BRATISLAVA. Zníženie rovnej dane na 15 percent, zoštíhlenie štátnej správy, ale najmä výrazne vyššie materské príspevky a podpora bývania pre mladé rodiny. To je program SDKÚ, ktorý bude aj základom predvolebného programu strany. Dostala sa k nemu po dvoch rokoch v opozícii, keď ľavicový Smer chce voliť viac ako 40 percent ľudí.
Podľa informácií SME sa v SDKÚ hovorí aj o potrebe zmeny terminológie jej predstaviteľov na „menej pravicovú“. Napríklad bývalý minister financií Ivan Mikloš vo svojom prejave venoval veľa času najmä opatreniam na podporu mladých rodín. „Nechceme a nebudeme súťažiť so Smerom v nezodpovednom populizme,“ tvrdil Mikloš.
Balíček za 13 miliárd
Náklady na opatrenia vraj už majú vyčíslené a mali by stáť zhruba rovnako ako Ficov „sociálny balíček“ na budúci rok, teda asi 13 miliárd korún (432 miliónov eur).
Smer za rovnaké peniaze ide skôr valorizovať dôchodky, chce zachovať vianočný príspevok pre penzistov či príspevok 25tisíc korún (830 eur) pri narodení druhého a tretieho dieťaťa.
Podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu jeho vlády takéto opatrenia nerobili, pretože na ne nemali dosť peňazí. Teraz je to inak a Smer rozdávať môže. „Socialisti vždy chodia radi k prestretému stolu a najradšej rozdávajú to, čo nevytvorili.“
Odpoveď na rozdávanie
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že návrhy sú reakciou na to, že sa ekonomika dobre vyvíja a že súčasná vláda robí opatrenia, ktoré istú časť voličov oslovujú.
V programe vidí snahu získať nových voličov a pritom nestratiť tých súčasných. SDKÚ by sa podľa neho mala venovať aj témam, ktoré potenciálnych voličov trápia ešte viac ako sociálne otázky – napríklad politický štýl v krajine, otázky demokracie či historickej pamäti. O zásadný posun politickej orientácie podľa Mesežnikova nejde, ani o pokus poprieť liberálny ekonomický profil strany.
Chýbajú nové tváre?
„Tie témy určite sú zaujímavé pre značnú časť ľudí. Problém však stojí tak, či ich súčasní nevoliči uveria, že ide o program, ktorého sa budú držať,“ myslí si sociológ Pavel Haulík. Podľa analytika by takéto programové zmeny mali byť podporené aj novými tvárami, ktoré však SDKÚ zatiaľ neukázala. Hovorí aj o tom, že by strane prospela výmena predsedu.
Dzurinda novinárom hovoril, že strana prináša aj nové tváre a ukázal na niektorých svojich kolegov z parlamentu – napríklad na Luciu Žitňanskú, Tatianu Rosovú či Pavla Freša.
Čo chce SDKÚ
zvýšiť materský príspevok z 55 na 100 percent predchádzajúcej mzdy
predĺžiť poberanie príspevku z terajších 28 týždňov na rok
dať obciam bezplatne štátnu pôdu na byty pre rodiny
počas štyroch rokov znížiť rovnú daň na 15 pecent
prijať úsatavný zákon o vyrovnanom rozpočte
zrušiť dve ministerstvá
zvýšiť odpočítateľnú položku na 121 zo súčasných 103-tisíc
25–percentný príspevok na zateplenie domov
Dzurinda: Budeme viac sociálne orientovaní
O plánoch SDKÚ sme hovorili s jej predsedom MIKULÁŠOM DZURINDOM.
Program máte. Ako naň chcete nalákať voličov?
„Aktivitou, ktorá bude mať mnoho rozmerov. Budeme predkladať zákony, novely zákonov. Mnohé z týchto opatrení budú mať legislatívnu podobu. A ak to bude vláda bez diskusie odmietať, budeme komunikovať s občanmi, aby vedeli, že sa to dá aj inak. Nastal čas, aby sme si významnejšie všimli strednú vrstvu a mladé rodiny – ľudí, ktorí poctivo pracujú, platia dane, odvádzajú odvody. Samozrejme, majú nárok, aby im štát ponúkal lepšie služby.“
Prečo s ním prichádzate až dva roky po voľbách?
„Taká je logika vládnutia. Na začiatku sme akceptovali, že sa vytvorila iná vládna konštelácia a bolo našou povinnosťou vytvoriť priestor, aby ukázala, do akej miery bude napĺňať predsavzatia a pomáhať ľuďom. Polčas je akurátne obdobie. My sme dospeli k presvedčeniu, že Slovensko by nemalo zastať.“
Program vás viac posúva do stredu.
„Ak máte pocit, že nás posúva do stredu, vôbec s tým nebudem polemizovať. V reformnom období bolo treba utiahnuť si opasky, kasa bola prázdna. Po tom, čo sa podarilo to stabilizovať a rozbehnúť ekonomiku, nastal čas, aby sme plody reforiem začali užívať. Ale nie tak ako to vidíme dnes.“
Nečakáte, že sa to bude hodnotiť ako populizmus?
„Nechceme a nebudeme súťažiť v populizme. Rozdiel medzi kupovaním si voličov a našou politikou je, že na opatrenia vidíme zdroje, a nie sú politickým korumpovaním ľudí. To je obrovský rozdiel medzi sociálne orientovanou, spravodlivou politikou a populizmom.“