Moskva opláca Západu Kosovo

Vojna na Kaukaze môže natrvalo poznačiť vzťahy medzi Moskvou a Západom a oddialiť vstup Gruzínska do NATO na neurčito.

Po troch dňoch bojov v juhoosetskom Cchinvali, ktoré navštívil aj gruzínsky prezident Saakašvili, sa včera gruzínski vojaci z územia stiahli.Po troch dňoch bojov v juhoosetskom Cchinvali, ktoré navštívil aj gruzínsky prezident Saakašvili, sa včera gruzínski vojaci z územia stiahli. (Zdroj: REUTERS)

TBILISI, BRATISLAVA. Nový konflikt na Kaukaze má okrem lokálneho aj celosvetový rozmer. Jeho výsledok nepoznačí len vzťahy Moskvy k bývalým sovietskym satelitným štátom, ale môže nadobro pochovať nádeje Západu, ktoré vkladal do nového muža Kremľa Dmitrija Medvedeva.

Od vyhlásenia nezávislosti Kosova bolo len otázkou času, kedy Moskva západný precedens na území jej spojenca - Srbska pretaví do svojej verzie na Kaukaze. Rozhodnutie NATO na aprílovom summite v Bukurešti neprovokovať Kremeľ predbežným termínom prijatia Gruzínska do aliancie mohlo konflikt oddialiť, nie ho však odvrátiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak gruzínsky prezident rátal s tým, že Rusko nebude riskovať vojenskú intervenciu na pôde čakateľa o členstvo v NATO, tak sa prerátal.

Paríž: Rešpektujte hranice

Priamu účasť ruských vojsk na operáciách v Južnom Osetsku nemôže Západ ignorovať. Francúzsko zastupujúce ako predsednícka krajina celú Európsku úniu už oznámilo Moskve, že „stojí pevne za svojimi záväzkami k suverenite a teritoriálnej integrite Gruzínska a jeho medzinárodne uznaným hraniciam“. Rusko by ich podľa Paríža malo tiež rešpektovať. Vojenský zásah môže podľa vyhlásenia francúzskeho predsedníctva ohroziť európsko-ruské vzťahy.

Na okamžité stiahnutie ruských jednotiek vyzývajú Kremeľ aj Američania. Únia už pre Gruzínsko zvolala mimoriadny summit. Situácia na pôde OSN však dokazuje, že v tejto otázke nebude ľahké nájsť dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Západ je teraz v komplikovanej situácii. Tým, že Tbilisi vstúpilo do konfliktu v tieni olympiády, ubralo si na morálnom kredite, ktorý bol vždy na strane prodemokratického gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

Ochota riskovať vojnu dala rovnako za pravdu táboru Merkelovej, že Gruzínsko nie je na členstvo v aliancii diplomaticky zrelé.

Medvedev začína vojnou

Na druhej strane Rusko, ktoré ukázalo Západu, že dokáže čiastočne ovplyvňovať to, kto a kedy vstúpi do aliancie, sa bombardovaním Gruzínska stalo účastníkom sporu. Jeho neutrálna pozícia ako mierotvorcu v regióne je spochybnená.

Západu ostáva dúfať, že Moskva si uvedomí, že Tbilisi si samo sabotuje svoje ašpirácie na členstvo v NATO a rozhodne sa hrať úlohu zodpovedného mierotvorcu. Pre Dmitrija Medvedeva by po ruskej skúsenosti v Čečensku mala byť vojna s Gruzínskom to posledné, s čím by chcel začať svoje prezidentovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa stalo

Rusko včera bombardovalo medzinárodné letisko v Tbilisi a okolie hlavného mesta.

Gruzínsko v sobotu vyhlásilo vojnový stav, včera ponúklo prímerie. Rusko žiada, aby Tbilisi stiahlo svojich vojakov z Južného Osetska.

Gruzínsko stiahlo vojakov z Cchinvali, kde tri dni bojovali. Moskva tvrdí, že Gruzínci ďalej bojujú.

Rusko rozmiestnilo v Čiernom mori svoje lode.

Rusi podľa Gruzíncov otvorili druhý front v Abcházsku.

Naša diplomacia čaká, čo bude nasledovať

SDKÚ sa stavia za Tbilisi, diplomacia čaká na postoj Európskej únie.

Slovenské ministerstvo zahraničia zatiaľ vydalo vyhlásenie, podľa ktorého sa zásadne prikláňame k mierovým riešeniam podobných situácií. Na rozdiel od USA sa však zatiaľ otvorene nepostavilo proti prítomnosti ruských vojsk na gruzínskom území.

SkryťVypnúť reklamu

Naša diplomacia zatiaľ čaká, kým postoj ku konfliktu nezaujme oficiálne Európska únia. Za postoj diplomacie sa postavil aj premiér Robert Fico.

Politici súčasnej vládnej koalície v roku 1999 ostro kritizovali americké bombardovanie Srbska pre genocídu v Kosove. Podľa Borisa Zalu zo Smeru sa táto situácia nedá porovnávať a „z vojenského hľadiska“ zaútočili na Cchinvali ako prví Gruzínci. Zala súhlasí s tým, že treba zachovať integritu Gruzínska, myslí si však, že konflikt súvisí s precedensom samostatného Kosova.

SDKÚ sa skôr postavila na stranu Gruzíncov a tvrdí, že by sa Rusi mali z Južného Osetska stiahnuť.

(knm)

Prečo sa v Gruzínsku začala vojna

1. Prečo bojujú Rusi?

Rusko sa nechce vzdať vplyvu v regióne. Zakaukazsko vníma ako svoje a nechce odísť pre historickú fóbiu z tureckých nájazdov, ale hlavne pre ropu a plyn. Osetsko nijaké veľké nerastné bohatstvo nemá, jeho najväčšou devízou je poloha. Je vklinené do gruzínskeho územia tak, že vojenská prítomnosť cudzích vojsk znamená de facto okupáciu Gruzínska. Moskve dlhodobo prekáža, že Gruzínsko sa priklonilo na stranu Ameriky a Západu. Američania už trénujú aj gruzínsku armádu.

SkryťVypnúť reklamu

2. Prečo bojujú Gruzínci?

Pre Gruzínsko by strata Osetska znamenala katastrofu. Stratilo by centrálny prechod cez severný Kaukaz a Rusko by sa dostalo do nebezpečnej blízkosti hlavného mesta Tbilisi. O veľa ide aj prezidentovi Saakašvilimu. Otvorená okupácia časti územia jeho krajiny bude znamenať, že stratí povesť silného lídra. Krajina tak môže stratiť podporu Západu.


3. Prečo práve teraz?

Začať vojnu v prvý deň olympiády môže byť výhodou. Pozornosť sveta je sústredená do Pekingu a vojnové zločiny sa na prvých stranách dlho neudržia.

Úlohu mohol zohrať aj decembrový summit NATO, kde sa Gruzínsko bude opäť uchádzať o členstvo v aliancii. Krajinu, kde sa bojuje, nikto nepozve a presne o to Rusku ide.


3. Prečo majú Oseti

SkryťVypnúť reklamu

bližšie k Rusom?

Pravoslávni Oseti podobne ako ostatní Kaukazania v 19. storočí so zbraňou v ruke vzdorovali cárskej ruskej armáde, ktorá sa rozhodla Kaukaz pripojiť k svojej ríši. Neskôr sa z nich stali verní spojenci Rusov. Spory s Gruzínskom sa začali otvorene prejavovať až po rozpade Sovietskeho zväzu. Gruzínci sa pokúsili zhltnúť ich kultúru.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

Hľadali našich turistov

Diplomati zháňali jedenásť slovenských turistov, ktorí boli horách tesne pri juhoosetských hraniciach. Včera našli dvoch z nich.

Po vypuknutí bojov sa z Gruzínska začali sťahovať aj Slováci. V krajine ich podľa odhadov diplomatov mohlo byť nanajvýš niekoľko desiatok. Pri evakuácii pomáha najmä české veľvyslanectvo, keďže Slovensko v Tbilisi ambasádu nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Český veľvyslanec v Gruzínsku Ivan Jestřáb SME povedal, že spolu s piatimi desiatkami Čechov z krajiny pomohli aj desiatim slovenským turistom. Autobusom ich previezli do Arménska, kde by po nich mal dnes priletieť vládny špeciál z Bratislavy.

Ďalší turisti sa podľa diplomata mohli po vlastnej linke presunúť z čiernomorského pobrežia do Turecka. Gruzínske hranice zostali otvorené, no cudzincov, ktorí sa chcú dostať čo najrýchlejšie z krajiny, je veľmi veľa. Na hraniciach by preto mohli čakať aj niekoľko hodín. „Sme v kontakte so slovenským ministerstvom zahraničia. Snažíme sa pomáhať aj slovenským občanom,“ hovorí Jestřáb.

Práve českí diplomati zistili, že hlboko v kaukazských horách tesne pri ruských a juhoosetských hraniciach je jedenásť slovenských turistov. Pohybovali sa v okolí oblasti Kazbegi, kde je najvyššie položený gruzínsky kláštor. Nešlo zrejme o žiadny organizovaný zájazd.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia pri Kazbegi by mohla byť podľa veľvyslanca nebezpečnejšia ako v centrálnom Gruzínsku, kde nijaké boje neprebiehali. Podľa slovenského ministerstva za­hraničia sa medzičasom novomanželský pár z tejto skupiny vrátil do Tbilisi. Niektorým zo zostávajúcich deviatich Slovákov poslali esemesky, aby sa vrátili.

Úlohu veľvyslanectva pre Gruzínsko plní naša ambasáda v Moskve. Niektoré čísla, ktoré sú na stránke nášho ministerstva, včera nefungovali. Na inom sa ozval človek, ktorý rozprával len po rusky. Dal nám mobil na diplomatov.

Miroslav Kern

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 205
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 314
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 869
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 813
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 545
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 387
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 155
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu