Mala to byť dramatická noc. Gruzínsko v pondelok večer vyhlásilo, že sťahuje svojich vojakov na obranu hlavného mesta. Prezident Michail Saakašvili večer v dramatickom prejave naživo oznámil, že Rusko chce zničiť Gruzínsko. Zostalo však len pri silných slovách.
Tbilisania boli nalepení na televíznych obrazovkách, mnohí sa však vystrašiť nedali. Aj v noci korzovali po starom meste a tipovali, či si Rusi trúfnu prísť na tankoch z neďalekého mesta Gori.
Ľudia volali blízkym
„No, báť sa nebojíme, ale bojovať budeme,“ hovoril 25ročný študent ekonómie Partazi Kvaračelia. Popíjal pritom pivo v uličkách starej časti mesta a usmieval sa.
Pokoj Gruzíncov však bol len zdanlivý. Hrozivé televízne správy a dramatický prejav prezidenta zapôsobili. Každý sa snažil dovolať svojim blízkym a zistiť, či sú v poriadku.
Mobilná sieť to nevydržala a niekoľko hodín sa nebolo možné dovolať.
Američana Jamesa Coena, ktorého vojna zasiahla na potulkách po Kaukaze, však správy na CNN vystrašili. Sledoval ich v malom hoteli pri uličke Leselidze, v starodávnej štvrti, kde sa nachádza synagóga, mešita aj ortodoxný kostol. „Zajtra idem s ostatnými Američanmi konvojom do Jerevanu, nechcem riskovať,“ povedal a začal si baliť veci.
V hlavnom meste, do ktorého sa mala podľa oficiálnych informácií urýchlene stiahnuť armáda, však nebolo vidieť žiadnych vojakov.
VIDEO: Gruzínske mesto Gori pod paľbou
Nič nenasvedčovalo tomu, že v krajine platí vojnový stav a ruská armáda je na prahu mesta. Gruzínske jednotky akurát postávali pri východoch z mesta a na niektorých pozíciách na ceste do Stalinovho rodiska Gori, ktoré mali obsadiť ruské jednotky. Nepotvrdilo sa ani to. Hoci s s odkazom na gruzínske zdroje západné médiá deň predtým tvrdili, že ruská armáda obsadila Gori. Ruské jednotky však obsadili pozície v okolitých horách a nad územím prelietavali stíhačky, ktoré ráno vyľudnené mesto znovu bombardovali.
Útočili na mesto plné novinárov, ktorí v tom čase na mieste nevideli žiadnych gruzínskych vojakov ani armádnu techniku.
Pri bombardovaní na hlavnom námestí pri veľkej soche Staline zomrelo najmenej päť ľudí, z toho jeden holandský kameraman. Počet mŕtvych tiel narátal reportér agentúry Reuters, ktorý sa v tom čase nachádzal na mieste bombardovania.
VIDEO: Zábery z hlavného námestia, zomreli tam štyria ľudia a holandský kameraman
Najprv bomby, potom mier
Pár hodín po nezmyselnom bombardovaní mesta ruský prezident Dmitrij Medvedev oznámil ukončenie „ruskej operácie na prinútenie Gruzínska k mieru. Cieľ splnený“.
V tom čase začali na hlavnú triedu v Tbilisi Rustaveli avenue pred parlament prúdiť stovky, neskôr tisícky ľudí na zvolanú demonštráciu.
„You are the next, you are the next,“ ako mantru opakovala skupinka Gruzíncov pred luxusným hotelom Marriott a na plagátoch s kresleným ruským premiérom Vladimirom Putinom pripomínala ruské invázie z minulosti: od Fínska, cez Československo až po Gruzínsko 2008.
„Toto nevymysleli v Abcházsku, ani v Južnom Osetsku. Rusi z nás chcú urobiť otrokov,“ kričala do televíznych kamier staršia Gruzínka zahalená v červenobielej gruzínskej zástave.
Tie sa neskôr rovnomerne objavili po celom námestí. Organizátori mítingu ich šikovne distribuovali medzi ľuďmi.
Na začiatku demonštrácie už stáli na Rustaveliho avenue pred parlamentom desaťtisíce ľudí. Prišlo ich 150–tisíc, aby vyjadrili odpor k ruskej vláde a podporili gruzínskeho prezidenta Saakašviliho. „Abcházsko a Južné Osetsko sú okupované Ruskom,“ vyhlásil pred skandujúcim davom Saakašvili.
Neskôr oznámil, že Gruzínsko vystupuje zo Spoločenstva nezávislých štátov a na podobný krok vyzval aj Ukrajinu a ďalšie krajiny postsovietskeho bloku. „Už sa tam nikdy nevrátime,“ dodal.
Ľudia, ktorí nás bombardujú, chcú obnoviť Sovietsky zväz. Gruzínci sa nechcú vrátiť do minulosti a nikdy sa nevzdajú.
Michail Saakašvili, gruzínsky prezident
Abcházci slávili
Separatistická republika vyhrala druhú vojnu s Gruzínskom.
Ešte predtým, než ruský prezident Dmitrij Medvedev oznámil ukončenie vojenskej operácie, dosiahlo Rusko so separatistami ďalší významný vojnový úspech. Ihneď po otvorení druhého, abcházskeho frontu, sa abcházskym ozbrojencom podarilo vytlačiť gruzínsku armádu z Kodorského údolia, ktoré spája separatistickú republiku Abcházsko so zvyškom Gruzínska. V centrálnej obci Adžara abcházski povstalci vztýčili počas streľby do vzduchu za jasotu abcházsku zástavu.
Rebeli prechádzali inak vyľudnenou, pôvodne gruzínskou dedinou a rozbíjali obrazy gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, strieľali do gruzínskych zástav a pálili ich.
Kodorské údolie bolo pôvodne pod kontrolou Tbilisi a sídlila tu progruzínska abcházska vláda, ktorá uznávala, že Abcházsko je súčasťou Gruzínska. Jej členovia museli včera z Kodorského údolia utiecť spolu s civilistami.
Gruzínske vojská sa z časti Kodorského údolia stiahli, ale ako tvrdia abcházske zdroje, časť gruzínskych vojakov obkľúčili v obciach ležiacich medzi Adžarou a Čchaltoj a vyjednávajú s nimi o zložení zbraní. „Gruzínske vojská obkľúčili na území Kodorského údolia, “ vyhlásil náčelník generálneho štábu abcházskych ozbrojených jednotiek Anatolij Zajcev.
Prezident neuznanej republiky Abcházska Sergej Bagapš povedal, že jeho armáda nevstúpi na územie Gruzínska. „Nemáme v úmysle vtrhnúť na cudzie územie,“ povedal Bagapš. Večer Abcházci oznámili, že im ostáva oslobodiť od Gruzíncov posledné dve dediny.
Separatistická republika Abcházsko už raz vojnu s Gruzínskom vyhrala. V prvej polovici 90. rokov jednostranne vyhlásila samostatnosť. Abcházcom spojeným s ruskou armádou sa podarilo vytlačiť z krajiny gruzínske vojská a odvtedy nemá nad týmto územím Tbilisi kontrolu.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Bežní Rusi drukujú Osetom
Má byť Južné Osetsko aj naďalej súčasťou Gruzínska? S týmto názorom súhlasia iba štyri percentá Rusov. Naopak, 34 percent z nich podporuje vznik nového nezávislého štátu a takmer polovica je za to, aby sa kaukazský región pripojil k Rusku. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý cez víkend urobila nezávislá agentúra Levada vo väčších ruských mestách.
Z výsledkov dvojtisícovej vzorky tiež vyplynulo, že v súčasnom konflikte stoja Rusi na strane Osetov. Iba dve percentá podporujú Gruzíncov, ale separatistom z Južného Osetska fandí 71 percent z nich. Napriek tomu ruskú intervenciu v konflikte podporuje len polovica ruskej populácie.
(reuters)
Z mesta Gori musel utekať aj gruzínsky prezident Michail Saakašvili (v strede), keď nad ním začal prelietavať neznámy vrtuľník. Včera gruzínski demonštranti v Tbilisi odkazovali svetu, že ruská intervencia v Gruzínsku nemusí byť posledná.
SITA/AP, REUTERS
Autor: Tbilisi