Zdravotné poisťovne by podľa majiteľa Apolla nemali tvoriť zisk

Nový majoritný vlastník zdravotnej poisťovne Apollo chce mať v dozornej rade poisťovne zástupcu štátu.

BRATISLAVA. Nový majoritný vlastník súkromnej zdravotnej poisťovne Apollo je presvedčený, že poisťovne by nemali tvoriť zisk. Uvádza sa to vo vyhlásení 51-percentného akcio­nára poisťovne, skupiny Agel.

„Sme presvedčení, že zdravotné poisťovne nemajú z obligatórne vybraného poistného, teda z verejných peňazí, tvoriť zisk, ale vytvoriť pre prevádzkovateľov zdravotníckych zariadení produkty, ktoré v konečnom dôsledku zvýšia úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ vyhlásila riaditeľka marketingu Agelu Mária Adamová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Penta má iný názor

Menšinovým akcionárom poisťovne Apollo je pritom skupina Penta, ktorá sa ako majiteľ najväčšej súkromnej poisťovne Dôvera pripravuje pre obmedzenie použitia zisku poisťovní na arbitráž voči štátu. Podľa hovorcu Penty Martina Danka súčasne platná legislatíva nezakazuje poisťovniam tvorbu kladného hospodárskeho výsledku, ale obmedzuje jeho použitie. „Nie je nám preto zrejmé, či sa podnikateľská skupina Agel bude usilovať presvedčiť zákonodarné orgány, aby pristúpili aj na samotný zákaz tvorby zisku,“ pýtal sa Danko.

Na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach musia poisťovne zisk z verejného zdravotného poistenia vrátiť späť do systému zdravotníctva. Obmedzenie použitia zisku poisťovní označil predseda vlády Robert Fico za jasný dôkaz orientácie súčasnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Pre túto zmenu bude Slovensko čeliť medzinárodnej arbitráži s akcionárom Dôvery. Preto arbitrážnu výzvu zaslal začiatkom marca aj holandský akcio­nár zdravotnej poisťovne ­Union, Eureko B.V.

Vláda pritom chystá pre poisťovne ďalšie zmeny týkajúce sa schvaľovania ich rozpočtu či platobnej schopnosti.

Zástupca štátu zvýši podľa Agelu transparentnosť

Skupina Agel chce mať zároveň v dozornej rade Apolla zástupcu štátu. „Agel je pripravený vytvoriť v dozornej rade Apolla miesto pre zástupcu štátu,“ povedala Adamová. Pre tento krok sa podľa nej skupina rozhodla pristúpiť s cieľom vytvoriť maximálne transparentné prostredie pre hospodárenie poisťovne. Hovorca Penty sa k tejto téme nechcel vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 168
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 668
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 764
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 868
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 804
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 465
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 057
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 834
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu