Čo sme Alžbete II. v Tatrách neukázali

Ochranári napísali princovi Filipovi list, aby kráľovský pár vedel, že skutočný stav Vysokých Tatier mu slovenskí hostitelia neukázali.

Nová zjazdovka má prednosť pred prírodou. Pred bagrom sa nemá ako brániť.Nová zjazdovka má prednosť pred prírodou. Pred bagrom sa nemá ako brániť. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

VYSOKÉ TATRY. Britská kráľovná Alžbeta II. videla na výlete na Hrebienok Vysoké Tatry len z tej krajšej stránky. Časť, ktorá pripomína viac rozostavané mesto ako národný park, jej organizátori programu neukázali.

Ochranári preto napísali jej manželovi, princovi Filipovi, čo si o investičnom boome v Tatrách myslia a ako to vyzerá s ochranou.

Lobujú proti lobistom

Vojvoda z Edinburghu je známy svojím vzťahom k ochrane životného prostredia. Je zakladateľom a členom Svetového fondu ochrany prírody (World Wildlife Fund - WWF).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V liste mu ochranári okrem iného napísali, že národné parky na Slovensku ohrozujú hospodárske zásahy a lobistické skupiny.

„Štátna správa prestáva byť nezávislá a silne podlieha tlakom úzkeho kruhu lobistických skupín,“ píšu. Podľa nich sa tiež siaha na ústavné právo občanov na zdravé životné prostredie.

Pohľad na Tatry pred štyrmi rokmi, po ničivej víchrici, ktorá pováľala tisíce stromov, bol skľu­čujúci. Podobný pocit však vyvoláva aj pohľad na dnešný stavebný ruch.

Ochranári varovali, ale túžba postaviť nové Tatry „na zelenej lúke“ a záujmy lobistov boli, zdá sa, silnejšie ako ochrana prírody.

Tatranské stavenisko

Niekoľko rokov po kalamite je pohľad z lanovky z Tatranskej Lomnice bizarný. Turista, ktorý kráča smerom na Skalnaté pleso, vyzerá v spleti koľají od veľkých kolies a medzi bagrami tlačiacimi kopy zeminy, beznádejne malý a stratený.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý šéf Tatranského národného parku Tomáš Vančura neskrýva zo zásahov do prírody zdesenie a snaží sa hovoriť hlasnejšie. Buldozér len niekoľko metrov od neho systematicky odoberá kusy zeme z kopca v Tatranskom národnom parku.

„Je toto ešte národný park?“ pýta sa Vančura. O niekoľko mesiacov tam bude stáť nová zjazdovka. „Toto sú nezvratné zásahy. Požiadavky investorov, o ktorých sa hovorilo iba pri káve, sa už oficiálne produkujú ako stanoviská, často politicky zastrešené. Ochrana prírody akceptuje takmer všetky ich aktivity.“

O niekoľko metrov vyššie je obrovský kráter vyložený nepremokavou hmotou. Budúce umelé jazero pre zasnežovanie zjazdoviek.

Čo tam bolo predtým, ťažko povedať. Z výšky to vyzerá ako po páde meteoritu. Okolie je ako poorané pole. Vančura hovorí, že s týmto by určite nesúhlasili. „Tu nie. Tu nemalo byť. Ak, tak niekde v podhorí.“

SkryťVypnúť reklamu

Stavia sa, aj kde sa nemalo

V Tatranskej Lomnici nemala byť ani nová zjazdovka a o chvíľu tam bude. Na svahu pracujú ťažké stroje, ležia tam kopy popílených stromov, pahýle po kosodrevine a zvárači pracujú na novom vleku.

Po víchrici sa ochranári báli katastrofických scenárov, dnes sa začínajú napĺňať. Neverili, že sa niečo podobné môže stať so súhlasom Správy TANAP-u, Štátnej ochrany prírody a ministerstva životného prostredia.

Vančura tvrdí, že vládnu koncepciu trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier z čias premiéra Mikuláša Dzurindu z SDKÚ, proti ktorej ochranári bojovali a nesúhlasili s ňou, by v porovnaní s dnešným stavom museli vyhlásiť za ochranársky čin roka.

V poslednom prieskume agentúry Dicio 60 percent opýtaných povedalo, že si želajú ochranu prírody sprísniť. Tri percentá opýtaných majú opačný názor a rovnaké percento si myslí, že máme veľa národných parkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak dnes riešime v Tatrách príbeh pre tri percentá ľudí,“ hovorí Vančura.

Rusko bol len začiatok

Investorov a developerov sa ako prvý začal verejne zastávať bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Protivníkov označil za zelený Taliban.

Myšlienka – škoda, že nezostal vo funkcii – by bola preto z ich pohľadu čudná, keby sa neobjavil, dnes už tiež bývalý, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Dušan Muňko zo Smeru. Pred dvoma rokmi prišiel s myšlienkou, aby sa „príroda zžila s cestovným ruchom“.

Investori by vraj chceli dať do Vysokých Tatier, ale aj do iných chránených území 60 miliárd korún a stačí len málo. „Prelomiť bariéru, ktorou je Natura 2000,“ povedal Muňko. Inak povedané, prekresliť mapy chránených území európskeho významu.

SkryťVypnúť reklamu

Park už nemusí byť parkom

Svetová únia ochrany prírody už požiadala ministerstvo životného prostredia o vysvetlenie. Zaujíma ju napríklad, pre­čo sa budujú nové zjazdovky.

Nie je vylúčené, že TANAP príde o medzinárodne uznávaný štatút národného parku a stane sa len chráneným územím.

Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko je optimista. Zníženia ratingu sa neobáva a hovorí o hystérii vyvolanej niekoľkými ľuďmi a médiami.

Tvrdí, že všetko, čo sa deje v národnom parku, je v súlade so zákonmi aj so smernicami Svetovej únie ochrany prírody.

Stavebné mechanizmy sa v mestách využívajú na výstavbu. V Národnom parku Vysoké Tatry hryzú do prírody, aby bolo miesto na dlhšie zjazdovky.

Stavebné mechanizmy sa v mestách využívajú na výstavbu. V Národnom parku Vysoké Tatry hryzú do prírody, aby bolo miesto na dlhšie zjazdovky.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebné mechanizmy sa v mestách využívajú na výstavbu. V Národnom parku Vysoké Tatry hryzú do prírody, aby bolo miesto na dlhšie zjazdovky.

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 92 684
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 745
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 167
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 852
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 011
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 904
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 392
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 357
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu