Zubári ceny zvýšia. Nie pre euro

Parlament prijal minulý týždeň zákon o cenách. Kontrola cien, cenová regulácia či možné väzenie čakajú aj zubárov. Ak neprimerane zvýšia ceny.

Cesta ku krajším a najmä zdravým zubom sa môže predražiť.Cesta ku krajším a najmä zdravým zubom sa môže predražiť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Zubári by vraj nemali v súvislosti s prechodom na euro zvyšovať ceny. Vyzvala ich na to Slovenská komora zubných lekárov (SKZL).

Podmienkou však bude legislatívna zdržanlivosť ministerstva zdravotníctva. „Kým bude rezort zdravotníctva prijímať zákony, ktoré budú zvyšovať prevádzkové náklady, ceny sa budú zvyšovať,“ povedal šéf komory Ján Gašič. Pôjde však podľa neho len o zreálnenie nákladov a nie o fiktívne zvyšovanie pre euro.

Gašič zároveň upozornil, že ministerstvo už prišlo s niekoľkými zmenami, ktoré navýšia ceny zubárov. Musia si zabezpečiť niekoľko prístrojov či nástrojov, ktoré im len v nedávnom čase ministerstvo nariadilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Všetci zubári by mali mať sterilné kolienka, ktoré stoja okolo 600-tisíc korún. Väčšina ich ešte nemá zakúpených,“ povedal Gašič. Rovnako si musia zakúpiť parný dezinfektor za približne 200-tisíc korún. „Jedna dezinfekcia doňho stojí približne sto korún,“ hovorí zubár Vlastimil Graus. Všetky tieto náklady podľa neho pochopiteľne ovplyvnia ceny výkonov.

Zdražovanie príde

Okrem toho sú aj komodity, ktorých ceny nevedia ovplyvniť ani zubári, ani ministerstvo zdravotníctva. Ovplyvňuje ich trh. „Cena striebra išla hore o 40 percent,“ povedal viceprezident komory Jozef Fábry. „Takže zdražovanie príde, nebude to však s príchodom eura.“ Striebro sa totiž používa do amalgámových plomb.

Aby však pacienti či vládni úradníci nemali pocit neodôvodneného zdražovania, ceny dentálnych služieb nepôjdu hore od začiatku januára, ale v inom období. „Pravdepodobne až o niečo neskôr,“ myslí si Fábry. „Aj tu sa však bude dať jasne dokázať, prečo išli ceny nahor.“

SkryťVypnúť reklamu

Gašič upozorňuje aj na fakt, že v porovnaní s kolegami v zahraničí sú ešte veľmi lacní. „A to máme niektoré vstupy drahšie ako oni. Aj preto sa aj u nás už čiastočne rozvinula dentálna turistika. Ceny sú však rovnaké pre našich aj pre zahraničných klientov,“ tvrdí Gašič. Takže ani preto vraj ceny nahor nejdú.

Kto ich skontroluje?

Ako sa vyvíjajú ceny za zubárske výkony, však zatiaľ nikto poriadne nesleduje. Napríklad Združenie slovenských spotrebiteľov nemá zubárov zaradených do spotrebiteľského monitoringu. V ňom totiž sleduje ceny niektorých produktov a služieb. Monitoring je pritom financovaný aj rezortom hospodárstva.

Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru má zdravotnícky monitoring vykonávať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jeho hovorca Milan Michalič to však odmieta. „My dohliadame iba na zdravotné výkony a nie na ceny. To má na starosti vyšší územný celok, pretože on udeľuje licenciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Nitriansky župan Milan Belica priznáva, že kraj zubárov nesleduje priebežne. „Mohla by byť aj lepšia kontrola,“ povedal.

Aj trnavský župan Tibor Mikuš priznáva, že ceny špeciálnych výkonov zatiaľ nekontrolujú. „Nemáme na to ani špeciálne útvary a pracovníkov, ktorí by sa vedeli fundovane vyjadriť k cenám zubárov.“

Stratégiu pripravujú

Aj ministerstvo zdravotníctva priznáva, že ešte nemá hotovú stratégiu na kontrolu cien. „Zatiaľ ju len pripravujeme. V najbližšom čase ju prerokujeme so samosprávnymi krajmi a s nimi budeme ceny u zubárov sledovať,“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová.

Aby kraje zvládli kontrolu zubárov, musí podľa Mikuša ministerstvo pripraviť jasné inštrukcie. „Budeme pritom porovnávať ceny u zubárov v jednotlivých krajoch. Ceny totiž treba udržať na uzde,“ myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadné zvyšovanie cien budú musieť zubári odôvodniť aj poisťovniam. „Musia nám poskytnúť relevantné údaje,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Poisťovne totiž preplácajú pacientom všetku štandardnú zubnú starostlivosť, ak sa nechajú ošetriť o zmluvného zubára.

„Pacienti si platia len nad­štandard. Napríklad bielu plombu,“ povedala Horníková.

Zdražovanie príde, nebude to však s príchodom eura.

Jozef Fábry, viceprezident SKZL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu