Armáda odsunula veteránov nabok

Rezort obrany sa zbavil strediska pre vojnových veteránov, kde sa mali liečiť z psychických problémov. Podľa ministra Bašku zo Smeru budú chodiť k psychológom individuálne.

Jedna z budov v Trenčianskych Tepliciach, kam mali chodiť vojnoví veteráni.Jedna z budov v Trenčianskych Tepliciach, kam mali chodiť vojnoví veteráni. (Zdroj: ARCHÍV)

BRATISLAVA. Osud dvoch budov v Trenčianskych Tepliciach, kam mali chodiť po návrate z medzinárodných misií slovenskí vojaci, je definitívne spečatený. Ministerstvo obrany ich zhruba pred mesiacom vyradilo ako prebytočné a ponúklo iným štátnym inštitúciám. Ak o ne neprejavia záujem alebo časom zistia, že ich nemôžu využívať efektívne, lukratívne budovy v centre kúpeľného mesta môžu skončiť v rukách súkromných investorov.

„Je mi to ľúto, ten projekt mal zmysel. Nechápem, prečo sa ministerstvo zbavilo veľmi lukratívneho majetku,“ myslí si exminister obrany Juraj Liška, ktorý prišiel s projektom tak­zvaného regeneračného strediska pre vojnových veteránov na jeseň 2005. Stredisko, ktorého súčasťou by boli aj spomínané budovy v Trenčianskych Tepliciach, malo slúžiť na liečbu psychických problémov veteránov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyhodené peniaze

Ministerstvo obrany vyčlenilo na rekonštrukciu budov takmer 180 miliónov korún. Projekt začala realizovať spoločnosť Unitec Holding, budovy mali byť odovzdané minulý rok v júni. Vo februári 2007 však rezort obrany pod vedením Františka Kašického (Smer) rekonštrukciu zastavil. V tom čase už bolo preinvestovaných zhruba 150 milió­nov korún.

„Je to politické rozhodnutie, s ktorým nemôžem nič robiť,“ povedal vtedy SME Pavol Maslík, riaditeľ Ústavu špeciálneho zdravotníctva, pod ktorý malo stredisko spadať.

Firma Unitec Holding pohrozila ministerstvu žalobou, to jej napokon doplatilo asi 35 miliónov korún. Keďže budovy neboli dokončené, rezort ich prevzal bez akejkoľvek záruky. Momentálne sa nevyužívajú, viac ako rok je v ich okolí len strážna služba. Prístroje tak­mer za 20 miliónov korún, ktoré mali slúžiť na diagnostiku a liečbu veteránov, odviezla armáda do svojich priestorov na Lešti.

SkryťVypnúť reklamu

„Takmer 200 miliónov bolo vyhodených von oknom,“ myslí si bývalý riaditeľ strediska Marián Dunčko, ktorý kritizoval zastavenie rekonštrukcie strediska už minulý rok v júli. O tri mesiace ho z funkcie odvolali.

Skrytá privatizácia?

Dunčko je presvedčený, že takýto scenár nie je náhodný. „Najskôr nechajú tie budovy chátrať, potom ich vyradia ako prebytočné a napokon ich strelia za smiešnu sumu nejakej firme,“ myslí si Dunčko a pokračuje, „za 200 miliónov korún tú stavbu nikdy nepredajú. Je veľmi špecifická, sú tam bezpečnostné sklá, špeciálne rozvody. Keď to budú chcieť predať, musia ísť s cenou dolu.“

Dunčko tiež upozorňuje, že minulý rok v apríli bol na obhliadke budov vedúci služobného úradu ministerstva obrany Miroslav Sim. Ten je v rezorte považovaný za človeka, ktorý má blízko k ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer). „Spolu s ním tam bol aj Rastislav Bilas,“ hovorí Dunčko.

SkryťVypnúť reklamu

Bilas je predsedom predstavenstva v Kúpeľoch Lučivná, v minulosti bol v jednej firme aj s Júliusom Rezešom. Na spomínanej stavbe ho videli minimálne dvaja ľudia z ministerstva. „Vyjadroval sa k obkladom, ku chráneným priestorom a podobne.“

Bilas: Sme kamaráti

Bilas tvrdí, že v Trenčianskych Tepliciach bol so Simom náhodou. „Obaja sme z východu, tak som ho odviezol domov. Už som ho takto viezol asi desaťkrát.“ Na obhliadke budov vraj nebol. „Motal som sa okolo a čakal ho pri aute.“ Podobne reagoval aj Sim, podľa ktorého nemá Bilas „žiadne informácie o problémoch uvedených budov a nikdy nemal záujem vykonávať obhliadku alebo inak sa zaujímať o tieto budovy“.

Bilas priznal, že Sima pozná roky. „V Bratislave trávim veľa času, viackrát sme sa stretli ako kamaráti.“ Sim bol k Bilasovi opatrnejší: „Vzťah k jeho osobe sa dá vyjadriť rovnako ako k mnohým iným občanom – poznáme sa z minulosti tak, ako je to bežné medzi občanmi miest v rámci formálnych a neformálnych stretnutí.“

SkryťVypnúť reklamu

Baška: Máme psychológov

Minister obrany Baška kroky svojho predchodcu Kašického obhajuje. „Starostlivosť o vojnových veteránov vieme zabezpečiť inak. Máme dosť zaria­dení – časť z nich chceme zrušiť a ušetrené peniaze použiť na vylepšenie zostávajúcich.“

Problém je, že klasické vojenské zotavovne neslúžia na liečbu psychických problémov. Práve preto vznikol projekt v Trenčianskych Tepliciach. „Aj armáda má svojich psychológov, chceme to riešiť individuálne,“ tvrdí Baška. Podľa neho už o budovy v Trenčianskych Tepliciach prejavili záujem ministerstvá vnútra a práce.

Kaliňákov rezort na otázky SME nereagoval. Ministerstvo práce chce budovu využívať pre deti s ťažkým zdravotným po­stihnutím. Podľa Dunčka to však nie je také jednoduché. „To nie sú obyčajné budovy, tam sú presné dispozičné riešenia. Myslíte si, že premiér dovolí, aby sa tam investovalo ďalších 100 miliónov na ich prestavbu?“

SkryťVypnúť reklamu

Liška zasa pripomína, že vnútro už podobné stredisko má – dokonca priamo v Trenčianskych Tepliciach. Dunčko je aj preto presvedčený, že v skutočnosti ide len o zastierací manéver s jediným cieľom – predať budovy, ktoré mali slúžiť armáde, vopred vybranému investorovi.

TA3 reportáž zastavila

Okolnosti kauzy Teplice zaujali aj spravodajskú televíziu. Jej vedenie ju zakázalo odvysielať.

O kauzu Trenčianske Teplice sa začali v lete zaujímať aj reportéri TA3. Oslovili dôležitých ľudí a začali strihať. Riaditeľ televízie Ľubomír Belfi však príspevok, ktorý mal byť odvysielaný v relácii Čierny Peter, zakázal odvysielať. Priamou reakciou bol odchod šéfa reportérov Vincenta Štofaníka, na odchode sú aj Peter Janků a Martina Kubániová. „Personálne otázky, ktoré sa týkajú súkromnej televízie, nepovažujeme za verejné záležitosti,“ reagovala PR manažérka TA3 Zuzana Vachová.

SkryťVypnúť reklamu

Štofaník tvrdí, že počas dvoch rokov, čo bol vo funk­cii, mu Belfi dával aj pokyny, aby nepokračovali v citlivých reportážach, ktoré už boli odvysielané. Na otázku, prečo neodišiel z televízie skôr, odpovedal: „Priame zásahy, aby sme nejakú reportáž vôbec neodvysielali, prišli až v lete.“

Podľa informácií SME televízia zastavila aj príspevok, ktorý kritizoval prístup vlády k Novákom, respektíve reportáž o výsledkoch kontroly v Domove sociálnych služieb vo Veľkom Bieli, keď tam bola riaditeľkou Viera Tomanová. „Niektoré zásahy boli motivované politicky, iné ekonomicky,“ hovorí zdroj z TA3. Belfi Štofaníka žiadal, aby mu vopred posielal aj zoznam respondentov, ktorých chcú osloviť.

Televízia akékoľvek zásahy odmieta. „TA3 rešpektuje princípy profesionálnej žurnalistiky a materiály, ktoré nie sú podložené relevantným dôkazmi, nezverejňuje,“ tvrdí Vachová. Pripomína, že TA3 otvorila napríklad kauzu envirofondov, pre ktorú prišiel o funkciu minister Izák. Televízia zverejnila aj analýzu ministerstva financií, ktorá spochybňovala otvorenie II. piliera.

SkryťVypnúť reklamu

(vag)

Česi: Je to dobrá vec

O zriadení strediska pre vojnových veteránov uvažujú aj Česi.

Ani jedno centrum, kam by chodili vojaci po návrate z misií, zatiaľ nemajú ani v Českej republike. „Určite ide o dobrú vec. Zatiaľ nemáme špeciálne zariadenie, ale uvažuje sa o tom,“ hovorí Jana Zechmeisterová z českého ministerstva obrany.

Domovy majú len veteráni druhej svetovej vojny. „Čo sa týka ľudí, ktorí slúžili v armáde od vojny v Perzskom zálive, zatiaľ funguje len psychologická a duchovná služba, ktorá s nimi pracuje priebežne,“ dodala Zechmeisterová.

Od roku 1991 bolo v medzinárodných misiách vyše 10-tisíc slovenských vojakov. Približne 30 percent sa domov vracia s duševnými problémami. Podľa psychológov sa to prejavuje depresiami, úzkosťou a zvýšenou citlivosťou na stres, čo sa odráža aj na part­nerských vzťahoch. Ministerstvo obrany začalo veteránov testovať, medzitým však prišlo rozhodnutie o zastavení rekonštrukcie budov v Trenčianskych Tepliciach.

SkryťVypnúť reklamu

„Ministerstvo obrany pripravuje koncepciu starostlivosti o veteránov a má ambíciu pripraviť zákon, ktorý by im poskytol širšiu škálu služieb oproti súčasnosti,“ povedal pred vyše rokom hovorca rezortu Vladimír Gemela. Ministerstvo však doteraz nijaký materiál nepredložilo. „Odborné zložky v týchto dňoch finalizujú materiál, ktorý rieši predmetné otázky komplexne,“ tvrdí Gemela.

(vag)

O kauzu Teplice sa zaujímala aj SIS

Bývalého riaditeľa strediska pre vojnových veteránovv Trenčianskych Tepliciach navštívil človek z tajnej služby. SIS dôvody nevysvetlila.

Pred niekoľkými mesiacmi zaklopal na dvere Mariána Dunčka človek, ktorý sa predstavil ako príslušník SIS. „Pôsobil slušným a serióznym dojmom, zaujímal ho priebeh kauzy Teplice aj príslušné dokumenty,“ hovorí Dunčko.

SkryťVypnúť reklamu

„V prvom momente mi napadli dve veci: buď chcú vedieť, čo všetko viem a chcem zverejniť, alebo majú seriózny záujem zistiť, čo je v pozadí a upozorniť na to pre­miéra, respektíve príslušné orgány,“ povedal Dunčko.

S príslušníkom SIS sa Dunčko stretol ešte niekoľkokrát, o výsledku preverovania však nemá žiadne informácie. „Naznačoval mi, že to celé veľmi smrdí. Mal som z neho pocit, že to síce posunul svojim nadriadeným, ktorí to však uhrali do stratena.“

Príslušníka SIS, ktorý sa stretol s Dunčkom, záujem o jeho osobu prekvapil. „Kto je pri telefóne? O čo vám ide?“ spýtal sa najskôr. Neskôr navrhol, aby sme mu tému rozhovoru poslali esemeskou s tým, že sa ozve naspäť. Dodnes tak neurobil.

Podľa informácií SME preverovalo okolnosti kauzy Teplice aj Vojenské obranné spravodajstvo. S akým výsledkom, ministerstvo obrany nezverejnilo. „Vojenské obranné spravodajstvo je špeciálna služba, ktorej úlohy a činnosti podliehajú príslušnému stupňu utajenia. Z uvedeného dôvodu nie som oprávnený zverejňovať tieto informácie,“ reagoval hovorca rezortu Vladimír Gemela.

SkryťVypnúť reklamu

S tajnými v pätách?

Dunčko má pochybnosti, či mali spravodajské služby se­riózny záujem na objasnení kauzy od momentu, keď sa začal stretávať s pracovníkom ministerstva obrany Richardom Tomíkom. Aj ten na interných poradách rezortu kritizoval zastavenie rekonštrukcie strediska pre vojnových veteránov v Trenčianskych Tepliciach.

Raz sa stretli na pumpe pri Trenčíne, inokedy v neďalekej obci Beckov. „Vonku bola zaparkovaná modrá Lada Samara s nitrianskou poznávacou značkou. Vystúpili z nej tí istí ľudia, ktorí si potom sadli k vedľajšiemu stolu,“ hovorí Dunčko.

Podozrenie, že môžu byť sledovaní, v ňom skrslo vo chvíli, keď miesta stretnutí s Tomíkom na poslednú chvíľu zámerne zmenili. „Nepovažujem za náhodu, keď sa v našej blízkosti viackrát za sebou objavili rovnakí ľudia. Dokonca to vyzeralo tak trochu ostentatívne.“

SkryťVypnúť reklamu

SIS mlčí

Hovorca SIS Karol Sorby na otázky, prečo jej pracovník navštívil Dunčka, či bol tento človek predmetom záujmu služby, respektíve, k akým záverom dospela SIS pri preverovaní kauzy Teplice, odpovedal: „Slovenská informačná služba sa nevyjadruje k tvrdeniam novinárov o akejkoľvek údajnej operatívnej činnosti služby.“

Marek Vagovič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu