V lete 2006, keď počet amerických obetí narástol na 2500, George Bush priznal, že stratégia nevychádza. „Ak to nefunguje, čo robiť?“ Otázka, ktorú položil, sa však v tom čase na verejnosť nedostala.
Slávny reportér Washington Post Bob Woodward, ktorý rozpútal Watergate, sa teraz obul do americkej administratívy a jej nedokončenej vojny v Iraku. V knihe Vnútorná vojna: Tajný príbeh Bieleho domu, opisuje jej posledné roky.
Tvrdohlavý prezident
Čím väčšiemu počtu obetí a neúspechom čelili Američania v Iraku, tým viac podľa neho rástli rozbroje v Bielom dome.
Za mnohými rozhodnutiami stál prezident George Bush. Presadzoval ich často, aj keď mu okolie odporúčalo iný postup.
Vyplýva to aj z rozhovoru z 13. decembra 2006 medzi Bushom a vtedajším armádnym náčelníkom generálneho štábu.
Peter Schoomaker Bushovi tvrdil: „Nemyslím si, že máme čas dopĺňať a tvoriť ďalšie posily.“ „Pete, ja som prezident. Ja mám dosť času,“ odpovedal Bush. Generál Schoomaker na to reagoval: „V poriadku, pán prezident. Vy ste prezident.“
Situácia v Bielom dome bola veľmi napätá. Počet útokov v Iraku narastal každým dňom. „Je to peklo, pán prezident,“ povedala mu Meghan O’Sullivanová, námestníčka poradcu pre národnú bezpečnosť. Taktika posilnenia nakoniec zabrala a počet útokov sa zmenšil. Woodward tiež cituje zdroj z prostredia tajných služieb, podľa ktorého Američania sledovali irackého premiéra Núrího Malíkího: „Vieme všetko, čo kedy povedal,“ povedal mu zdroj. Iracká vláda to popiera.
Namiesto víťazstva úspech
Woodward sa v knihe vrátil k rozhovoru z decembra 2001 s Bushom. Vtedy najčastejšie používal slová víťazstvo a výhra. O sedem rokov neskôr už spomenul víťazstvo iba dvakrát, a to sa vzápätí opravil a nahradil ho slovom úspech. Biely dom na knihu reagoval vyhlásením, že je neúplným obrazom jeho politiky. Server politico.com si myslí, že kniha je k Bushovi relatívne ohľaduplná.
Woodward pre ňu urobil 150 rozhovorov. Rozprával sa s kľúčovými hráčmi zo spravodajských služieb, diplomacie a armády. V oválnej pracovni s prezidentom hovoril viac ako tri hodiny.
Nositeľ Pulitzerovej ceny Woodward prispel k rezignácii prezidenta Richarda Nixona. S kolegom Carlom Bernsteinom odhalili, že za lúpežou v sídle Demokratickej strany boli ľudia z Nixonovho tímu. /p > Zaznelo v knihe
“ Nemyslím si, že v Iraku môžeme zvíťaziť, ak sa budeme snažit urobiť prácu za nich.
Generál George W. Casey Jr., americký veliteľ v Iraku
“ Chcem všetky posily, ktoré mi môžete dať.
Generál David Petraeus, nástupca po Caseym
“ Ak to urobíme a nevyjde to, bude to posledná guľka.
Condoleezza Riceová, ministerka zahraničných vecí
Zdroj: The Washington Post
Autor: Anetta Kubalova, dopisovateľka SME Washington