BRATISLAVA. Liga majstrov: najprestížnejšia, najlukratívnejšia a najpopulárnejšia futbalová súťaž na svete. Hrať v nej je česť pre každé mužstvo či hráča. Od jej prvého ročníka 1992/93 to stále platí. Liga majstrov je len pre vyvolených. Účasť Slováka v zápase Ligy majstrov je skôr zriedkavosťou ako pravidlom. Na jeden ročník to v priemere vychádza na troch-štyroch futbalistov.
Na súpiskách prebiehajúceho ročníka (v poradí už sedemnásteho) je päť slovenských futbalistov. V prvom kole nastúpil iba Martin Škrtel (Liverpool), v druhom sa pridali Martin Hubočan (Zenit Petrohrad) a Ivan Pecha (Bate Borisov). Pre oboch to bola premiéra. Kamil Čontofalský (Zenit) a Miroslav Stoch (FC Chelsea) ešte do hry nezasiahli.
Celkovo sa v najslávnejšej súťaži predstavilo 55 Slovákov. Jediným, ktorý nastúpil v hlavnej súťaži Ligy majstrov za slovenský i zahraničný klub, je Marek Špilár. Okrem 1.FC Košice okúsil túto súťaž aj vo farbách FC Bruggy. Až desať Slovákov dostalo príležitosť v Sparte Praha. Obranca Karol Praženica bol prvým, ktorý sa predstavil v hlavnej časti v sezóne 1994/1995. Odchovanec Banskej Bystrice to s chorvátskym Hajdukom Split dotiahol až do štvrťfinále. Ďalej sa dostal iba Martin Škrtel. Minulý rok hral s Liverpoolom semifinále. Slováci strieľajú góly veľmi zriedkavo. V zahraničných kluboch doposiaľ skórovali iba sparťania a Stanislav Varga za Celtic Glasgow.
Labant bol prvým strelcom
Najvýraznejším Slovákom v histórii súťaže bol Vladimír Labant. V Lige majstrov odohral až päť ročníkov. Bol historicky prvým Slovákom, ktorý strelil gól. Odohral najviac zápasov (29) a strelil aj najviac gólov (5). To všetko dosiahol v drese Sparty Praha. Pritom najčastejšie nastupoval na poste ľavého obrancu.
„Nádherné chvíle, úžasné zážitky, mrazenie. Úvodná znelka, do detailov prepracované rozbory. Z každého zápasu som si priniesol suvenír či dres. Pre to sa oplatilo hrať futbal,“ spomína dnes na svoje účinkovanie rekordér Vladimír Labant.
Jubilejný tridsiaty zápas v Lige majstrov už neodohral. Po prestupe zo Sparty do Rapidu Viedeň šancu nedostal. „Veľmi som po tom túžil. Bohužiaľ, nedostal som dôveru a vždy som sedel iba na lavičke. Nikdy som už nezasiahol do hry,“ povedal Labant.
Tridsaťštyriročný rodák z Čadce zostal pri futbale. Je trénerom žilinského dorastu. Študuje telovýchovu a uchádza sa o trénerskú A–licenciu. Kariéru hráča ešte úplne nezabalil, sem-tam nastúpi v piatej lige.
Michalíkov gól Realu
Azda najpamätnejší gól spomedzi slovenských legionárov strelil Rastislav Michalík. Parádnym volejom prestrelil brankára bieleho baletu Ikera Casillasa. Bolo to v sezóne 2001/2002. Real Madrid bol vtedy najlepším mužstvom sveta. Sparta mu však bola vyrovnaným súperom. Prehrala nešťastne 2:3 „Dostal som prihrávku od Libora Sionka a trafil som ju ideálne, z voleja. Mal som kusisko šťastia. Nejako zvláštne som to nebral,“ vyhlásil Michalík.
Pamätný zápas odohral Ľubomír Moravčík (Celtic Glasgow) proti Juventusu Turín. Celtic vyhral 4:3 a Moravčík sa podieľal na všetkých góloch. Bol najlepším hráčom na ihrisku. A to proti nemu nastúpili hviezdy ako Del Piero či Pavel Nedvěď. Bol to najlepší výkon Slováka v Lige majstrov. „Mal som mimoriadnu motiváciu, pretože často sa vám nenaskytne šanca hrať proti takému kvalitnému tímu, akým je Juventus,“ vyhlásil odchovanec nitrianskeho futbalu.
I v tejto bilancii môžeme Čechom iba závidieť. V Lige majstrov sa ich doteraz predstavilo 111. Rekordérom je Pavel Nedvěd. Odohral 67 zápasov a strelil 15 gólov.
Mali smolu
Najvyššia európska klubová futbalová súťaž Liga majstrov sa odvíja od sezóny 1992/93. Vznikla však oveľa skôr, už v roku 1955. Volala sa Európsky pohár majstrov (EPM).
Ak by Československo nebolo súčasťou socialistického tábora hralo by v špičkových kluboch iste viac Slovákov. Odchod bol možný len s dovolením komunistického telovýchovného zväzu. Hráč musel mať nad tridsať a riadnu protekciu – dobrý zápis u politických špičiek.
V roku 1969 ušiel Trnave len o vlások postup do finále EPM. Smoliarsky vypadla s Ajaxom (0:3, 2:0). Holanďania i Manchester United chceli v momente kúpiť trnavského obrancu Karola Dobiaša. Ponúkali za neho 200tisíc dolárov. Pár rokov predtým prestúpil do Interu Miláno slávny Argentínčan Suarez za 180tisíc.
Medzi poslednú štvoricu sa v EPM dostali v drese pražskej Dukly Slováci Čmarada, J. Zlocha a Geleta (1996/1967).
Na rozchytanie bol víťaz druhej najvyššej súťaže Pohára víťazov pohárov Slovan Bratislava. V roku 1969 zdolal vo finále FC Barcelona 3:2.
Ihneď po stretnutí sa Španieli zaujímali o tvorcu hry Karola Jokla.(pf)
Kliknite - obrázok zväčšíte.