Rusko odhryzlo kus Gruzínska

BATUMI. V Gruzínsku je vojna. Protivníkom Tbilisi je Moskva. Mŕtvi sú civilisti aj vojaci, Rusi letecky bombardujú, začali blokádu na Čiernom mori i vo vzduchu. Svet márne zapája krízovú diplomaciu, obe krajiny sa obviňujú z etnických čistiek. Rusko sa ve

Stalinovo rodisko mesto Gori zažilo v sobotu bombardovanie ruskými stíhačkami. Zasiahli aj obytné domy a zabili najmenej päť ľudí.Stalinovo rodisko mesto Gori zažilo v sobotu bombardovanie ruskými stíhačkami. Zasiahli aj obytné domy a zabili najmenej päť ľudí. (Zdroj: REUTERS)

hementne pustilo do boja o separatistické Južné Osetsko, malú ruskú enklávu na rusko-gruzínskej hranici, a päť– miliónové Gruzínsko čelí obrovskej presile.

Včera sa už gruzínski vojaci sťahovali po troch dňoch z Osetska a prenechali Rusom zničené mesto Cchinvali aj s mŕtvolami svojich vojakov. Tbilisi ponúklo Moskve rokovania o prímerí a zastavenie všetkých nepriateľských akcií. Moskva však tvrdila, že Gruzínci ďalej útočia.

Rozhodnutie gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho prišlo po sobotnom bombardovaní mesta Gori, kde majú Gruzínci vojenské jednotky a bomby zasiahli aj dva obytné domy. Ruské stíhačky útočili aj na vojenské letisko pri Tbilisi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rusko tlak stupňuje. Včera podľa gruzínskych zdrojov chystalo aj otvorenie druhého frontu v separatistickom Abcházsku. Pozornosť sa sústreďuje na Kodorskú tiesňavu, strategickú prístupovú oblasť k Čiernemu moru, ktorú v ďalšej separatistickej oblasti zatiaľ kontroluje gruzínska armáda.

Ruský premiér Vladimir Putin v sobotu skrátil návštevu Číny a pred olympiádou uprednostnil návštevu Severného Osetska, kam zavítal do nemocnice, aby navštívil zranených ruských vojakov a civilistov.

Kríza zalarmovala aj hlavného gruzínskeho spojenca Spojené štáty, ktoré sa obávajú veľkého konfliktu a kritizovali Moskvu predovšetkým za to, že bombardovala ciele aj mimo Osetska.

Rusov a Gruzíncov spája Stalinovo Gori

Istanbulské letisko, hala je plná nervóznych Gruzíncov. Všetci sa chcú dostať domov a netrpezlivo zbierajú informácie, čo sa deje doma.

SkryťVypnúť reklamu

„Rusi začali útočiť aj na nás. Gori sa otriaslo, v uliciach počuť výkriky, bojíme sa vyjsť von,“ ukazuje Artur telefonickú textovú správu od svojej priateľky, ktorá žije v Gori.

Artur je jedným z tisícov Gruzíncov na ceste domov. Vracajú sa z rôznych dôvodov. Zhodou okolností, pretože práve boli na potulkách po svete, či preto, aby ako správni patrioti pomohli vlasti, keď jej je najhoršie. Malé Gruzínsko stojí proti ruskému obrovi.

Vojna na letisku

Práve osud mesta Gori sledujú Gruzínci na letisku najpozornejšie. Tri série náletov ruských stíhačiek sa v sobotu prehnali ponad mesto, v ktorom sa narodil a kde aj pochovali Josifa Stalina. Gruzínca, ktorý sa nikdy poriadne nenaučil po rusky, no to mu nezabránilo v tom, aby ovládol moskovský Kremeľ a riadil miliónové masakry.

SkryťVypnúť reklamu

Mauzóleum Stalina ani jeho obrovská socha na centrálnom námestí v Gori zásah nedostali. Obytné domy áno, hoci Rusko to vytrvalo odmieta. Gruzínci na istanbulskom letisku sledujú televízne správy. „Zobrali ste moje dieťa, kriminálnici,“ narieka v televízii staršia pani pred zničeným domom. Agentúry informujú, že mesto je plné mužov odhodlaných brániť svoje mesto, nemocnice plné zranených ľudí. Ľudia hlcú všetky informácie.

Blokáda vzdušná i námorná

„Let do Tbilisi je zrušený,“ ozve sa z reproduktorov na istanbulskom termináli a hala plná vystresovaných mladých Gruzíncov si sklamane vzdychne. Márne sa už tretí deň snažia dostať domov.

Po ruskom bombardovaní už aj posledné aerolinky rušia lety do Tbilisi či Batumi. Dve mladé Gruzínky premýšľajú, ako sa dostať čo najrýchlejšie späť z Turecka, kde si na týždeň odskočili oddýchnuť a na nákupy. Teraz sa strachujú o príbuzných doma.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí muži berú ponuku a menia si letenku do východnej časti Turecka, odkiaľ sa dostanú aspoň do Batumi na západe Gruzínska. Kľúčovému prístavnému mestu sa zatiaľ boje vyhli. Maják stále svieti, strategický prístav sa však ocitol pod ruskou námornou blokádou. Rušno je na gruzínskych hraniciach, množstvo ľudí sa v nebezpečnej situácii snaží dostať z krajiny, čakajú v zástupe aj niekoľko hodín.

Tbilisi diskutuje

Do Tbilisi sa dá za bežných okolností dostať z Gori asi za hodinu. Gruzínska metropola Tbilisi bolo až do včerajšieho večera pokojnáé, potvrdzoval telefonicky český veľvyslanec v Gruzínsku Ivan Jestřáb. Mesto Rusi priamo nebombardovali, zasiahnutý vojenský opravárenský závod, v ktorom opravujú lietadlá, je za mestom. „Situácia je úplne normálna. Nevidno zvýšené bezpečnostné opatrenia, na uliciach nie sú vojaci, hliadkujúce autá.“ Ľudia ani nevykupujú potraviny.

SkryťVypnúť reklamu

Po telefonáte s veľvyslancom však prišiel ruský útok na tbiliské medzinárodné letisko.

Veľa ľudí postáva pred domami a diskutuje. O konflikte sa rozprávajú všade. Zo soboty na nedeľu zorganizovali obrovskú demonštráciu. „Bola to obrovská, masová patriotická demonštrácia na podporu Gruzínska proti vojnovým akciám Ruska. Ani sa nadalo spať, pretože po uliciach jazdili autá, trúbili, ľudia spievali. Celé Tbilisi bolo hore. Gruzínci sú veľmi patriotickí,“ hovorí Jestřáb.

Do armády sa hlásia okrem aktívnych vojakov a záložníkov aj dobrovoľníci. Starších dobrovoľníkov armáda zatiaľ do služby nezaradila. Nevznikajú ani polovojenské jednotky či domobrana.

Gruzínci: Začali Rusi. Rusi: Prví boli Gruzínci

Kto zostrelil koľko stíhačiek, kto začal vojnu a vedie „etnické čistky“ či ovláda hlavné mesto neuznaného Južného Osetska.

SkryťVypnúť reklamu

Každá strana najnovšej vojny na Kaukaze má svoju verziu a je takmer nemožné zistiť, kto má pravdu. Jedno je však isté: zavádza každý. Mylné informácie, klamstvá či polopravdy sú bežnou súčasťou vojen a výnimkou nie je ani táto.

Už len začiatok bojov je sporný. Gruzínsko tvrdí, že na Južné Osetsko začalo útočiť, pretože jeho rebeli ustavične s pomocou ruskej armády ostreľovali gruzínske dediny. Rusko a vláda v Cchinvali tvrdia, že gruzínsky prezident Michail Saakašvili v televízii vystúpil s ústretovým prejavom, vzápätí však zavelil do útoku. Pravda je niekde uprostred. Separatistické regióny dlhodobo provokovali gruzínsku armádu, tá ako prvá začala bombardovať.

V sobotu Gruzínsko aj Rusko tvrdili, že majú plnú kontrolu nad metropolou Cchinvali. Kým ruské televízie ukazovali zábery, ako ruskí vojaci v tankoch smerujú na Cchinvali, gruzínska strana hovorila, že to nie je možné, pretože most, ktorým by sa mali dostať do Južného Osetska, je odpálený.

SkryťVypnúť reklamu

Rozchádzajú sa aj štatistiky o zostrelených lietadlách. Šéf gruzínskej Bezpečnostnej rady Alexander Lomaja v sobotu hovoril o desiatich zostrelených ruských stíhačkách, jeho kolega, minister pre reintegráciu Temur Jabašvili, však v rozhovore pre ruský server Gazeta hovoril len o štyroch. Ruská armáda priznala stratu dvoch lietadiel.

Informačná vojna sa vedie aj na internete. Hneď prvý deň vypadlo niekoľko vládnych gruzínskych stránok, čo si New York Times vyložil ako kyberútok.

Mirek Tóda

Koľko je obetí

Podľa Ruska

Ruské ministerstvo zahraničia tvrdí, že zomrelo už viac ako 2000 ľudí, prevažne ruských občanov.

V bojoch zahynulo 13 ruských vojakov.

Podľa Gruzínska

Gruzínske ministerstvo zahraničia tvrdí, že zomrelo 40 ľudí a viac ako 200 bolo zranených.

SkryťVypnúť reklamu

V bojoch zomrelo 30 gruzínskych vojakov.

(reuters)

Gruzínski vojaci v Gori. Ponad mesto sa v sobotu prehnali tri série náletov ruských stíhačiek. Strely zasiahli obytné domy.

REUTERS

Autor: Gruzínkso

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 262
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 076
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 719
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 864
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 478
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 248
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu