BRATISLAVA. Nositeľ Radu Britského impéria generálmajor vo výslužbe Anton Petrák (96), ktorý žije so svojou manželkou v jednom z petržalských panelákov, sa už teší na stretnutie s britskou kráľovnou. Bude už jeho piate.
Alžbeta II. sa v rámci oficiálnej dvojdňovej návštevy Slovenska stretne na hrade Devín aj so slovenskými veteránmi západného frontu. Pre viacerých Slovákov, ktorí v čase druhej svetovej vojny narukovali do britskej a francúzskej armády, to nebude prvé stretnutie s kráľovnou.
Spoznal ju ako dievčatko
„Prvýkrát som ju videl ešte ako dievča v múzeu voskových figurín Madame Tussauds v Londýne aj s celou rodinou. Vtedy bol ešte kráľom jej otec Juraj VI. Bolo to obyčajné malé dievčatko, vôbec sa netvárila ako princezná,“ spomína generál Petrák.
S Alžbetou II. sa potom stretol ešte niekoľkokrát – v čase vojny so sedemnásťročnou slečnou v Buckinghamskom paláci na oslavách Dňa brannosti a v roku 1996, keď od kráľovnej dostal vyznamenanie. Naposledy sa stretli na oslavách 60. výročia konca 2. svetovej vojny pred troma rokmi v Londýne.
„Je to pre mňa veľké prekvapenie a veľká česť, že sa rozhodla prísť sem,“ hovorí.
Generál Petrák pripomína, že Slovensko, ktoré kolaborovalo s fašistickým Nemeckom, nebolo za vojny na Západe obľúbené a podľa neho ani dnes nemáme u nás dosť ľudí, ktorí by jednoznačne odsúdili všetko zlo fašizmu a komunizmu, čo prišiel po ňom.
Anton Petrák prežil vo Veľkej Británii štyri roky a sám o nej hovorí ako o najdemokratickejšej krajine na svete. „Británia vždy stála v prvých radoch v boji za slobodu a demokraciu. V tomto by sme sa mali od Britov učiť. Láska k vlasti to nie sú prázdne slová, to sú skutky.“ Podľa neho aj dnes by sme mali o demokracii na Slovensku hovoriť opatrne. „Takú demokraciu, aká tu bola za prvej Československej republiky, už na Slovensku nebudeme mať.“
Boje na západnom fronte
Za najdôležitejšie rozhodnutie v živote považuje nositeľ mnohých vojnových vyznamenaní to, že sa po Viedenskej arbitráži rozhodol odísť bojovať na západný front.
„Svojej snúbenici som vtedy povedal, aby na mňa počkala, že si ju vezmem, keď sa vrátim a že to bude skoro. Musel som ísť bojovať za svoju vlasť tam, kam všetci demokraticky cítiaci vlastenci.“
Tatry cez Slovinsko
Britská kráľovná včera navštívila Ľubľanu. Zo Slovinska smeruje k nám.
Ešte pred návštevou Bratislavy a Tatier odcestovala britská panovníčka Alžbeta II. na oficiálnu návštevu Slovinska. Na zámku Brdo ju včera privítal prezident Danilo Turk, ktorý usporiadal pre panovníčku a jej manžela Princa Filipa štátny banket. Televízia Sky News si všimla, že v Ľubľane pretreli všetky grafity a na hrade vysadili nový trávnik.
Vrcholom návštevy bude cesta do mesta Lipica pri talianskych hraniciach, ktoré je známe chovnou stanicou vzácneho plemena koní. Panovníčka miluje jazdenie a naživo si prezrie legendárny žrebčín lipicanov, ktoré majú bielu farbu a sú známe elegantným vystupovaním. Kone, ktoré patria do slávnej španielskej jazdeckej školy vo Viedni, sa tu chovajú už od roku 1580.
(hud)
Najskôr Slovinsko a potom Slovensko. Britská kráľovná Alžbeta sa včera v Ľubľane stretla s premiérom Danilom Turkom. FOTO – REUTERS |
Najprv bojoval vo francúzskej Cudzineckej légii, do Anglicka sa dostal, keď Nemci obsadili Francúzsko. Tam istý čas cvičil výsadkárov, neskôr velil rote v obrnenej brigáde, ktorá sa v roku 1944 podieľala na dobytí prístavu Dunkerque.
Po šiestich rokoch vojny sa Anton Petrák s radosťou vracal za svojou láskou do slobodného Československa. Nepríjemné prekvapenie v podobe komunistického prevratu ho však čoskoro obralo o ilúzie.
„Skoro po mojom návrate sa objavili takí, čo sa pod rúškom demokracie snažili o zboľševizovanie sveta a z nás urobili vojnových štváčov a kriminálnikov.“
Po príchode komunistov zvažoval aj útek do Anglicka, v tom čase však už mal ženu a ani nie ročné dieťa.
Krátke dlhé zmiznutie
„Nemal som stopercentnú istotu, že sa mi podarí dostať za hranice aj manželku s dieťaťom. Okrem toho som si povedal, že som slušný človek a konám si všetky povinnosti tak, aby som vyhovoval zákonu.“
Generála Petráka si Štátna bezpečnosť najprv zavolala na „krátke vypočutie“, z ktorého sa vrátil po dvoch rokoch. Neskôr ho poslali do pracovného tábora na Mírov a nakoniec odsúdili na päť rokov za údajný rozvrat armády.
Na svoje piate stretnutie s Jej Veličenstvom si generál Petrák plánuje obliecť svoju britskú uniformu, na ktorej určite nebudú chýbať desiatky vyznamenaní a ani Rad Britského impéria.
Británia vždy stála v prvých radoch v boji za slobodu. V tomto by sme sa mali od Britov učiť.
Anton Petrák, generálmajor, vojnový veterán