Ministerstvo postráži slovenčinu

Pripravovaná novela zákona o štátnom jazyku ráta s vyberaním pokút za nespisovné používanie slovenčiny. Ministerstvo chce kontrolovať aj pamätné tabule.

Štúr slovenčinu kodifikoval. Ministerstvo kultúry sa hotuje jej čistotu v ťažkých časoch esemesiek postrážiť.Štúr slovenčinu kodifikoval. Ministerstvo kultúry sa hotuje jej čistotu v ťažkých časoch esemesiek postrážiť. (Zdroj: ARCHÍV – ČTK)

BRATISLAVA. Na slovensku po Slovensky. Za takúto vetu, napríklad v tlači, by ministerstvo kultúry podľa novely zákona o štátnom jazyku mohlo udeliť pokutu od 100 do 5–tisíc eur. Novela, ktorá je v pripomienkovom konaní, reaguje na nárast porušení zákona o štátnom jazyku a na nízku kvalitu jazykovej kultúry. Súčasný zákon pokuty nepripúšťa.

Ak by novelu schválili v navrhovanej podobe, kontrolu jazykovej čistoty bude strážiť ministerstvo, rádiá a televízie má kontrolovať Rada pre vysielanie a retransmisiu. Ministerstvo sľubuje, že pokuty rozdá len pri závažných porušeniach a len v nevyhnutných prípadoch. Pokute musia predchádzať písomné upozornenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jazykovedcov asi vynechali

Aj vedúci Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity René Bílik si myslí, že je potrebné zvyšovať úroveň používania jazyka, zákon a pokuty však k tomu určite neprispejú. „Keď v návrhu čítam, že vláda sa má raz za dva roky zaoberať správou o používaní štátneho jazyka, mám pocit, že sa niekto zbláznil.“ Ministerstvo si jazykovedcov návrhom nenaklonilo a pri príprave zákona s nimi zrejme veľmi nekomunikovalo. Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra oficiálny návrh zákona od ministerstva nedostal, hoci ho už mala prerokovať Ústredná jazyková rada, poradný orgán ministra kultúry v oblasti štátneho jazyka, ktorej členmi sú aj niektorí jazykovedci SAV. Ústav tak plánuje urobiť čoskoro v rámci pripomienkového konania, s návrhom pravdepodobne úplne súhlasiť nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Bílik hovorí, že kľúčom k zvýšeniu jazykovej kultúry je zmena obsahu a foriem vzdelávania v materinskom jazyku a kultivácia komunikácie v škole i v rodinnom prostredí. Považuje to za problém kultúry, ktorý nie je možné regulovať zákonom, navyše s represívnymi prvkami.

Nedostatky v používaní jazyka súvisia s nízkym záujmom detí i dospelých o čítanie a s komunikáciou cez SMS správy a elektronické médiá. Tie deformujú slovenčinu napríklad tým, že nepoužívajú diakritiku.

Prekladatelia pochybujú

Zmysel zákona a sankcií pri zvyšovaní jazykovej kultúry spochybňuje aj Slovenská asociácia prekladateľov a tlmočníkov (SAPT). Iveta Šechnyová, predsedníčka výkonného výboru SAPT si myslí, že budovanie jazykovej kultúry je dlhodobá záležitosť a dôležité je vytvárať potrebu istej kultúry jazyka. „Na toto je spomínaná novela určite málo,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Dodržiavanie zákona chce zabezpečovať ministerstvo vlastnými ľuďmi. Kto bude o udeľovaní pokút rozhodovať, nespresnilo. Podľa hovorkyne ministerstva kultúry Sone Čermákovej Uličnej zákon nemá ambíciu vyriešiť všetky problémy súvisiace s neuspokojivým stavom jazykovej kultúry. „Určite však môže prispieť aspoň k odstráneniu niektorých nedostatkov v istých vymedzených oblastiach verejného styku.“

Novinkou je tiež kontrola textov na pamätníkoch a pamätných tabuliach. „Schvaľovanie konečného znenia textov ministerstvom kultúry sa navrhuje na základe skúseností z praxe, keď sa po zistení nedostatkov v textovej časti pamätníkov a pamätných tabúľ musela nákladným spôsobom zabezpečovať ich oprava,“ hovorí Uličná. Text tabule nemusíte povinne zasielať na ministerstvo kultúry - ide o službu, ktorú ministerstvo poskytne na požiadanie a bezplatne.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v návrhu čítam, že vláda sa má raz

za dva roky zaoberať správou

o používaní štátneho jazyka, mám pocit, že sa niekto zbláznil.

René Bílik, vedúci Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 413
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 005
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 464
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 557
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 526
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 463
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu