BRATISLAVA. Štatistický úrad včera zverejnil jedny z posledných údajov o platoch a zamestnanosti, ktoré sú nad očakávanie pozitívne. Sú totiž zo septembra, keď síce začali padať veľké americké banky a akciové trhy, no svetové ani naše firmy to ešte v zákazkách nepocítili.
Napríklad zamestnanosť v stavebníctve u nás stúpla v septembri oproti minulému roku zhruba až o desať percent. Zamestnancov hojne pribudlo aj v službách, mierne v priemysle. Zamestnávatelia pritom na platoch nešetrili. V stavebníctve stúpli platy v septembri za rok o vyše 13 percent, v priemysle bezmála o desať percent.
O mesiac menej ružové
Budúci mesiac to už také pozitívne nebude. Mnohé podniky u nás už ohlásili, že budú prepúšťať. Včera k nim pribudla oceliarska firma Eurocast Košice. Plánuje prepustiť 70 zo 400 pracovníkov. Ministerka práce Tomanová hovorí, že pre dosahy krízy stratí u nás do konca roka prácu asi päťtisíc ľudí.
Aj keď sme dnes voči kríze odolnejší ako vyspelý Západ, úplne nás neobíde. Väčšinu toho, čo firmy u nás vyrobia, vyvážame do ostatných štátov Európskej únie. Nárast nezamestnanosti či pokles ziskov firiem v zahraničí čiastočne zníži dopyt po našej produkcii. To sa na Slovensku odrazí na pomalšom raste ekonomiky, platov či zamestnanosti. „Vzhľadom na avizované spomalenie výroby zo strany viacerých podnikov očakávame s blížiacim sa koncom roka postupný útlm aj v prípade rastu miezd či zamestnanosti,“ hovorí ekonómka Poštovej Banky Eva Sárazová.
Napriek tomu nás nečaká žiadna dráma, myslia si ekonómovia. Ďalšie údaje o platoch alebo zamestnanosti síce nebudú také vysoké ako v septembri, no o červených číslach však dnes nikto nehovorí.
Spomalenie rastu, nie pokles
„Nepredpokladám, že dôjde k prepadu či už v zamestnanosti alebo vo vývoji platov. Skôr to bude pozvoľné spomalenie rastu,“ povedal ekonóm Tatra banky Juraj Valachy. Naše výrobky sú stále oveľa lacnejšie, ako v krajinách na západ od nás, preto je dosah ekonomickej krízy menší ako napríklad v Nemecku, Rakúsku či Francúzsku.
Do vážnych problémov by sa zrejme nemalo dostať ani stavebníctvo, hoci jeden z majiteľov J&T Patrik Tkáč nedávno povedal, že financovanie nových developerských projektov sa ocitlo v kolapse. „V súčasnosti sa síce vo veľkej miere hovorí o ťažších podmienkach pre developerov pri financovaní zo strany bánk a teda aj o možnom spomalení či oddialení niektorých projektov. No stavbári nebudú stáť v nasledujúcich obdobiach na úradoch práce,“ povedala Sárazová. Ich potenciál vidí pri výstavbe ciest.
Jej slová potvrdzuje aj šéfka komunikačného oddelenia vo firme Skanska Magdaléna Dobišová. „Na žiadnom projekte sme práce nespomalili ani nezastavili. Všetky pokračujú v normálnych termínoch s rovnakým počtom zamestnancov. Neplánujeme v tejto súvislosti žiadne prepúšťanie.“ Skanska má výhodu v tom, že podľa Dobišovej využíva zdroje materskej spoločnosti.
Neočakávam skokový prepad zamestnanosti či platov. Skôr pôjde
o pozvoľné spomalenie rastu.
Juraj Valachy, ekonóm Tatra banky