BRATISLAVA. Deti, ktoré chcú večer pred spaním sledovať v televízii rozprávku po slovensky, si po novom musia Večerníček pozrieť buď už okolo šiestej, alebo presvedčiť rodičov, aby mohli televízor pozerať v čase, keď sa už ostatné televízie sústredia na dospelého diváka.
Posun Večerníčka na Jednotke na historicky najskorší termín, na 17.55 h, vysvetľuje Slovenská televízia snahou uspokojiť divákov, ktorí volali po dvoch rozdielnych časoch vysielania hlavnej dennej detskej relácie. „Okrem iných programových príčin sme vzali do úvahy i to, že večernú rozprávku sledujú deti s rozdielnym denným režimom, a preto sme posilnili vysielanie pre deti dvomi Večerníčkami,“ povedala hovorkyňa televízie Želmíra Habanová. Na Dvojke, ktorá má mierne menšie pokrytie územia signálom ako Jednotka, pôjde rozprávka o 19.15 h.
Argumentom pre zmenu času vysielania Večerníčkov na Jednotke, o ktorom televízia nehovorí, je aj to, že v lukratívnom čase pred správami namiesto Večerníčka dala komerčnú reláciu 5 proti 5 a seriál Obchod so šťastím. Cez víkend Večerníček ustúpil aj bulvárnemu týždenníku Extra či relácii Postav dom, zasaď strom.
Koniec stability
Večerníček je najstaršia a v minulosti aj najstabilnejšia relácia na obrazovke STV. Dlhé roky mala nemenný vysielací čas okolo siedmej večer. Pre generácie detí to bol až rituál spojený s večernou hygienou a odchodom do postele.
V poslednom čase vedenie STV mení názor na správny čas vysielania Večerníčka aj po necelých dvoch mesiacoch. Nie je to už nemenný oporný bod, ale skôr doplnkový program, pre ktorý hľadá vedenie dieru medzi komerčne lukratívnejšími reláciami. Posun napriek tomu televízia vždy zdôvodňuje potrebami dieťaťa či želaním rodičov. Napríklad minulé leto zdôvodnila hovorkyňa neskorší čas (19.10 h) tým, že „deti chodia v lete spávať trochu neskôr a pred obrazovky si sadajú práve okolo siedmej hodiny“. Tento rok ho napriek tomu posunula pred letom na 18.25 h.
Ako prvý začal s Večerníčkom hýbať pred štyrmi rokmi Richard Rybníček. To, že ho presunul na Dvojku, bolo jedným z najviac kritizovaných počinov jeho obdobia.
Detská psychologička Dagmar Kopčanová hovorí, že stabilný vysielací čas Večerníčka má pre detskú psychiku veľký význam. Dlhoročná dramaturgička programov pre deti a mládež Katarína Javorská zasa pochybuje o tom, že by sa televízia pri zmenách naozaj riadila želaním divákov (rodičov), snahou zvýšiť sledovanosť či názormi detských psychológov. „Neviem nič o tom, že by STV takýto prieskum uskutočnila,“ komentuje. Čas 17.55 h je podľa nej pre dieťa aj pre rodinu priskoro. „Desať minút po šiestej hádam nechodí spať žiadne dieťa a Večerníček je rozprávka na dobrú noc. Treba teda pátrať po motívoch tejto zmeny,“ hovorí Javorská. Ak je to v prospech komerčne ladených programov, posúvaných tak viac do prime timu, je to známkou toho, že záujem dieťaťa je v STV v úzadí, dodáva.
Podobný názor má aj podpredseda Rady STV Peter Malec. „Kedysi bol Večerníček akýmsi ,štartom do postieľok', dnes o tejto funkcii silne pochybujem, najmä ak to má byť o 17.55,“ hovorí člen televíznej rady a otec dvojročnej dcéry. Malec kvituje druhý Večerníček na Dvojke o 19.15, ktorý však podľa neho môžu často zrušiť športové prenosy.
Najlepšie pred správami
Ak by chcela STV naozaj vyhovieť potrebám dieťaťa, vysielala by večernú sedemminútovú rozprávku krátko pred siedmou večer, keď na všetkých programoch nemá okrem reklamy žiadnu konkurenciu.
Podľa prieskumov sledovanosti mal termín so začiatkom 18.55 h najvyššiu sledovanosť medzi deťmi (v kategórií 4 – 14 rokov). Naopak, najmenej detí si ho pozrelo v čase, keď bol vysielaný o 19.10 h.
Večerná rozprávka je rituál
O tom, aký má význam Večerníček pre deti a rodičov, hovorí psychologička DAGMAR KOPČANOVÁ z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
Aký význam má Večerníček pre dieťa?
„Večerníček prináša deťom rozprávku, a tá patrí neodmysliteľne k detstvu. Prostredníctvom rozprávky sa u dieťaťa rozvíja veľmi dôležitá dimenzia jeho osobnosti, takzvaná citová stránka, emocionalita. Dieťa vníma múdrosť a pozitívne vlastnosti hrdinov, rozvíja svoju fantáziu, obrazotvornosť, schopnosť tvorivo myslieť. Učí sa ako prekonať strach, veriť v dobro, tešiť sa, ľúbiť. No Večerníček pomáha aj rodičom vo výchove. Signalizuje dôležitý rituál, ktorý ohraničuje deň a učí dieťa oddýchnuť si, relaxovať po celodennom programe.“
Čo urobí posun Večerníčka na päť minút pred šiestu?
„Deti v tomto čase ešte nie sú celkom pripravené na uloženie sa na spánok, okrem toho chcú stráviť aj ďalší užitočný čas s rodičmi a súrodencami. Posunom Večerníčka na skoršiu hodinu by sme ich o spoločné zážitky s rodičmi ukrátili.“
Za posledné štyri roky STV pravidelne posúva Večerníček na rôzne vysielacie časy. Aký vplyv to má na režim dieťaťa?
„Veľa užitočných návykov si osvojujeme prostredníctvom podmienených reflexov. Znelka Večerníčka je určitým signálom na ukončenie dňa. Je dobré, ak má dieťa pravidelný režim, ktorý mu tiež pomáha chrániť psychiku pred neustálym prispôsobovaním sa zmenám. Bez pevne ohraničeného času deti nemajú pocit, že už treba ísť do postele. Niektorým skutočne môže chýbať ten definitívny signál na nočný odpočinok. Bude na rodičoch, ako si s tým poradia.“
(hr)