BRATISLAVA. Protimonopolný úrad preveruje možné porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže zo strany Asociácie fakultných nemocníc. Má totiž podozrenie, že dostávajú neoprávnene viac peňazí od poisťovní ako ostatné nemocnice. Ak by úrad rozhodol o tom, že asociácia postupovala nezákonne, môže jej dať pokutu do desať percent z jej obratu. Rozhodnutie by mohol úrad vydať už o mesiac.
Zdravotné poisťovne v rokovaní s fakultnými nemocnicami nemajú veľmi silné postavenie. Obralo ich oň ministerstvo zdravotníctva svojou minimálnou sieťou. Fakultné nemocnice sú totiž zaradené do siete a zdravotné poisťovne s nimi zmluvu podpísať jednoducho musia.
„Našu ambíciu zreálniť ceny a nastaviť ich podľa výsledkov hodnotenia narúša nariadenie vlády o pevnej sieti, a najmä naša povinnosť mať zmluvu s nemocnicami v tejto sieti, pričom nemocnice takúto povinnosť nemajú,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.
Asociácia fakultných nemocníc to má podľa podozrenia úradu zneužívať a žiadať vyššie platby za výkony oproti tým, aké pýtajú všeobecné nemocnice, ktoré vládnu protekciu nemajú.
Podpisy boli dobrovoľné
„Súčasné priemerné zmluvné ceny pre fakultné nemocnice ich zvýhodňujú oproti všeobecným nemocniciam viac, ako by zodpovedalo náročnosti prípadov a komplexnosti liečby, ktoré vykonávajú,“ tvrdí Peter Pažitný z Health Policy Institute. Platby sú totiž podľa hodnotení poisťovne Dôvera vyššie o 30 až 104 percent. Pritom kvalita práce fakultných nemocníc je oproti všeobecným nemocniciam lepšia o 28 percent, tvrdí Pažitný.
Šéf Asociácie fakultných nemocníc Jaroslav Šajty odmieta, že by na poisťovne vyvíjali nátlak: „Zmluvy boli podpísané dobrovoľne tak zo strany poisťovne, ako aj zo strany zdravotníckych zariadení.“
Ak by Protimonopolný úrad konal proti jednotlivým nemocniciam, pokuta by mohla byť vyššia. Toto konanie by bolo aj oprávnenejšie. Potvrdzuje to aj Šajty, podľa ktorého každý riaditeľ podpisoval individuálne zmluvy.
Vláda je v suchu
Protimonopolný úrad však nekoná proti vláde, ktorá túto anomáliu zapríčinila. Dôvodom je, že „zo zákona nemôže úrad konať proti štátu a orgánom štátnej správy,“ povedala hovorkyňa úradu Alexandra Bernáthová.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že fakultné nemocnice berú vyššie platby úplne oprávnene. „Stotožňujeme sa s tvrdením, že vo fakultných nemocniciach sa realizujú tie najzložitejšie medicínske výkony, pričom táto skutočnosť by mala byť zohľadnená v cenách, ktoré sú obsahom spomínaného zmluvného vzťahu (medzi poisťovňami a nemocnicami),“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová.
Všeobecná zdravotná poisťovňa súhlasí, že fakultné nemocnice vykonávajú náročnejšiu liečbu, a preto si vyššie platby zaslúžia.
Faktom však je, že nikto nemá prehľad o tom, ako sa peniaze navyše používajú – či na platy, kapitálové dovybavenie, alebo zaplatenie starých dlhov.