Bol to dlhý deň. Ráno oznámili plán na záchranu americkej ekonomiky, na obed avizovali dohodu, večer koniec zhody. Kongres najprv požiadavku Bushovej administratívy o stá– miliardové dotácie upravil. Sedemsto miliárd rozdelil do viacerých balíčkov – 250 miliárd malo dostať ministerstvo financií hneď, ďalších 100 miliárd so súhlasom Bieleho domu a zvyšok mal odobriť Kongres. Podvečer sa v Bielom dome konalo historické stretnutie Kongresu, prezidenta a dvoch mužov, ktorí o tento post bojujú. Prezident George Bush bol pred rokovaním naladený optimisticky: „Verím, že dohoda bude na svete veľmi skoro.“ Ukázalo sa, že predčasne.
Dohodli sme sa, nedohodli sme sa
Plán zatiaľ zostáva plánom. Stretnutie v Bielom dome odhalilo názorovú priepasť medzi demokratmi a republikánmi. Časť republikánov z konzervatívneho krídla sa ťažko zmieruje s obrovskou sumou peňazí daňových poplatníkov, ktoré majú skončiť v súkromných spoločnostiach. „Namiesto scenára, podľa ktorého vláda vstrekne 700 miliárd priamo do trhu, navrhujeme, aby postihnutým bankám štát ručil za rizikové úvery a banky mu za tieto záruky platili,“ povedal pre CNN republikánsky člen snemovne reprezentantov Eric Cantor.
Rozhovory v sídle amerického prezidenta mali podobne dramatický priebeh ako vývoj na finančných trhoch. Podľa The Washington Post prezident Bush dokonca siahol k nevyberanému slovníku. Po stretnutí minister financií Henry Paulson v Rooseveltovej pracovni dokonca pokľakol pred predsedníčkou snemovne Nancy Pelosi a prosil, aby plán úplne nestroskotal. Pelosi odpovedala: „Nevedela som, že ste katolík.“
Demokrati vinia McCaina
Kým do Bieleho domu išli obaja prezidentskí kandidáti so spoločným vyhlásením, z Bieleho domu odišli bez zhody. Demokrati obvinili Johna McCaina, že vznikajúcu dohodu zablokoval práve on. Obama republikánov vyzval, aby situáciu objasnili: „Musíme začínať od základného náčrtu, alebo môžeme použiť časti pôvodných návrhov?“ John McCain však tvrdí: „Dohoda nikdy neexistovala, verím však, že toto stretnutie bolo dôležité a pomôže pohnúť veci dopredu.“
Georg Bush včera ráno v krátkom vyhlásení odkázal, že plán prejde: „Legislatívny proces niekedy nie je krásny... Všetci sa však zhodnú v tom, že niečo zásadné sa spraviť musí.“
Televízny boj sa začína
Najväčší pád bánk v americkej histórii zasiahol najnovšie aj najväčšiu národnú záložnú a úverovú banku v krajine Washington Mutual.Jej klienti sa už nemusia báť o svoje vklady.
Odkedy padla investičná banka Lehman Brothers a pred krachom stála poisťovňa AIG, vybrali ľudia z Washington Mutual v panike približne osem percent vkladov, čo amerického regulátora prinútilo banku zachrániť nasilu – prebrať ju. Nasledoval oznam, že pobočky banky kupuje J. P. Morgan. Pre ľudí a firmy, ktorí mali peniaze vo Washington Mutual, to znamená, že sa stali klientmi inej banky, ktorá je podľa americkej vlády zdravá.
Kríza sa tým napriek tomu dostala do novej fázy. Hoci problémy Washington Mutual boli známe už rok, jej násilné zavretie môže spôsobiť neistotu drobných klientov iných bánk.
„Ako domino môžu začať padať ďalšie banky chrániace vklady sporiteľov,“ komentovala situáciu riaditeľka spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Ekonomika nemohla chýbať ani počas včerajšieho prvého televízneho duelu Baracka Obamu a Johna McCaina. Do poslednej chvíle pritom nebolo isté, či na otázky bude odpovedať aj republikánsky kandidát. John McCain žiadal najprv debatu pre krízu presunúť. Krátko predpoludním však jeho ľudia odkázali, že do Mississippi pôjde.
Autor: Anetta Kubalova, dopisovateľka SME Washington