Rusi nás zabrali, hovoria v Poti

Ruská armáda zabíjala v gruzínskom obchodnom prístave v Poti kazetovými bombami.

Rusi bombardovali prístav Poti od začiatku vojny. V obchodnom prístave vidno stopy po kazetových bombách.Rusi bombardovali prístav Poti od začiatku vojny. V obchodnom prístave vidno stopy po kazetových bombách. (Zdroj: FOTO SME – MIREK TÓDA)

K bráne vojenského prístavu v Poti na západe Gruzínska prichádza gruzínske policajné auto. Za ním nasledujú ruskí vojaci v nákladnom aute, obrnený transportér a tank. Napriek vyhlásenému prímeriu ruské jednotky stále okupujú gruzínske mestá ako Gori pri Tbilisi či Zugdidi pri Abcházsku.

Z nákladného auta vystúpi vojak a pristúpi k policajtovi: „Ďakujem za spoluprácu.“

Vo vojenskom prístave v Poti sú ruskí vojaci už niekoľko dní. Za bránou sú úhľadne zaparkované vojenské nákladné autá a obrnený transportér. „Nefotiť!“ kričí na nás vojak, ktorého k základni priviedol gruzínsky policajt. Na tanku si ruskí vojaci zakrývajú tváre a vykrikujú, že nás zabijú, ak neprestaneme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prišli a ostali

Ruská armáda ešte vo štvrtok popierala, že by bola v Poti. Napriek tomu, že v meste sa jej jednotky pohybovali už niekoľko dní. „Ruskí agresori prišli v pondelok a teraz prichádzajú a odchádzajú, ako sa im chce,“ hovorí nám skleslo starosta Poti Ivan Siginadze. „Prišiel za mnou nejaký ruský náčelník, nepredstavil sa, a povedal, že zaberú vojenské objekty. Sľúbil, že obyvateľom sa nič nestane. Čo sme mali robiť?“

Nad sebou má ikonu starodávneho gruzínskeho kráľa Davida a pod ním fotografiu prezidenta Michaila Saakašviliho. V meste nie sú nijakí gruzínski vojaci. Tbilisi ich stiahlo krátko po začatí konfliktu. Ostali len policajti a obyvatelia. Tí sa prechádzajú po meste, ako by sa nič nedialo, ale väčšina ticho nadáva na vojakov, ktorí sa premávajú mestom.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčový prístav

Päťdesiattisícové mesto je najdôležitejším obchodným prístavom Gruzínska, z ktorého sa tankermi do Európy preváža ropa a iné energetické suroviny. Ak ide Moskve o viac ako len o získanie kontroly nad separatistickými územiami, nemohla si vybrať lepší cieľ. Strategický prístav je dôležitý pre Azerbajdžan, Arménsko či Kazachstan.

Viac ako ruskí vojaci trápi starostu Poti bombardovanie. Ruské lietadlá zaútočili na mesto hneď v prvý deň vojny. Bomby dopadli na vojenský aj obchodný prístav. „Zabili najmenej desať ľudí, z toho štyroch vojakov. Potopili tri vojenské lode a dve lode, ktoré využívala polícia na hliadky,“ hovorí starosta Siginadze. Napriek tomu je v obchodnom prístave rušno.

„Bombardovanie nás zdržalo. Máme veľa práce, pokračujeme ďalej,“ hovorí šéf prístavu Alan Middleton. Spoločnosť, ktorá spravuje prístav, patrí Spojeným arabským emirátom a gruzínskej vláde. Jej britský šéf neskrýva hnev na Kremeľ. „Nielenže bombardovali náš civilný prístav, kde nie sú nijaké vojenské objekty, ale použili pritom aj vo svete zakázané kazetové bomby, aby zabili čo najviac ľudí,“ hovorí Middleton. Pri náletoch prišiel o niekoľkých zamestnancov. „Včera som bol na dvoch pohreboch, dnes ma čaká ďalší. Čo mám povedať ich príbuzným,“ hovorí šéf prístavu.

SkryťVypnúť reklamu

Kazetové bomby zabíjali

Čanturia Temuri vie, o čom je reč. V piatok o polnoci, keď ruské stíhačky nalietavali nad Poti, mal zmenu. „Zrazu som len počul obrovský výbuch a potom sa to opakovalo. Bomby predierkovali viaceré kontajnery a trafili aj kanceláriu, kde som päť minút predtým sedel,“ rozpráva Temuri. Do ruky nám dáva jednu guľku, ktorá vyletela z kazetovej bomby a zabila jeho kolegu. „Zomrel na druhý deň na otravu krvi.“ Diery po bombách vidieť na viacerých miestach. Z ich používania obviňuje Moskvu aj ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch. Moskva to popiera.

Šéf prístavu Middleton je presvedčený, že Rusko vojnu plánovalo. „Prečo inak by útočili na Poti, ktoré je dôležitým dopravným uzlom pri Čiernom mori? Chcú ekonomicky poškodiť Gruzínsko,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí jeho zamestnanci sa zo strachu vrátili domov k rodinám, väčšina však zostala. „Kam by šli? Žijú tu,“ hovorí britský manažér. On sa rozhodol, že ostane. Pre obrovskú prevádzku plánuje jeho spoločnosť postaviť vedľa Poti ešte jeden súkromný prístav.

Ak jej v tom Rusi nezabránia.

FOTO SME – MIREK TÓDA

Autor: Poti

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 511
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 766
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 964
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 828
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 265
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 902
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu