Druhej práci bráni najmä malá ponuka

Zákonník práce nikomu nebráni mať toľko zamestnaní, koľko stíha. Firmy to tešiť nemusí.

Prácu pre viacerých vnímajú niektorí zamestnávatelia ako prínos.Prácu pre viacerých vnímajú niektorí zamestnávatelia ako prínos. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – www.sxc.hu)

BRATISLAVA. Ľudia v regiónoch, kde je bez práce každý štvrtý človek, si len ťažko vedia predstaviť, že by si popri hlavnom zamestnaní, kde zarobia nadpriemerný plat, mali zháňať ešte jednu prácu.

Mladí ľudia z miest, často bez vlastnej rodiny, na „prácu po­pri“ vidia dosť dôvodov. Chcú najmä ešte viac peňazí a prácu, ktorá ich na rozdiel od hlavného zamestnania teší.

Zarábaniu navyše nebráni ani Zákonník práce. Zamestnanec môže pracovať u viacerých zamestnávateľov súčasne a u toho istého zamestnávateľa môže mať každý naraz aj viac pracovných pomerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak zamestnávateľ uzavrie so zamestnancom okrem pracovnej zmluvy o hlavnom pracovnom pomere aj dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti alebo o brigádnickej práci študentov, môže robiť aj viac ako 40 hodín týždenne.

Každý koľko vládze

„Po troch rokoch v architektonickej firme mesačne zarobím viac ako je bratislavský priemer,“ povedala dvadsaťdeväťročná architektka Erika.

Napriek tomu pravidelne popri práci navrhuje interiéry pre súkromníkov aj štúdie na polyfunkčné budovy. Mesačne jej vynesú približne rovnako veľa ako hlavné zamestnanie.

Na tieto peniaze sa však nedá spoľahnúť rovnako ako na výplatu od stáleho zamestnávateľa. „Dôvodom na 'bočáky' boli určite peniaze, no nielen to,“ hovorí.

Vysvetľuje, že práca pre veľkú firmu ju baví, no nie je taká kreatívna, ako by chcela. „Nemám pri nej takú voľnú ruku, ako keď si podmienky dohováram priamo s klientom,“ hovorí o nefinančnom bonuse druhého zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávateľ o jej práci popri zamestnaní vie a neprekáža mu to. Ako živnostníčka nemá nijaké obmedzenia, koľko musí odpracovať pre hlavného zamestnávateľa – ak fungujú projekty, na ktorých pre neho pracuje.

„Jediné obmedzenie pri viacerých prácach sa týka druhu práce – musí ísť o činnosti spočívajúce v prácach iného druhu,“ povedala advokátka Lucia Baničová.

Čo je práca rovnakého druhu, posudzuje sa podľa činnosti zapísanej v obchodnom registri alebo živnostenskom oprávnení.

Deň a pol práce navyše

Podľa štatistík Eurostatu ľudia na Slovensku trávia v druhej práci približne ďalších 12 hodín týždenne, čo je aj priemerná dĺžka v celej Európe. Spomedzi pracujúcich má druhé zamestnanie 1,1 percenta ľudí. Vo Veľkej Británii je to 3,9, v Čechách porovnateľných 1,6 percenta, v Poľsku až 7,6 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac pracujúcich, ktorí majú aj druhé zamestnanie, nemá vysokoškolské vzdelanie.

Najčastejšie majú vedľajší pracovný pomer vedeckí a duševní odborní pracovníci, technickí pracovníci a zdravotníci.

„Na Slovensku stále funguje istý tradičný prístup k zamestnaniu, veľa ľudí si s jednou prácou vystačí a druhú si ani nehľadá,“ povedal projektový manažér Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Ďalším dôvodom pomerne nízkeho percenta ľudí s dvoma zamestnaniami môže byť podľa Páleníka aj stále vysoká miera nezamestnanosti v niektorých okresoch, kde je problém vôbec nájsť si prácu. Hľadanie druhej práce na Slovensku sťažuje aj malé využívania alternatívnych foriem pracovných úväzkov, ako je polovičný úväzok či telepráca.

Firmám to nemusí len škodiť

SkryťVypnúť reklamu

HR riaditeľka spoločnosti Soi­tron Denisa Očenášová Moravská nevidí zásadný problém v tom, ak ich zamestnanci majú aj iného zamestnávateľa. Myslí si, že na práci pre viacerých je aj niečo pozitívne. „Často zamestnávame čerstvých absolventov vysokých škôl, ktorí si myslia, že systém odmeňovania, benefity či možnosť vzdelávania a iné výhody sú samozrejmosťou. Zamestnanci, ktorí pracovali pre viacerých zamestnávateľov, vedia lepšie oceniť zamestnanecké výhody,“ povedala Očenášová Moravská.

HR Partner spoločnosti Lenovo Bronislava Potašová si myslí, že zamestnanec, ktorý popri 40 hodinách pre ich firmu pracuje ešte aj niekde inde, môže ostatným doniesť skúsenosti, ktoré by ľudia viazaní len na jednú prácu inak nezískali.

„Osobne by som to, že niekto robí vo viacerých zamestnaniach, ako výhodu nevidel. Viac úväzkov znamená vo všeobecnosti viac starostí,“ povedal personalista spoločnosti Dell Computer Česká republika Matej Šemšej.

SkryťVypnúť reklamu

Čím viac úväzkov zamestnanec má, tým slabší bude jeho výkon v jednom konkrétnom zamestnaní. „Pre jeho osobnostný rozvoj môže byť viac zamestnaní možnosťou, ako sa stať všestranným, pre firmu, kde práve pracuje, v tom však veľkú výhodu nevidím,“ povedal Šemšej.

Čo hovorí Zákonník práce

l Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zámestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

l Zamestnávateľ môže udelený súhlas písomne odvolať a uviesť dôvody zmeny rozhodnutia.

l Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť.

l Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

SkryťVypnúť reklamu

l Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.

Zdroj: Zákonník práce

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 628
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 146
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 243
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu