Ako hodnotíte výsledok posledných volieb?
„Je to najhorší volebný výsledok ODS v celej jej histórii. Sociálnej demokracii sa podarilo vyburcovať veľa nespokojných voličov ľavice a ODS sa absolútne nepodarilo presvedčiť stredopravých voličov, aby prišli voliť. Pravdepodobne sa nestotožnili s politikou ODS.“
Mala by vláda reagovať tak, že skončí reformy?
„Slovo „reforma“ premiér Topolánek často používa, ale ľudia nepociťujú žiadne pozitívne vplyvy reforiem. Vláda slávnostne zaviedla rovnú daň, ale to nebola žiadna revolúcia. Neznížili sa ľuďom dane, nezrušila sa celá kopa úľav a výnimiek, len sa znížila sadzba pre vysokopríjmové skupiny, zvýšila sa DPH a zaviedli sa ekologické dane.“
Je problém aj v tom, že vláda reformy občanom nedostatočne vysvetlila?
„Je to výhovorka.“
Čo by mala ODS spraviť, aby neutrpela porážku v ďalších voľbách?
„Nepomôže už asi nič. Voľby do europarlamentu a parlamentné voľby - či už predčasné alebo riadne - dopadnú veľmi podobne. Aj keby ODS vymenila predsedu, môže to len krátkodobo zmeniť preferencie niektorých ľudí. Je možné, že vláda vydrží do riadneho termínu volieb v roku 2010, ale pravdepodobne už žiadne zásadné reformy neurobí. Návrat ku koreňom pravicovej politiky nastane až po prehre pravice v parlamentných voľbách.“
O dva mesiace začne ČR predsedať únii. Čo to znamená pre vás ako euroskeptika?
„Keď budeme o českom predsedníctve hovoriť o rok, už si na to nikto nespomenie. Česko bude predsedať zasadnutiam Rady, nebude ideovým vodcom Európskej únie. Impulzy idú vždy od Francúzska a Nemecka so spojencami a naše predsedníctvo na tom nič nezmení.“
Nepovažujete to ani za príležitosť, aby Praha priniesla nové témy?
„Česko v Rade zdedí už naštartovanú legislatívu, bez ohľadu na to, či si to praje. Môže iba odďaľovať schvaľovanie niektorých vecí, napríklad klimatického balíčka. Nesmieme predsedníctvo preceňovať. Je to výzva najmä pre úradníkov. Počas polroka sa budú v Prahe organizovať summity, za polroka budú v Štokholme a potom zase inde.“
Ako vnímate to, že Topolánkov sľub, že do konca roka Česko schváli Lisabonskú zmluvu, pretože nemôže s Írskom vyjednávať, kým ju samo neratifikovalo?
„Zo strany premiéra ide o veľmi nesprávne chápanie úlohy predsedníckej krajiny, pretože jej úlohou nie je tlačiť na členské krajiny. To, že sa podvolil tlaku Angely Merkelovej, mu aj uškodilo u pravicových voličov v krajských voľbách.“
Súhlasíte s umiestnením amerického radaru v Brdoch?
„Na to nemám pevný názor, ale nijako to nezníži suverenitu Česka - na rozdiel od Lisabonskej zmluvy. Radar môžeme za mesiac vypovedať, ak si to rozmyslíme. Pri Lisabonskej zmluve to neplatí.“
ČSSD radar odmieta. Pripúšťate, že keď sa dostane do vlády, zmení postoj?
„Paroubek začal radar odmietať, keď cítil, že mu to prinesie politické body. Vyjednávanie o radare s Američanmi začala sociálnodemokratická vláda.“