BRATISLAVA. „Doteraz som čosi také nevidel,“ hovorí zoológ Miroslav Fulín o fotografiách z internetovej stránky www.mekshat.com. Ukazujú zhruba 150 bocianov, ktoré koncom augusta spálilo elektrické vedenie pri saudskoarabskom meste Jeddah. Boli medzi nimi aj bociany zo Slovenska.
„Fotografie ma šokovali. Zdalo sa mi to až príliš veľa vtákov,“ povedal riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko Miroslav Demko. Spálenie takého veľkého počtu vtákov naraz je výnimočné.
Slovenské krúžky
V šoku ostali aj tí, ktorí bocianov našli. „Vyrazilo nám to dych,“ píšu na stránke, kde sú zverejnené aj fotografie. „Nepočuli ste už o tom, že okrem kovových krúžkov existujú aj umelohmotné?,“ písali rozhorčení v e-mailoch. Adresovali ich Národnému múzeu, odkiaľ krúžky pochádzajú. Mysleli si, že kovové krúžky sú dôvodom, prečo vedenie s vysokým napätím spálilo bocianov.
„Krúžky určite neboli príčinou,“ hovorí Fulín, ktorý pracuje vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach a výskumu bocianov sa venuje 30 rokov. Predpokladá, že vtáky do vedenia narazili pri zníženej viditeľnosti, možno v prašnej búrke. Končatiny si spálili, keď zrejme omylom zosadli na drôty. Elektrické vedenie a stĺpy sú najčastejšou príčinou úmrtí. Podľa krúžkov z fotografií zoológ potvrdil, že minimálne dva mŕtve bociany pochádzali zo Slovenska. Jeden patril mláďaťu, ktoré krúžkovali tento rok 25. júna v Bežovciach. Druhé mláďa krúžkovali o deň neskôr v Porube pod Vihorlatom. Fulín predpokladá, že išlo o veľký kŕdeľ z východného Slovenska.
Stáva sa to aj u nás
Podobné nešťastia sa stávajú aj na Slovensku, napríklad v Košickej kotline medzi Šacou a Moldavou nad Bodvou, kde trasa migrujúcich bocianov pretína elektrické vedenie. V takýchto prípadoch pomáha, ak je na vonkajšom obvode vysadený pás stromov, ktoré bociany prinútia nadlietavať nad vedenie.
Podľa každoročných sčítaní je na Slovensku asi 1200 párov bocianov. Tie sa sťahujú na 10-tisíc kilometrovej trase, ktorá končí v Juhoafrickej republike. Trasa je taká náročná, že úmrtnosť, najmä mláďat, je až 70 percent. Tie, ktoré prežijú, sa vrátia na Slovensko.
Odlietajú v auguste
BRATISLAVA. Odlet bocianov bežne vrcholí medzi 18. až 25. augustom, keď sa končí pekné letné počasie. Ak je po tomto termíne pekná jeseň, niekoľko vtákov ešte ostáva, ale už len ojedinelých tulákov na poliach. Keď však uvidia lietať vo výške kŕdliky, pridávajú sa k nim. Späť sa postupne vracajú od druhej polovice marca. Ich prílet vrcholí na začiatku apríla.
Najskôr priletia samce, ktoré obsadia teritóriá a až potom dolietajú samice. „Ak na hniezdo nedoletí včas pôvodný partner, tie, ktoré hniezdo už obsadili, si hľadajú partnerov v kŕdľoch prelietajúcich oblohou, a to tak, že otvárajú krídla a klepocú zobákom, aby ich upútali,“ hovorí zoológ Miroslav Fulín. Keď pôvodný samec doletí, tak dochádza k súbojom, kto zostane a kto opustí hniezdo.
(vev)