidentom Georgeom Bushom, ktorý je spojencom gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. Washington neskôr vyhlásil, že plne podporuje územnú celistvosť Gruzínska.
Rusko pretrhlo kontakt
Rusko oznámilo, že od piatkovej polnoci preruší s Gruzínskom všetky komunikácie vrátane leteckých či námorných. Tie pritom obnovila len nedávno v marci. Vážnejší spor medzi Moskvou a Tbilisi prebehol už v októbri 2006, keď Gruzínsko zatklo na pár dní ruských dôstojníkov a obvinilo ich zo špionáže. Rusko okrem blokády odpovedalo vyhosťovaním Gruzíncov z Ruska.
Dávid proti Goliášovi
Gruzínske ozbrojené sily môžu byť pre Rusov len ťažko vážnym protivníkom. Okrem početnej prevahy sa Tbilisi nemôže s Moskvou porovnávať ani výzbrojou.
Kým ruské vojsko disponuje podľa odhadov americkej spravodajskej služby CIA takmer 400-tisíc vojakmi a ďalších 419tisíc ozbrojencov je súčasťou polovojenských jednotiek, Gruzínci ich majú len 32-tisíc. Vláda už požiadala parlament o zvýšenie ich počtu o ďalších 5tisíc mužov.
Moskva má 32-tisíc tankov, Gruzínci ich môžu použiť len 128. Ruská prevaha je zrejmá aj vo vzduchu - 1809 bojových lietadiel proti ôsmim gruzínskym stíhačkám.
(čtk, ma)
Rusi sa cítia v Cchinvali ako doma
Najzapadnutejší gruzínsky región sa ocitol uprostred konfliktu.
Maličký región Južné Osetsko je od hlavného gruzínskeho mesta len jeden a pol hodiny cesty autom, a predsa sú to dva celkom odlišné svety.
Prozápadný vs. proruský
Kým Tbilisi je plné zahraničných investorov a dopravných zápch, Cchinvali pôsobí ako zapadnuté okresné sovietske mesto, kde od éry komunizmu zastal čas. Keď zapadne slnko, ulice juhoosetskej metropoly sa ponoria do tmy. Teplá voda je tam stále komfortom.
Odvčera sa biedny život pre jej obyvateľov stal ešte horším. Zo 70tisícového regiónu sa stala bojová zóna, o ktorú súperia Gruzínci so separatistami a ruskou armádou.
Hoci gruzínsky prezident Michail Saakašvili včera oznamoval „oslobodenie mesta“ z rúk rebelantov a už na obed vyhlásil, že väčšia časť Južného Osetska sa dostala pod gruzínsku kontrolu, v ten istý deň na Cchinvali poslali Rusi tanky.
Ak by Gruzínci získali kontrolu nad regiónom, bolo by to po prvýkrát od vojny, ktorá sa v roku 1992 skončila vyhnaním tisícov Gruzíncov z oblasti. Odvtedy sa všetky mierové rokovania o autonómii, ktorú Tbilisi navrhlo, skončili fiaskom.
Vojenská sila juhoosetských rebelantov je minimálna, za sebou však majú silného spojenca, ktorý sa k nim správa ako k vlastným občanom.
Nikým neuznaná vláda má plnú podporu Moskvy, ktorá obyvateľom Južného Osetska vydáva ruské pasy a vypláca penzie. Namiesto gruzínskych larov sa tam platí rubľami a namiesto gruzínskych nápisov na budovách svieti azbuka.
Územie pašeráka
Za posledných takmer dvadsať rokov sa z Južného Osetska stal chudobný kút bez perspektívy. Ak sa tam niekto chce akotak uživiť, má bežne aj tri zamestnania. A nie vždy ide o najčestnejšie povolanie.
V Južnom Osetsku, kde je jednoduché prejsť na ruské územie, ale komplikované na gruzínske, sa mnohí živia pašovaním. Môže ísť o všetko, od zbraní cez kradnuté autá až po drogy. „Nie je nič príjemné, keď nejakých sto kilometrov od metropoly máme oblasť, ktorá je mimo našej kontroly a nedeje sa tam nič láskyplné,“ sťažovala sa pre SME bývalá šéfka gruzínskeho parlamentu a líderka ružovej revolúcie Nino Burdžanadzeová.
