n!
PEKING, BRATISLAVA. Najrýchlejší priemerný čas človeka nepatrí šprintu na sto metrov. Behá sa na dvojstovke.
VIDEO Reuters - Bolt opäť útočí:
Z oblúku akceleruje do rovinky. Jamajčan Usain Bolt, takmer dvojmetrový dlháň, vybehol zákrutu majstrovsky.
Potom podkúril. Pod jeho zlatými tretrami a dlhým krokom horel tartan. Uháňal priemernou rýchlosťou 37,3 kilmetra za hodinu. Historické.
Historické dvojnásobne. Usain Bolt, ktorý dnes olávi 22. narodeniny, vyhral v sobotu stovku vo svetovom rekorde 9,69 s. Priemernou rýchlosťou 37,15 km/h, ale na úseku medzi 50. – 80. metrom upaľoval štyridsiatkou.
Ešte nijaký atlét nebežal na olympiáde či majstrovstvách sveta za zlatom v oboch šprintoch vo svetovom rekorde.
Bolt nastúpi a žartuje. Hladká si oboma rukami nakrátko ostrihané čierne kučery. Gestikuluje, pôsobí flink.
Keď zakľakne do blokov, zvážnie. Prežehná sa, ukáže prstom pokorne k nebu. Mama Jennifer ho viedla k viere, aj ho povzbudzovala v Pekingu. Otec Wellesley nie, bojí sa lietadiel.
Trelawny – liaheň talentov
Boltovci žijú už v Kingstone, metropole karibského ostrova. Dlho ich živil iba malý obchodík hlavy rodiny. Ani Usain nebol doteraz hviezdne platený: 50–tisíc dolárov za štart. Zaplaťpánboh, ale berú aj viac. To sa asi zmení.
Usain pochádza z mestečka Trelwny. Po našom v okrese, podľa britských zvyklostí farnosť. Kedysi to bolo centrum obchodovania s otrokmi.
Boltove korene sú kdesi tam. Dnes je to farmárska oblasť a nekonečná liaheň šprintérskych talentov. Tam sa narodila aj Veronica Campbellová, víťazka dvojstovky z aténskej olympiády, prvá na sto metrov z MS 2007. Toľko o slávnych.
Z neďalekého Falmouthu pochádza pre zmenu hriešnik, najznámejší dopingový prípad, kanadský šprintér Ben Johnson.
Začínal kriketom
Aj v súvislosti s Boltom už, akože inak, Američania zapochybovali.
„Stále sa bráni, aký je čistý. Ak je to pravda, tak je to najlepšia reklama šprintu,“ napísal denník Washington Post.
Po narážke mierne zmenil tón. „Bolt je osobnosť, zabávač požehnaný takou dávkou prirodzeného talentu, že by jeho výkony mohli byť skutočné.“
Usain začínal kriketom, bol nádejným nadhadzovačom. Mal pätnásť, keď prakticky bez tréningu vyhral juniorské majstrovstvá sveta (do 18 rokov). O dva roky bežal dvojstovku za 19,93 s.
Odmlčal sa. Vlaňajšie striebro z MS na 200 m nikoho nevzrušovalo. Až tohtoročný májový svetový rekord na 100 metrov – 9,72 s.
Dvojstovku má radšej
Jamajský zázrak napriek tomu tvrdil svoje: „Moja disciplína je dvojstovka.“
Začiatkom júna štartoval v Ostrave na mítingu Zlatá tretra. Prišiel so slúchadlami, ktoré si ledabolo zložil. Hovoril: „Behaním sa zabávam, chcem víťaziť. Chcem urobiť Jamajke radosť. Chcem ju roztancovať,“ hovoril hrubým hlasom, aký zvyknú mať dlháni s tmavou pleťou.
O slávnej dvojstovke Michaela Johnsona z OH 1996 hovoril v Ostrave pomaly, s pokorou.
„To nie je téma pre mňa. Michael Johnson je môj večný vzor. Tú jeho slávnu dvojstovku si púšťam na videu raz do týždňa. Inšpiruje ma, hoci na rekord nepomýšľam.“
Veľký Michael Johnson ešte včera tvrdil: „Bolt je skvelý, ale môj rekord zostane. Môže bežať pod 19,60 s, zatiaľ mu chýba rýchlostná vytrvalosť.“
Dlháň Bolt (196 cm, 86 kg) mal v stredajšiu pekinskú noc jeden z najvydarenejších štartov, ktoré sú vraj jeho slabinou. Bleskovo vyletel z blokov. V zákrute bežal ako jeho vzor „Emdžej“. V strede dráhy ho nevynášalo ani o milmeter.
Dlháňov superkrok
Michael Johnson behal vystretý ako svieca malými krokmi. Bolt ukážkovo, najdlhšími, aké kedy špintér naťahoval. Takmer dva a pol metra. Rekordnú stovku preletel 41 krokmi.
Vyletel z oblúka s náskokom. Bežal naplno až do cieľa. Nevypúšťal záver, negestikuloval. V cieli mrkol na čas, ľahol si horeznačky a sníval, lebo sen naplnil – 19,30 na dvojstovke. Rekord nad rekordy.
Čo sa dialo na Jamajke, si ťažko predstaviť. Usain je vlastnec, ponuky amerických univerzít odmietol. Trénuje doma pod vedením Glena Millsa. Kouč je prísny, hovoril Bolt. Nenechá ho pred pretekmi do poslednej chvíle počúvať hudbu.
Pred štartom stovky ho však televízne kamery odhalili. Neskorší víťaz pobehoval ležérne so slúchadlami.
Svetelný blesk
Jamajský spevák reggae Derrick Harriott zložil po svetovom rekorde na sto metrov na jeho počesť skladbu Lightning Bolt – svetelný blesk či úder hromu.
Boltov úspech zjednotil Jamajku. To hovoríme iba o slovách po behu na sto metrov.
Pri obrazovkách sedeli dva milióny obyvateľov ostrova v Karibiku. Na Jamajke žije 2,8 milióna duší.
„Je symbolom Jamajky,“ hovorli premiér Bruce Golding. „Sme poctení, že je naším spoluobčanom,“ pridala sa bývalá ministerka športu a šéfka opozície Portia Simpsonová. Čína v Pekingu valcuje ostaný športový svet zbierkou medailí. Jamajka ho očaruje výkonmi z inej planétay. Zabehnuté ľahko, akoby mimochodom.
Šprintérska história
Vývoj svetového rekordu na 200 m
19,83 Tommie Smith ,16.10.1968
19,72 Pietro Menea, 12.9.1979
19,66 Michael Johnson, 23.6.1996
19,32 Michael Johnson, 1.8.1996
19,30 Usain Bolt, 20.8.2008
Víťazi 100 a 200 m na jedných OH
1904 Archie Hahn (USA)
1912 Ralph Craig (USA)
1928 Percy Williams (Kan.)
1932 Eddie Tolan (USA)
1936 Jessie Owens (USA)
1956 Bobby Morrow (USA)
1972 Valerij Borzov (ZSSR)
1984 Carl Lewis (USA)
2008 Usain Bolt (Jamajka)