Piňera: Prvý pilier je pyramída

Po dvoch rokoch prišiel opäť na Slovensko autor reformy penzií, ktorá zaviedla sporenie na osobných dôchodkových účtoch. José Piňera, ktorý je šéfom Medzinárodného centra pre dôchodkové reformy, tvrdí, že z ľudí urobil malých kapitalistov.

(Zdroj: SITA)

Po dvoch rokoch prišiel opäť na Slovensko autor reformy penzií, ktorá zaviedla sporenie na osobných dôchodkových účtoch. José Piňera, šéf Medzinárodného centra pre dôchodkové reformy a bývalý minister vojenskej vlády generála Augusta Pinocheta v Čile, tvrdí, že z ľudí urobil malých kapitalistov.

BRATISLAVA. Čílsky reformátor José Piňera začal včera svoje turné v Bratislave na stretnutí so zástupcami mládežníckych organizácií od pravice cez stred až po ľavicu. Povedal im, že v Čile si na osobných dôchodkových účtoch sporí až 95 percent občanov a systém prináša ľuďom vysokú návratnosť. „Za 28 rokov sa nestalo ani raz, aby ktokoľvek z ľudí stratil čo len jeden pesos.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z mladých sociálnych demokratov poznamenal, že čílski občania síce nestratili ani pesos, no dôchodkové fondy na Slovensku od začiatku roka prerábajú.

Piňera mu povedal, že s výnosmi za tri alebo šesť mesiacov či rok pracujú politici, no sporenie na dôchodok je dlhodobá záležitosť. Aby to bolo ešte jasnejšie, postavil sa na stoličku a dvihol ruku smerom k plafónu. Vysvetlil, že dlhodobým sporením dochádza k priemerovaniu výnosnosti a prípadný výkyv na akciových trhoch sa celkových výnosov nedotkne v takej miere ako pri krátkodobom investovaní. „Pri návrhu reformy sme pracovali s hodnotou čistého výnosu v priemere štyri percentá, v skutočnosti sme dosiahli priemernú výnosnosť desať percent,“ dodal Piňera.

Zrušil priebežný systém

Keď Piňera zavádzal dôchodkovú reformu, zrušil systém, podľa ktorého štát vypláca občanom dôchodky. „Myslím si, že štát by nemal fungovať na základe pyramídovej finančnej schémy. Vy to nazývate prvý pilier, čo je neutrálne označenie, ale mali by sme to nazývať pravými menami, lebo je to v podstate podvod,“ povedal včera pred novinármi Piňera.

SkryťVypnúť reklamu

V Čile zaviedol dôchodkové sporenie, no ľudia, ktorým do dôchodku chýbalo päť alebo sedem rokov, už nemali možnosť vstúpiť do systému. „Sám som ľuďom vysvetľoval, že ak sú vo veku 50 až 55 rokov, mali by byť veľmi opatrní a zvážiť svoju účasť,“ povedal Piňera.

Šéf Nadácie F. A. Hayeka Ivan Švejna včera povedal, že na Slovensku sa mylne domnievame, že máme čílsky model dôchodkovej reformy. Najbližší nášmu je však poľský, ktorý je tiež dvojpilierový. „Pôvodná myšlienka u nás bola, aby štát garantoval solidaritu pre tých, ktorí si dosť nenašetria na dôchodok. No politické rozhodnutie bolo iné,“ povedal Švejna.

Nedotknutá reforma

Piňera nesúhlasí s vyjadreniami našich politikov, podľa ktorých má dôchodková reforma v Čile problémy.

Ministerka práce Viera Tomanová napríklad koncom júna pre TA3 povedala, že viac ako polovica čílskych občanov si na osobných účtoch nenasporila na dôchodok. Preto tam vytvorili ďalší, takzvaný sociálny pilier plne financovaný štátom. Odvolala sa pritom na informácie prezidentky Čile Michelle Bacheletovej. Tomanová nie je jediným zástupcom koalície, ktorý hovoril o problémoch dôchodkovej reformy v Čile. Poukázal na to aj premiér Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Piňera však včera povedal, že hlavné zásady osobných dôchodkových účtov nezrušila ani jedna z piatich vlád, ktoré sa v Čile za celý čas fungovania reformy vystriedali. Jediná vec, ktorá sa zmenila, bola tá, že sa zvýšila bezpečnostná sieť a štát viac dopláca ľuďom, ktorí si nevedia na penziu dostatočne nasporiť. Krajina si to podľa neho mohla dovoliť, lebo jej viac vynáša ťažba medi. „Táto reforma ostala u nás nedotknutá. Je možné, že si vaša ministerka mýli Čile s Argentínou, čo sa stáva veľmi často, keď navštevujem USA,“ reagoval Piňera. Podotkol, že aj súčasná prezidentka Čile je zapojená do tohto systému.

Ak chcete meniť odvody do II. piliera, tak ich zvýšte

Piňera sa včera stretol aj s ministrom financií Jánom Počiatkom. „Povedal som mu, že súkromné účty sú investíciou do budúcnosti a dôležité je z pohľadu štátu to, čo sa bude písať v učebniciach dejepisu, a nie to, čo sa píše na prvých stránkach novín.“ Počiatek podľa neho súhlasil s myšlienkou reformy. „Pokiaľ viem, existuje konsenzus nemeniť hlavné zásady reformy,“ povedal Piňera.

SkryťVypnúť reklamu

Piňera včera hovoril aj o dôchodkových odvodoch, teda o obľúbenej téme našich politikov. Naposledy to vytiahol šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko.

Piňera nepovažuje za správne meniť odvody do druhého piliera po štyroch rokoch jeho fungovania. „V prípade, že by sa zmenili z 9 na 8 percent, neznamenalo by to koniec systému. Ak znížime odvod z 9 na 8 percent, sú to peniaze, ktoré berieme ľuďom a dávame politikom.“ Ak by sa už malo hovoriť o zmene, navrhol by 10 percent. Toľko percent z hrubej mzdy si sporia na penziu aj ľudia v Čile.

Vy to nazývate prvý pilier,

čo je neutrálne označenie, ale mali by sme to nazývať pravými menami, lebo je to v podstate podvod.

José Piňera, čílsky ekonóm

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 14 979
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 113
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 457
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 332
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 304
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 794
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 749
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu