BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera popoludní narýchlo zvolal tlačovku. Donútili ho k tomu vraj „mediálne útoky v súvislosti s dotáciami pre sociálne podniky, ktoré schválila ministerka Tomanová, ale aj ďalšie pseudokauzy súvisiace s verejným obstarávaním či s inými druhmi dotácií“.
Potom predniesol „principiálne stanovisko“, čo všetko považuje za prípustné pri prideľovaní štátnych zákaziek či dotácií. Neprípustné bude podľa neho iba porušenie zákona alebo iných pravidiel.
Že k nemu došlo, by však uznal až na základe stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie. „Ak úrad povie, že tender je v poriadku, nebudeme vôbec reagovať na mediálnu kritiku.“
Opozícii zasa odkázal, že tento úrad má pod „úplnou kontrolou“, pretože ho vedie nominant SMK Béla Angyal.
Na dôkaz toho, ako dokáže zatočiť s tými, ktorí jeho pravidlá porušia, spomenul odvolanie ministra životného prostredia Jaroslava Izáka z SNS. „Predražené tendre, manipulácie a porušovanie stanovených pravidiel budeme postihovať až za cenu ohrozenia vládnej koalície, ako to bolo za ministra Jureňu.“
Aby Fico išiel sám príkladom, povedal, že sa dozvedel, že súťaž na rekonštrukciu Obvodného úradu v Topoľčanoch vyhrala firma, ktorej konateľom je jeden jeho príbuzný. Ministra vnútra za Smer Roberta Kaliňáka, ktorému obvodné úrady podliehajú, preto požiadal, aby súťaž zrušil. „Mne by v živote nenapadlo organizovať pre môjho príbuzného nejakú smiešnu súťaž za pár korún, niekde v Topoľčanoch.“
Premiér včera povedal, že v prípade dvoch rovnocenných projektov môže minister uprednostniť straníckeho kolegu. „Nebudeme to považovať za neprípustné,“ povedal s tým, že nie je možné, aby starostovia a primátori zo Smeru, SNS alebo HZDS „osem rokov nedostávali nič a teraz preto, že sú z vládnej koalície, nemali právo uchádzať sa o podporu“.
Lucia Žitňanská z SDKÚ to považuje za pokyn všetkým funkcionárom, aby „sa naučili obratne kľučkovať v zákonoch“. Toto si podľa nej nedovolil žiaden premiér od roku 1989.
Fica k vyhláseniu vraj donútili najmä „mediálne útoky“ na ministerku Vieru Tomanovú. Za niektorými sociálnymi podnikmi, na ktoré pridelila stovky miliónov korún, stoja ľudia zo Smeru vrátane poslancov parlamentu. Fico sa ich zastal. Povedal, že pozitívny vzťah vlády k jej prívržencom je pochopiteľný, len treba dodržať zákon.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play označila jeho vyjadrenia za škandalózne. „Premiér posvätil stranícky klientelizmus.“ V Európskej únii to podľa nej nemá obdobu.
Ficove pravidlá klientelizmu
Považujeme za neprijateľné, aby takmer dvojtretinová väčšina obyvateľov Slovenska bola v súťažiach diskriminovaná len preto, že ide o sympatizantov či členov koaličných strán.
Výsledky verejných obstarávaní nebudeme považovať za neprípustný klientelizmus, ak v nich nedôjde k porušeniu zákona a stanovených pravidiel.
V prípade schvaľovania štátnej pomoci nebudeme nič považovať za neprípustný klientelizmus, ak budú dodržané stanovené pravidlá výberu.
Nebudeme považovať za neprípustné, ak v prípade dvoch rovnocenných projektov, s rovnakou kvalitou a rovnakým výsledným efektom,minister uprednostní starostu alebo primátora z vládnej koalície.
Tam, kde to zákon umožňuje, budeme podporovať našich starostov.
Budeme postihovať prideľovanie dotácií príbuzným a rodinným príslušníkom či porušovanie pravidiel pri ňom.