odov.
Na mnohých miestach v záhradkách už ráno klesla teplota vzduchu pod +6 °C.
Pre teplomilné rajčiaky je to kritická hodnota. Podchladené rastliny prestanú rásť, začínajú vysychať a hynúť. Spravidla však na nich zostáva značné množstvo nedozretých zelených plodov.
Ochrániť rastliny pred nízkymi teplotami vzduchu v skorých ranných hodinách môžeme pomocou plastových obalov. Na dvoch priesvitných polyetylénových vreciach odstrihneme dno a zlepíme ich do dostatočne vysokého valca, ktorý nastrčíme na rajčiak. Na jeho upevnenie zatlčieme pri rastline 3 až 4 meter vysoké kolíky. Vrecia o ne upevníme klincami alebo pripináčikmi.
Vplyv zrelých jabĺk
Dozrievanie plodov môžeme urýchliť aj dočasným umiestnením opadnutých zrelých jabĺk na pôdu vedľa rastlín chránených plastovými priesvitnými vrecami.
Nedozreté zelené rajčiaky nie sú vhodné na priamu konzumáciu. Obsahujú jed solanín. Musíme ich preto náležite upraviť alebo ich nechať dozrieť. Úprava zelených rajčiakov spočíva v ich kvasení alebo tepelnom spracovaní. Kvasiť môžeme rajčiaky s uhorkami, jablkami alebo aj samostatne.
Celé zelené rajčiaky samostatne kvasíme v náleve pripravenom zo 70 gramov soli a litra vody. Do nádoby vložíme listy chrenu a čiernych ríbezlí, ako aj dostatok kôpru. Nádobu uložíme do miestnosti s teplotou vzduchu +16 až +25 °C.
Len čo sa vytvorí dostatok kyseliny mliečnej, čo poznáme podľa vzniknutej peny a kyslastej chuti nálevu, premiestnime nádoby do chladnejšej tmavej miestnosti s teplotou vzduchu +10 °C. Dbáme na to, aby sa na povrchu nálevu nevytvorila vrstva bielej plesne.
Sterilizácia v náleve
Tepelná úprava spočíva v sterilizovaní celých plodov zelených rajčiakov v slanom, sladkokyslom alebo octovom náleve s príslušnými koreninami. Sterilizujeme ich 30 minút pri +90 °C.
Zelené rajčiaky môžeme nechať aj dozrieť. Umiestnime ich do päťlitrových pohárov, na dno ktorých položíme dve až tri zrelé jablká. Poháre čiastočne zakryjeme plastovou pokrývkou a postavíme na teplé slnečné miesto. Zo zrelých jabĺk uniká plyn etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie plodov.
Tie však nemajú takú chuť ako dozreté na rastline v záhradke, pretože sa v nich nevytvorí dostatok cukrov a kyselín. Podobajú sa teda na rajčiaky kupované v supermarkete, ktoré dozrievajú spravidla rovnakým spôsobom. Zoltán Bedrna