GORI, TBILISI. Ruský prezident Dmitrij Medvedev nevie dodržať slovo. Deň potom, ako vyhlásil koniec bojov na gruzínskom území, vošlo do mesta Gori 50 ruských tankov, bolo počuť streľbu a drancovalo sa.
VIDEO Reuters - Rusi postupujú aj ďalej:
Ruské tanky v Gori potvrdil aj spravodajca stanice BBC Gavin Hewitt. Hovoril o násilnostiach v meste a ľuďoch, ktorí utekajú z mesta. Gruzínska strana opakovane hovorila o porušení prímeria. Moskva sa bránila, že operovala iba okolo mesta, aby zabezpečila opustený vojenský sklad zbraní.
Poobede v Gori dokonca okradli štyroch českých novinárov. Reportéra a fotografa týždenníka Reflex Mareka Hudemu a Tomáša Tesařa a redaktora a kameramana spravodajskej televízie Z1 Ondřeja Pořízka a Martina Solára. Všetci štyria prišli do Gori urobiť reportáž, keď ich zastavili ruskí vojaci a olúpili ich o peniaze, techniku a zobrali im auto.
„Mierili na nás samopalmi a vytiahli nás z auta. Dávali sme im peniaze, ale o tie im nešlo,“ opísal pre SME lúpež Pořízek.
Mestom brázdili rebelanti
Dve hodiny sa ukrývali v pivnici zničeného domu, neskôr sa vzdali ruským jednotkám, ktoré ich v obrnených transportéroch vyviezli za mesto. Tam si už stopli gruzínsku sanitku, ktorá ich priviezla do hlavného mesta.
Českých novinárov okradli juhoosetskí rebelanti, ktorí vnikli do mesta spolu s ruskými regulárnymi jednotkami. Kým vojaci obsadzovali opustenú gruzínsku vojenskú základňu, rebeli podľa viacerých svedkov rabovali v Gori. Mnohé z domov zapálili a vykradli. Teror vo viacerých dedinách obsadených Rusmi potvrdila aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.
Neskôr sa konvoj ruských obrnených vozidiel vydal smerom na Tbilisi. Ich cieľ však podľa svetových ani gruzínskych médií nebol zrejmý.
Moskva poprela, že by sa chystala na Tbilisi. Po správach o rabovačkách a okradnutí novinárov gruzínske ministerstvo obrany vyhlásilo, že Rusi začali opúšťať Gori, ako aj Zugdidi pri hraniciach s Abcházskom.
Riceová vytiahla rok 1968
George Bush včera zopakoval, že stojí za demokraticky zvoleným prezidentom Michailom Saakašvilim. Do Gruzínska vyslal svoju šéfku diplomacie Condoleezzu Riceovú.
Moskva podľa Riceovej smeruje do izolácie a teraz môže stratiť omnoho viac, ako inváziou do Československa. „Toto nie je rok 1968. Sovietsky zväz sa nemusel tak zaujímať o svoju reputáciu. Ak chce byť Rusko súčasťou moderného sveta, veľmi si teraz uškodilo,“ povedala pre televíziu ABC.
Rusi večer odmietli časť mierovej dohody, ktorá počítala s ich stiahnutím sa. „Uznávame suverenitu a nezávislosť Gruzínska, ale územná integrita, to je iná vec,“ povedal ruský vicepremiér Sergej Ivanov pre BBC.
Napriek vojenskej prevahe Ruska je vojenský analytik gruzínskeho Rádia Sloboda Koba Kiklikadze presvedčený, že „politicky aj morálne“ vychádza z vojny ako víťaz Gruzínsko.
Päťmiliónovej krajine, ktorá bojuje proti najväčšej krajine sveta, podľa neho hrozí partizánska vojna. „Gruzínci sa neboja a ak Rusi neodídu, budú ich asi napádať,“ hovorí. Z reakcie Západu je sklamaný. „Bez logistickej, humanitárnej pomoci a ich mierotvorcov ostaneme bez šance.“