Vojna za rohom
Okrem nepríjemností s pašerákmi má teraz Tbilisi za rohom vojnový konflikt. A nie je vylúčené, že sa rozrastie aj na ďalšie územie. Okrem Južného Osetska je tu ešte dôležitejšie Abcházsko. Aj jeho separatistická vláda má rovnako bližšie ku Kremľu ako k Tbilisi.
Mirek Tóda
Vojna na Kaukaze
otázky a odpovede
Prečo vypukli boje medzi Gruzínskom a Južným Osetskom?
Ide o jeden zo „zamrznutých konfliktov“, ktoré sa po krvavých vojnách na Kaukaze začiatkom 90. rokov doteraz nevyriešili. Južné Osetsko podobne ako Abcházsko vyhlásili nezávislosť, ktorú Tbilisi ani medzinárodné spoločenstvo nikdy neakceptovali. Trenice medzi rebelantmi a Gruzínskom sa začali výraznejšie prejavovať tento rok po vyhlásení nezávislého Kosova. Separatisti za hlasnej podpory Moskvy hovoria, že majú na nezávislosť viac dôvodov než kosovskí Albánci.
Akú rolu v konflikte zohráva Rusko?
Južné Osetsko, ako aj Abcházsko, Moskva dlhodobo otvorene podporuje. Najviac sa to prejavilo poskytovaním ruských pasov jej obyvateľom či vyplácaním dôchodkov. Tbilisi obviňuje Rusko, že rebelantov vyzbrojuje technikou, čo sa malo prejaviť aj na nedávnom zostrelení gruzínskych špionážnych lietadiel nad územím Abcházska. V oblasti majú Rusi stovky vojakov, ktorí tam pôsobia ako mierotvorcovia.
Ide o vojnu?
Ruské aj gruzínske médiá konflikt už takto opisujú. „Rusko s nami vedie vojnu na našom území,“ vyhlásil gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Rusko vyslalo do Južného Osetska tanky a jeho lietadlá bombardovali gruzínsku základňu. Nie je vylúčené, že konflikt vypukne aj v prímorskom Abcházsku, ktoré je pre Gruzínsko ešte cennejšie a významnejšie.
Prečo sú Rusi a Gruzínci na nože?
Kedysi bolo Gruzínsko, rodisko Stalina, obľúbenou dovolenkovou krajinou Rusov, ktorí vyhľadávali jeho červené víno, mandarínky či minerálky. Dnes na ne platí v Rusku zákaz dovozu. Aj to je prejavom zhoršených vzťahov od roku 2003, keď po revolúcii ruží nastúpil reformný prezident Michail Saakašvili. S jeho prozápadným kurzom a ambíciou vstúpiť do NATO sa Rusko doteraz nedokázalo zmieriť.
(rek)
Svet nabáda na pokoj zbraní
Na nový európsky konflikt zareagovali najväčšie svetové veľmoci. Európska únia nabáda Rusko a Gruzínsko, aby v provincii Južné Osetsko zastavili všetky boje.
Konflikt odsúdilo aj vedenie NATO. Aliancia tiež potvrdila, že sa v ňom nepostaví na žiadnu stranu. Medzi členov NATO sa chce dostať aj Gruzínsko, no Rusi, ktorí región považujú za svoju sféru vplyvu, úspešne tlačia na Západ, aby ich suseda do bloku nebral. O konflikte za zatvorenými dverami rokovala aj Bezpečnostná rada OSN. K spoločnému stanovisku nedospeli. Američania aj Briti podporujú územnú celistvosť Gruzínska.
(vas)
Gruzínske tanky smerujú k metropole odtrhnutého regiónu Južné Osetsko. Na Cchinvali vyslala svoje tanky aj ruská armáda. REUTERS |
Autor: Agentúra Epicentrum