Kaládium je rastlina s pestrými, krehkými listami, ktoré každý rok na jar vyrastajú z hľúz. Tie sa v neskorej jeseni (október) „zaťahujú“, aby cez zimu prežili obdobie vegetačného pokoja. Na zimu ich ukladáme do suchého piesku alebo rašeliny a až do jari udržiavame pri teplote 16 až 18 °C. Nesmú však úplne vyschnúť. Koncom februára hľuzy vyberieme a vysadíme po jednej až troch do črepníka.
Klívia červená takisto potrebuje vegetačný pokoj. V septembri až v októbri ju prestaneme prihnojovať a obmedzujeme zálievku. Na chladnom mieste netreba klíviu takmer vôbec zalievať. Teplota nemá prekročiť 15 °C. Po ukončení vegetačného pokoja ju zvýšime na 18 až 20 °C, rastlinu začneme prihnojovať, zalievať a umiestnime na svetlé okno s ranným slnečným svitom. Klíviu neotáčame. Kvitne na jar.
Gloxínia je nápadná rastlina s veľkými zvončekovitými kvetmi. Kvitne od mája do septembra. Potom jej začína obdobie vegetačného pokoja. Hľuzu prezimujeme v suchu pri 15 °C. V apríli ju zasadíme do črepníka a začneme polievať.
Hviezdnik – zornica kvitne len vtedy, ak má dobre vyvinutú cibuľu, ktorá prekonala vegetačný pokoj v suchej miestnosti pri teplote 16 až 18 °C, bez polievania, a to od augusta do decembra. Od januára začína z cibule vyrastať stvol, rastlinu prenesieme na svetlé a teplé miesto a opatrne začneme zalievať. Kvety sa vyvíjajú pred listami.
Bugenvilea – aby kvitla, musíme jej dopriať v lete plné slnko a veľa vzduchu, v zime aspoň dva mesiace pokoj s veľmi obmedzeným polievaním a teplotou 5 až 8 °C.
Autor: Katarína Kettmannová