BRATISLAVA. Nový väčšinový majiteľ zdravotnej poisťovne Apollo minulý týždeň prekvapil vyhlásením o nepotrebnosti tvorby zisku v zdravotnom poistení. Možnosti, ako by mohol majiteľ Apolla byť napriek tomu na veci ziskový, sa ponúkajú vďaka prepojeniu s jeho inými zdravotníckymi podnikmi.
„Sme presvedčení, že zdravotné poisťovne nemajú z verejných peňazí tvoriť zisk,“ vydal v piatok vyhlásenie čerstvý vlastník Apolla. Je ním skupina Agel, ktorá svoj 51–percentný podiel odkúpila od firmy E.I.C. už v čase, keď platil zákaz výplaty zisku z povinného zdravotného poistenia.
Zisky môžu mať nemocnice
Investície Agelu podnikateľa Tomáša Chreneka by sa podľa Adamovej mali vrátiť „z oblastí, kde to platná legislatíva umožňuje“.
Nie sú to nereálne predstavy. Tomáš Szalay z Health policy institute tvrdí, že ak spoločnosť vlastní aj poisťovňu, aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, nie je odkázaná na tvorbu zisku v poisťovni. „Dividendu si môže vybrať cez poskytovateľov, ktorí smú tvoriť zisk a nie sú ani povinní ho investovať. “ Chrenekove firmy tvoria najväčšiu zdravotnícku sieť v strednej Európe. Podiel má napríklad aj v Třineckých železiarňach.
Model, v ktorom zarábajú napríklad spriaznené nemocnice, nie poisťovňa, pozná Chrenek už z podnikania v Česku. „Agel vyrástol v Čechách tak, že vytvoril sieť nemocníc. Zároveň k tomuto pridal aj dodávateľské firmy a na začiatku tohto roka v apríli získal licenciu aj na poisťovňu,“ vysvetľuje Peter Pažitný, bývalý poradca exministra zdravotníctva Zajaca.
Agel rozširuje svoju sieť v zdravotníckom sektore aj na Slovensku. Naposledy do jeho zostavy pribudla firma Martek Medical. Ide o distribútora liekov, ktorý sa pôvodne volal Fakon, a ktorého spolumajiteľom bol súčasný predseda Národnej rady Pavol Paška. „Pri kúpe firmy Fakon sme určite nezisťovali históriu akcionárskej štruktúry firmy. Pozerali sme sa na jej bonitu,“ odmieta Agel podozrenia, že vplyvný člen Smeru hovorí aj do chodu Agelu.
Faktom je, že Agel je k štátu ústretový nielen vyhlásením o nepotrebnosti priamej výplaty zisku. Nový vlastník Apolla totiž v piatok povedal aj to, že by v dozornej rade privítal zástupcu štátu. Analytik Ineko Peter Goliaš tento nápad pripisuje skúsenostiam firmy z Česka. „Tam doteraz neprebehla reforma zdravotných poisťovní, takže stále nemôžu tvoriť zisk a majú zástupcov štátu vo vlastných orgánoch,“ povedal.
Zažalujú štát
Zmeny, ktoré chce Agel v Apolle zaviesť, sa nemusia páčiť menšinovému akcionárovi poisťovne – skupine Penta. Tá chystá žalobu na štát za to, že jej zákonom o zdravotných poisťovniach poškodil investície. Len v prípade poisťovne Dôvera hovorí Penta o škode 15 miliárd korún (497,9 milióna eur).
Zažalovať štát môže aj bývalý väčšinový vlastník Apolla – E.I.C. „Keďže táto firma akcie získala v čase, keď zákon povoľoval výplatu zisku akcionárom, má reálnu šancu získať odškodnenie,“ hovorí právnik kancelárie e/n/w/c advokáti Radovan Pala. V tomto prípade by podľa neho mohol nastať problém skôr pri preukazovaní, akú veľkú škodu mu štát zmenou zákona spôsobil.