BRATISLAVA. V októbri 2004 rádio Twist (dnes rádio Viva) vo večerných správach informovalo o tlačovej besede ministra vnútra Vladimíra Palka. Ten hovoril, že polícia obvinila michalovského sudcu Jozefa Soročinu z trestného činu. Podrobne opísal skutok, ktorého sa mal dopustiť.
„Strojom pozmenil údaje a síce, sumu milión štyridsaťpäťtisíc vymenil za dvadsaťpäť miliónov a meno advokáta vymenil za meno samotnej poškodenej. Urobil niečo, čo sa urobiť nesmie. Bol to podvod,“ opisoval vtedajší minister vnútra. Reportérka Twistu, dnes hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjaková jeho slová uviedla vetou: „Sudca takéto exekučné rozhodnutie naozaj vydal. Onedlho ho však sfalšoval.“
V októbri 2008 Krajský súd v Bratislave pod vedením predsedníčky senátu Kataríny Stránskej rozhodol, že rádio Viva musí za tento príspevok sudcovi zaplatiť milión korún.
Veta pritom len predeľovala Palkov citát z tlačovej besedy a zjednodušila jeho výrok. Redaktorka ju prečítala bez toho, aby do nej dodala formulku „podľa Palka“. Tým podľa krajského súdu vyslovila „hodnotiaci úsudok“ a zasiahla do občianskej cti a dôstojnosti sudcu.
Soročinu totiž neskôr Špeciálny súd oslobodil.
Okresný súd v rozhodnutí na prvom stupni zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že médium má niesť zodpovednosť za to, čo politik povie.
Redaktorka sa bráni
„V reportáži boli uvedené úryvky priamych rečí ministra a zvyšná časť príspevku podľa môjho názoru nebola hodnotiacim úsudkom, ale len prerozprávaním ostatných vyjadrení bývalého ministra vnútra,“ povedala redaktorka Katarína Kudjaková.
Predseda predstavenstva Rádia Viva Dušan Budzák aj na súde senátu položil otázku, či sa má novinár na tlačovej besede prezidenta „s vedomím takéhoto rozhodnutia“ pýtať, či myslí svoje slová vážne a či je to pravda. „A aj napriek jeho potvrdeniu by predsa len mal ešte pred uverejnením zvládnuť trochu tej investigatívy a najprv preveriť, či je náš čelný predstaviteľ vôbec svojprávny a či si uvedomuje dosah svojich vyhlásení? Takýto postup je predsa absurdný!“ hovorí Budzák.
Súd ho za to na pojednávaní napomenul.
Vo Vive čoskoro očakávajú exekútora. Milión korún môže byť pre rádio likvidačných. „Takéto rozhodnutia dokážu veľmi jednoducho zlikvidovať ktorékoľvek médium na Slovensku,“ tvrdí Budzák. A keďže Soročina podal takýchto žalôb viac, môže ísť podľa neho o precedens.
Právnička Zuzana Dlugošová rozhodnutie súdu označila ako nepochopenie základných princípov slobody prejavu.
„Súdy takto vytvárajú v demokratickej spoločnosti neakceptovateľný tlak na médiá a kladú na novinárov nesplniteľné nároky,“ povedala Dlugošová. Sprostredkovanie informácií poskytnutých členmi vlády podľa nej nemôže v právnom štáte ohrozovať novinárov.
Podobným žalobám Soročinu nečelí len rádio Viva, ale aj iné médiá. „Náš nesúhlas s rozhodnutím súdu tak už nie je len záležitosťou Rádia Viva. Je to nesúhlas s obmedzovaním slobody tlače a práva na informácie,“ povedal predseda predstavenstva rádia Dušan Budzák.Obrátia sa na Ústavný súd a chcú využiť všetky opravné prostriedky vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva. Pre rádio môže byť pokuta likvidačná.
Žaluje viacerých
Súčasný predseda Okresného súdu v Michalovciach Jozef Soročina okrem médií žaluje aj ministerstvá spravodlivosti a vnútra. Prvé za výroky bývalého ministra Daniela Lipšica, ktorý kedysi Soročinovi aj pozastavil výkon funkcie. Sudca chce za to desať miliónov korún.
Ministerstvo vnútra žaluje za to, že ho vôbec obvinilo. Chce pätnásť miliónov korún. Tvrdí, že štát mu spôsobil škodu „pri výkone verejnej moci“.
Soročina bol obvinený, že neoprávnene a nesprávne rozhodol, že má poisťovňa Allianz manželke svojho klienta vyplatiť odškodné viac ako 29 miliónov korún za ujmu na zdraví. Považoval to za útok finančných skupín.
Soročinu vymenoval Štefan Harabin za predsedu súdu. „Len preto sa jeho prípad medializoval a škandalizoval, aby sa ostatní sudcovia zastrašili, aby poisťovne mali väčšie zisky. V tom je podstata problému. Sudca Soročina je človek, ktorého si treba vážiť. Vysoko vážiť,“ povedal v minulosti Harabin pre Trend.