BRATISLAVA. Otvorením druhého piliera dôchodkového systému vláda získa miliardy. Tým, že odíde vyše stotisíc ľudí z dôchodkových spoločností, má prísť budúci rok do rozpočtu zhruba sedem miliárd korún. Ďalšie takmer štyri miliardy zinkasuje Ficova vláda do verejného rozpočtu tak, že ľudia, ktorí prejdú z druhého do prvého piliera, budú už odvody platiť len do Sociálnej poisťovne. Finančná pozícia Sociálnej poisťovne sa tým zlepší, čo vláde dovolí viac míňať zo štátneho rozpočtu.
Nie je však isté, či tieto peniaze vláda napokon získa. Nikto nevie, koľko ľudí naozaj z druhého piliera odíde. Napriek tomu už koalícia spomínaných vyše desať miliárd na budúci rok rozdelila na svoje priority. Čiže napríklad pre poľnohospodárov, na protipovodňovú ochranu, školstvo či diaľnice.
Plné bruchá
Pre takéto praktiky pri zostavovaní rozpočtu si niektorí ekonómovia myslia, že vláda otvára druhý pilier najmä preto, aby mohla viac rozdávať. Premiér Robert Fico sa tejto konštrukcii bráni. „Neotvárame druhý pilier preto, že potrebujeme peniaze do štátneho rozpočtu,“ povedal. Tvrdí, že druhý pilier vláda otvára najmä pre finančnú krízu. Podľa neho je druhý pilier sektorom, ktorý svetová finančná kríza u nás najviac ohrozuje. „Dôchodkové spoločnosti bohatnú, rastú im bruchá, no hodnota peňazí ľudí, o ktoré sa majú starať, sa znižuje,“ argumentuje.
Analytik inštitútu Ineko Peter Goliaš hlavný dôvod otvorenia druhého piliera vidí inde. „Chcú mať zadné dvierka v rozpočte na to, aby mohli viac rozdávať na svoje priority,“ povedal. Až vedľajším dôvodom je, že „Fico má ideologický problém s druhým pilierom“.
Míňanie neistých peňazí od ľudí, ktorí odídu z druhého piliera, aj podľa ekonóma Konzervatívneho inštitútu Petra Gondu nasvedčuje tomu, že „finančná kríza pôsobí pre otvorenie druhého piliera len ako zámienka“. Dopĺňa aj ďalší dôvod. „Je to rezerva, ak by klesli daňové príjmy.“ Vláda totiž v štátnom rozpočte neznížila pôvodný odhad rastu ekonomiky. Odhaduje, že to bude 6,5 percenta. Prognózy zahraničných aj domácich inštitúcií najnovšie hovoria, že to bude menej.
Hra s číslami
Použiť peniaze od „odídencov“ z druhého piliera na zníženie viac ako 500-miliardového verejného dlhu Fico odmieta. „My tie peniaze vieme využiť aj inde.“ Argumentuje, že vláda už aj bez toho dosť rýchlo znižuje deficit verejných financií. Na tento rok je naplánovaný schodok 2,3 percenta HDP. Budúcoročný schodok má mať 1,7 percenta. Ten vlaňajší bol 2,2 percenta.
V percentuálnom vyjadrení vyzerajú čísla o deficite celkom dobre, lebo ich prikrášľuje rastúca ekonomika. Pohľad na absolútne čísla je však trochu iný. Kým v roku 2007 bol schodok verejných financií 40 miliárd korún, budúci rok je naplánovaných vyše 38 miliárd. Čiže za dva roky sa schodok (vrátane druhého piliera) znížil len o dve miliardy korún, čo je pri jednom z najvyšších ekonomických rastov v EÚ primálo. „Aj napriek turbulenciám na finančných trhoch by pri takom raste ako máme, malo byť tempo znižovania deficitu rýchlejšie,“ myslí si ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Barta.
Autor: Ľuboš Jančík