BRATISLAVA. Ministerstvo výstavby vedené nominantom SNS Mariánom Janušekom zákazkou za asi tri miliardy korún konzorciu, v ktorom sú firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi, prekonalo rekord. Úrad pre verejné obstarávanie ešte nikdy nezaregistroval obstarávanie v takej veľkej sume podprahovo, teda bez transparentnej verejnej súťaže.
Minulý rok to umožňoval zákon o verejnom obstarávaní. Stačilo, aby väčšinu zo služieb, ktoré sa obstarávali, tvorili takzvané „neprioritné služby“. Ich hodnota nebola finančne ohraničená. Zákon tým chcel obstarávateľom uľahčiť podmienky pri nákupe nedôležitých vecí, ako napríklad gastrolístkov.
Podprahová metóda je totiž menej transparentná. Obstarávateľ vtedy vôbec nemusí oznámiť Úradu pre verejné obstarávanie, že zákazku chystá, a zašle mu len výsledok. Tak to bolo aj v tomto prípade. Ministerstvo navyše žiadalo výsledok utajiť. Potvrdila to Helena Fialová z Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Dnes už by za tri miliardy korún neprioritné služby bez súťaže obstarať nešlo. „Do 1. júla 2008 nebola určená horná hranica hodnoty zákazky. Odvtedy je táto hranica 200 miliónov korún,“ povedala Fialová.
Hoci Janušek obstarával podprahovo, musel niekde podľa zákona informáciu o tom, že tender prebehne, zverejniť. Kde a kedy tak urobil, ministerstvo tají. „K tejto veci sme sa už vyjadrovali veľakrát, nevieme, čo by sme k tomu ešte dodali,“ napísala Linda Vaškovičová z tlačového odboru. Na poznámku, že danú informáciu sú povinní zverejniť podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, povedala, že odpíšu v zákonnej lehote. Tá je jedenásť dní.
Ministerstvo tají aj to, aké firmy sa okrem víťazného konzorcia s firmami Avocat a Zamedia do súťaže prihlásili. Médiá odkazuje na inzerát, ktorý si zaplatilo v Novom Čase, žiadne takéto informácie v ňom však nie sú. Hlavným kritériom pri tendri bola najnižšia cena.
Podobne neprioritne a podprahovo obstarávala za miliardu korún aj exministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová z HZDS. Kým Janušek zatiaľ vo funkcii zostáva, ona musela odísť. O jej odvolanie požiadal premiéra predseda HZDS. Až potom Úrad pre verejné obstarávanie konštatoval, že jej ministerstvo pochybilo, pretože väčšina služieb v tendri nebola neprioritná, ale prioritná.
Dnes ide Janušek na ÚVO dohodnúť kontrolu. Skontrolovať ho chce aj Najvyšší kontrolný úrad.
Tender vyhral Slotov právnik
Členmi víťazného konzorcia v tendri sú štyri firmy. V dvoch z nich v spoločnosti Avocat a Zamedia sú ľudia blízki Jánovi Slotovi.
Spoluvlastníkom Avocatu je Juraj Hatvany, právnik, ktorý Slotu obhajuje vo viacerých právnych sporoch, aj s médiami. Hatvany je za štát predsedom dozornej rady Slovenskej pošty, tá spadá pod SNS.
Zamedia vznikla v Žiline tesne po voľbách.
Jej spoločníkom je Viktor Tretina. Ten bol vo firmách spolu so Slotovým tajomníkom Georgeom Gansém.
Premiérovi Ficovi zatiaľ to, že tender vyhrali firmy s ľuďmi blízkymi Slotovi, neprekáža. „Informácie o prepojení Avocatu a Zamedie na predsedu SNS predseda vlády v médiách zaregistroval, ale pre jeho ďalšie prípadné rozhodnutia budú ako relevantné podklady slúžiť závery kontrol spomínaných inštitúcií,“ povedal jeho tlačový odbor.
(mož)
Na čo Janušek neodpovedá
Kde a na ako dlho zverejnilo ministerstvo informáciu o pripravovanom tendri, aby sa o ňom mohli dozvedieť aj iní záujemcovia?
Ktoré firmy sa do súťaže okrem konzorcia Avocatu a Zamedie prihlásili?
Koľko dodatkov doteraz k základnej zmluve podpísali?