BRATISLAVA. Predseda SMK Pál Csáky hovoril v sobotu v Dunajskej Strede po rokovaní so známym lídrom maďarských radikálov v Rumunsku László Tőkésom o maďarskej autonómii na Slovensku. Riadiť by ju podľa neho mohol menšinový miniparlament, tvrdí maďarskojazyčný internetový server parameter.sk.
Csáky mal Tőkésovi ponúknuť na preštudovanie vlastný plán autonómie vypracovaný v čase, keď bol podpredsedom vlády. Europoslanec Tőkés je predsedom Rady autonómie Karpatskej kotliny, ktorú založil. SMK sa na činnosti rady zúčastňuje len ako pozorovateľ, o členstve v rade by mala SMK podľa Csákyho rokovať v blízkom čase.
Na spoločnej tlačovke po rokovaní predseda SMK maďarských novinárov informoval o hlavných bodoch svojho plánu. Autonómia by podľa neho zastrešovala kultúrne a vzdelávacie inštitúcie a organizácie Maďarov na Slovensku.
O celom systéme a jeho financovaní by rozhodoval malý parlament volených predstaviteľov slovenských Maďarov. Slovenská národná rada by dohliadala iba na to, či menšinový parlament funguje v súlade so zákonmi.
Pre maďarskú agentúru MTI včera Csáky povedal, že sa jeho strana snaží pojmu autonómia vyhýbať, lebo Slováci sú na toto slovo precitlivení. Preto sa politicky usiluje skôr o synonymum autonómie, čo je podľa neho samospráva. Myslí si, že v rámci ozajstnej samosprávy možno uplatňovať aj menšinové práva.
Plán údajne ponúknutý Tőkésovi je podľa MTI návrhom zákona, ktorý Csáky vypracoval ešte v roku 2004 a mal kodifikovať princípy kultúrnej a školskej autonómie menšín. Neobstál však vtedy v medzirezortnom konaní. “
Csáky pre agentúru MTI tvrdil, že svoj návrh zákona o samospráve menšín – nielen maďarskej – odovzdal pri zmene vlády v roku 2006 svojmu nástupcovi vo funkcii vicepremiéra pre menšiny Dušanovi Čaplovičovi. „Odvtedy o ňom nepadlo slovo,” povedal Csáky. „Zákon navrhoval podobný systém menšinových samospráv, aký funguje v Maďarsku,“ povedal Csáky pre SME.
Maďarskojazyčný server Parameter.sk cituje aj Csákyho odpoveď na sobotňajšej tlačovke na otázku, či sa neobáva negatívnej reakcie zo slovenskej strany. Túto otázku vraj treba udržať v povedomí, pretože autonómia vždy patrila medzi deklarované ciele SMK, aj keď nemala dostatočnú podporu ani v čase, keď bola strana vo vláde.
„Nezaujíma ma, čo na to budú hovoriť primitívni ľudia. Riešenie musia nájsť naši vlastní voliči a súkmeňovci,” vyhlásil Csáky.
Kritika Bugára
Bývalý predseda SMK Béla Bugár označil pre Parameter vyhlásenia súčasného straníckeho šéfa o „malom maďarskom parlamente” za veľmi škodlivé, už len preto, „lebo sa odvoláva na dokument, ktorý stranícke orgány vôbec neprerokovali, a teda oficiálne neexistuje”.
„Je vôbec hlúposť prísť so strašiakom autonómie teraz, keď sú ohrozené veci, ktoré sú pre Maďarov na Slovensku existenčne dôležité, ako sú vládna podpora maďarských škôl na Slovensku či používanie maďarských zemepisných názvov v učebniciach,” povedal Bugár.
„Autonómia je starý výraz a znamená, že človek je schopný sám riadiť svoje veci. Maďari dnes na Slovensku žiadajú v podstate to isté, čo chceli Slováci v Uhorsku v 19. a na začiatku 20. storočia,“ povedal o autonómii politológ Lászlo Öllös.
Stretnutie cirkvi
Rokovanie Csáky Tőkés sa uskutočnilo počas tretieho stretnutia slovenskej a sedmohradskej reformovanej cirkvi, ktorej je Tőkés biskupom.
Cieľom spolupráce cirkví je podľa dohody, ktorú podpísali, znovunastolenie pôvodnej jednoty maďarskej reformovanej cirkvi. Obe inštitúcie tiež chcú spoločne vystupovať proti diskriminácii maďarskej menšiny a podporovať kolektívne sebaurčenie menšiny.