Zákaz fajčiť v pohostinstvách asi nebude

Cigaretový dym na Slovensku ročne zahubí 11-tisíc ľudí. Náklady na starostlivosť o ľudí postihnutých následkami fajčenia dosahujú desiatky miliárd korún. Detí experimentujúcich s fajčením napriek tomu alarmujúco pribúda, upozorňuje odborník na kontrolu ta

Róbert Ochaba sa kontrole tabaku venuje desať rokov. V uplynulých mesiacoch sa podieľal už na tretej novele zákona o ochrane nefajčiarov. Dve predošlé vláda a parlament preškrtali.Róbert Ochaba sa kontrole tabaku venuje desať rokov. V uplynulých mesiacoch sa podieľal už na tretej novele zákona o ochrane nefajčiarov. Dve predošlé vláda a parlament preškrtali. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

baku Úradu verejného zdravotníctva RÓBERT OCHABA.

Pred pár dňami podľahol herec Michal Dočolomanský rakovine pľúc. Do akej miery sa na tom mohlo podieľať to, že bol tuhý fajčiar?

„Fajčenie predstavuje najrizikovejší faktor pre vznik srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny pľúc a ďalších chronických ochorení pľúc. Dá sa povedať, že fajčenie a rakovina pľúc sú spojité nádoby. Samozrejme na vznik a rozvoj rakoviny pľúc nemá vplyv len fajčenie, ale aj ďalšie faktory, ako nízka pohybová aktivita, zlá životospráva, genetika a ďalšie. Ale fajčenie je preukázateľne tým najvýznamnejším faktorom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koľko ľudí u nás ročne zomrie na následky fajčenia?

„Ročne asi 11-tisíc. Z toho vyše päťsto ľudí zomrie na následky pasívneho fajčenia.“

Ako fajčenie skracuje život?

„Viaceré výskumy sa zhodujú, že fajčiar žije kratšie o päť až osem rokov. To sa týka aj nefajčiarov, ktorí sa pohybujú vo fajčiarskom prostredí. Samozrejme, nie všetci, ktorí fajčia, ochorejú na rakovinu. Veľa závisí aj od ďalších rizikových faktorov; ak niekto športuje, zdravo sa stravuje, striedmo užíva alkohol, riziko ochorenia je oveľa nižšie.“

Čo ľudí baví na fajčení?

„Najčastejším dôvodom, prečo mladí ľudia s fajčením experimentujú, je zvedavosť. Podľa medzinárodného prieskumu z vlaňajška začína až tridsať percent ľudí fajčiť už pred desiatym rokom života a my sme v Európe na jednom z popredných miest. Nie každý sa, samozrejme, stane závislým. Závislosť je však hlavný dôvod, prečo toľko ľudí po prekonaní zvedavosti s fajčením neprestane. Medzi ďalšie dôvody patrí fajčenie rodičov a rovesníkov.“

SkryťVypnúť reklamu

Kedy je človek závislý?

„Jedným z príznakov je, že si musí do polhodiny po prebudení zapáliť.“

Čím sú cigarety také škodlivé?

„Cigareta obsahuje dve základné zložky. Nikotín, ktorý spôsobuje závislosť, a decht, čo je sumár asi štyritisíc chemických látok, z ktorých viac ako štyridsať je karcinogénnych.“

Môže spustiť závažné ochorenie aj jedna cigareta?

„To je prehnané. V čom je však jediná cigareta nebezpečná, je to, že môže viesť k zapáleniu druhej, tretej, pri cigarete sa potom ľahšie vypije aj alkohol.“

Koľko ľudí na Slovensku fajčí ?

„Podľa údajov z roku 2006 fajčí 38 percent populácie nad 18 rokov. Závislých je asi polovica. V posledných rokoch dochádza k znižovaniu počtu dospelých fajčiarov, oproti roku 2000 fajčilo v roku 2006 o šesť percent dospelých menej. Dochádza k nárastu fajčiarov medzi deťmi a mládežou. K obrovskému nárastu došlo najmä medzi stredoškoláčkami, od roku 1995 narástol ich počet o sto percent.“

SkryťVypnúť reklamu

Čím to je?

„V posledných rokoch boli preventívne kampane a opatrenia cielené najmä na dospelú populáciu, čo bola zrejme chyba. Prekvapivé je, že zvyšovanie spotrebnej dane z tabaku nespôsobilo väčšiu nedostupnosť cigariet pre mladých. Vplyv má určite aj módny vplyv nepriamej reklamy vo filmoch. Mladí ľudia radi napodobňujú a kopírujú vzory, ktoré sú pre nich zaujímavé, a budujú si tým svoju pozíciu v skupine rovesníkov.“

Koľko fajčiarov je medzi deťmi?

„Čísla sú alarmujúce. V roku 2007 vo veku do 16 rokov fajčilo až 51 percent chlapcov a 43 percent dievčat. Vo veku 13 až 15 rokov to bolo 28 percent detí.“

Ako slovenská verejnosť pristupuje k fajčeniu a fajčiarom?

„Ľudia stále citlivejšie vnímajú fajčenie na verejných miestach. Nefajčiari si viac uvedomujú svoje práva. Bude však ešte dlho trvať, kým si u nás ľudia na mieste, kde sa fajčiť nemôže, zapáliť nedovolia.“

SkryťVypnúť reklamu

A čo politici?

„Postoj k fajčeniu sa odvíja najmä od toho, či je niekto fajčiar alebo nie. A to platí aj u politikov. Na druhej strane politici sú väčšmi vystavení silnému lobingu tabakových firiem.“

Šéfka mestskej polície v Bratislave nedávno povedala, že nemôžu zasiahnuť proti fajčiarom na zastávkach, lebo to môže len obec a oni obec nie sú.

„A pod koho spadá mestská alebo teda obecná polícia?“

Čím to je, že bývalí fajčiari bývajú najradikálnejšími odporcami fajčenia?

„Prešli peklom odvykania, čo je obrovská záťaž na organizmus v podobe abstinenčných príznakov. Sedem z desiatich fajčiarov sa pokúša prestať. Väčšine sa to nedarí. Keď to však zvládnu, cigarety sa stanú ich nepriateľom. Je pravda, že bývalí fajčiari niekedy prekračujú rámec toho, čo od fajčiarov môžeme žiadať. Treba si uvedomiť, že tabak je legálny výrobok a jeho užívanie na verejnosti upravuje zákon.“

SkryťVypnúť reklamu

Platí, že exfajčiari sú len abstinujúci fajčiari?

„O bývalom fajčiarovi by sme nemali hovoriť ako o nefajčiarovi. Nefajčiar je podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie človek, ktorý v živote nevyfajčil viac ako sto cigariet. Pravdepodobnosť, že sa bývalý fajčiar k cigaretám vráti, je bohužiaľ vysoká aj po rokoch. Aj o Michalovi Dočolomanskom som čítal, že pred vyšetreniami prestal fajčiť. Len čo mu pred siedmimi – ôsmimi mesiacmi zistili diagnózu, zase začal. Keď dôjde v živote k nejakej vážnej neočakávanej situácii, ľudia sa často vracajú k pôvodným vzorcom správania.“

Stále viac sa hovorí o ekonomických následkoch fajčenia. Aké sú?

„Žiaľ, posledná štúdia na túto tému bola u nás robená začiatkom deväťdesiatych rokov. Ekonomické náklady spôsobené fajčením niekoľkonásobne prevyšovali príjmy štátneho rozpočtu z tabaku. Novšie štúdie z iných krajín ukazujú, že náklady na liečbu ochorení súvisiacich s fajčením a straty spôsobené predčasnými úmrtiami minimálne päťnásobne presahujú príjmy rozpočtu zo spotrebných daní na tabak. Ak bolo vlani na Slovensku na tejto dani vybratých rekordných 17 miliárd korún, náklady na poskytovanie zdravotnej a sociálnej starostlivosti v súvislosti s fajčením boli odhadom až do sto miliárd. Na druhej strane, keby sa spotrebná daň pravidelne nezvyšovala, škody by boli ďaleko vyššie.“

SkryťVypnúť reklamu

Vláda posúdi novelu zákona o ochrane nefajčiarov. Odkedy by mohla platiť?

„Prešla pripomienkovým konaním, v októbri má ísť vláde a do konca roka do parlamentu. Účinnosť by mala byť od roku 2009.“

Aké hlavné zmeny prináša?

„Materiál ešte nie je definitívne uzavretý. Navrhuje sa napríklad zákaz predaja cigariet cez automaty, v školách, študentských domovoch. Ak si niekto zapáli v budove, kde je to zakázané, pokutu až do 100-tisíc korún bude môcť dostať aj prevádzkovateľ. Fajčenie bude zakázané v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo, ako sú soláriá alebo masážne salóny. Stále sa diskutuje, či bude úplný zákaz v zariadeniach, kde sa ponúkajú nápoje a jedlo. Do úvahy pripadá kompromis, aby tieto zariadenia mali stavebne oddelenú časť pre fajčiarov, ktorá nesmie tvoriť viac ako polovicu zariadenia a cez ktorú sa nemôže vchádzať do nefajčiarskej miestnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú dôvodyústupu od úplneho zákazu?

„Ekonomické. Ministerstvá financií a hospodárstva argumentovali, že by prevádzky prišli o množstvo zákazníkov.“

Prečo vypadla povinnosť zobrazovať na škatuľkách popri výstražných textoch aj obrázky s následkami fajčenia?

„Ministerstvá namietali efektívnosť obrázkov, dosah na podnikateľské prostredie, aj to, že v Európskej únii má tieto obrázky len jedna krajina – Belgicko.“

Aký je váš názor?

„Náklady na tlač sú veľmi vysoké, istý výrobca tabakových výrobkov ich vyčíslil na tri miliardy korún ročne. Pritom je otázne, či by skutočne viedli k zníženiu počtu fajčiarov.“

Sú na nich predsa mŕtvoly, zhnité zuby, rozožraté pľúca...

„Fajčiarov to neodstraší, škatuľku si dajú do kovového puzdra, ako to robia Belgičania.“

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste si niekedy zapálili?

„Už na základnej škole. Nebol som závislý fajčiar, ale príležitostne som fajčil asi štyri roky. Postupne som si našiel lepšie spôsoby, ako sa prispôsobiť partii. Okrem toho mi to smrdelo.“

Ozvete sa, keď si vedľa vás niekto zapáli?

„Keď si na dovolenke vedľa mňa sused zapálil, trochu som zamrmlal, ale na pláži fajčiť nikomu zakazovať nemôžem. Keď si zapálil druhýkrát, stratil som trpezlivosť a posunul sa ďalej. Na zastávke som už viacerých na zákaz slušne upozornil a väčšinou to rešpektovali. Pri ochrane nefajčiarov sa nedá spoliehať len na kontrolujúci a trestajúci štát.“

Čo má robiť rodič, keď zistí, že jeho dieťa potajomky fajčí?

„Treba si uvedomiť, že to nie je žiadna tragédia a neriešiť to krikom a trestami. Ako rodič by som sa snažil trpezlivo vysvetľovať. Aj keď prílišne mentorovanie tiež nie je dobré, s dieťaťom skôr treba otvorene a bez nátlaku diskutovať. Dobré je do diskusie zapojiť bývalého fajčiara, ktorý zažil, aké ťažké je s fajčením skoncovať. Najlepšie je však ísť príkladom.“

SkryťVypnúť reklamu

Radíte ľuďom, ako s cigaretami skoncovať. Ako na to?

„Musíte byť pevne rozhodnutý a mať dôvod, prečo chcete prestať fajčiť. Čím je dôvodov viac, tým lepšie. V poradni sa snažíme klienta pripraviť, čo má robiť, keď dostane chuť na cigaretu alebo ho ňou niekto ponúkne, ako veľmi nepribrať a podobne. Na začiatku odvykania sa treba vyhýbať ľuďom, ktorí fajčia. Dôležitá je aj zmena životného štýlu – stravovacích návykov a pohybovej aktivity. Výborné je, ak má v niekom silnú oporu. V prvých týždňoch možno na potlačenie abstinenčných príznakov používať aj nikotínové žuvačky alebo náplasti.“

Poslanec HZDS Milan Urbáni hovorí, že je pripravený predložiť do parlamentu návrh na úplný zákaz pestovania tabaku a predaja cigariet. Podporili by ste to?

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem si to predstaviť v praxi. Nikde na svete ani v Európe neexistuje taká krajina a pochybujem, že by práve Slovensko bolo v tomto smere priekopníkom.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu