Na Slovensku pravicová vláda po presadení reforiem prehrala voľby, je toto osud, ktorý čaká vládu Mirka Topolánka?
„Vláda, ktorá robí reformy, nie je nevyhnutne neúspešná. My sme hneď na začiatku mojej vlády privatizovali všetky české banky, na čo nemala odvahu Klausova pravicová vláda. Ak robíte inteligentné reformy, môžete tým svoju popularitu naopak zvýšiť. Samozrejme, ak robíte neinteligentné reformy, dočkáte sa opaku. Ak prehráte voľby pre tridsaťkorunové poplatky u lekára alebo za recept, tak to nebola skutočná reforma zdravotníctva, ale hlúposť. Politik, ktorý sa dopustí hlúposti, za to zaplatí volebnou porážkou.“
Sledujete slovenskú politiku?
„Veľmi si vážim Roberta Fica. Pokladám ho za svojho priateľa. Urobil jednu chybu, ktorú som mu vyčítal. Vzal pána Slotu do koalície. Ja na jeho mieste by som tam vzal SMK. Na druhej strane obdivujem výkon, ktorý Fico ako premiér predviedol. Pretože ste novinár, tak vás určite poteším výrokom, že obdivujem jeho tlačový zákon, ktorý dáva právo na odpoveď zasiahnutým politikom.“
V čom konkrétne obdivujete Ficov výkon?
„Predovšetkým zrušil nezmyselné zdravotnícke poplatky. Reforma zdravotníctva znamená šliapnuť na kurie oko farmaceutickým firmám a ich neúmernému zisku. Štandard zdravotnej starostlivosti má byť pri banálnych chorobách založený na takzvaných generikách. Ak budete chorým predpisovať generiká, ušetríte náklady. A farmaceutické firmy budú protestovať, pretože tým prídu o podstatnú časť svojho zisku. Toto je podľa mňa reforma zdravotníctva, a nie tridsaťkorunové poplatky za recept.“
Nepáči sa vám spojenectvo Fica so Slotom. Je problém len v tejto koalícii alebo aj vo Ficovi samotnom? Jeho kritici tvrdia, že on sám preberá niektoré maniere nacionalistov.
„Nie som znalec slovenských pomerov. Akokoľvek, sociálna demokracia bola vždy internacionalistická, preto podporovala a podporuje európsky integračný proces. Som rád, že Slovensko – na rozdiel od Českej republiky – ratifikovalo Lisabonskú zmluvu s pomocou SMK, čo si veľmi vážim. Nacionalizmus je typicky pravicový jav a k ľavicovej vláde sa nehodí.“
Určite ste zachytili výrazné zhoršenie vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom. Prečo dvaja sociálni demokrati nevedia spolupracovať?
„Pred 14 dňami som sa na jednej konferencii stretol s priateľom Jožkom Migašom, bývalým predsedom vášho parlamentu, ktorý mi hovoril o udalostiach z onoho futbalového zápasu. Povedal som mu to, čo teraz poviem aj vám. Ja na jeho mieste by som nechal políciu zmlátiť všetkých futbalových fanúšikov bez ohľadu na pôvod. Pretože rowdies sú veľmi podobní skinheadom a ak niekoho naozaj neznášam, sú to teroristi a skinheadi. Povedal som Jožkovi Migašovi, nech slovenská vláda nechá zmlátiť pre zmenu aj slovenských fanúšikov, nielen maďarských a tým vykompenzuje onen incident.“
Bitky v Dunajskej Strede len zdramatizovali už aj tak zlé slovensko-maďarské vzťahy. Kde je ich hlavný problém?
„Historické reminiscencie. Maďarsko stratilo po trianonskom mieri dve tretiny územia. Na druhej strane som zažil poslancov SNS ešte vo Federálnom zhromaždení (v rokoch 1990 až 1992, keď bol poslancom za SNS aj Ján Slota – pozn. red.) a môžem vám povedať, že to boli skôr pacienti psychiatrickej kliniky ako poslanci. Takže nacionalizmus je obojstranný.“
Poškodilo dlhodobo sociálnu demokraciu na Slovensku spojenectvo so Slotom?
„Môj priateľ Jan Kavan sa významne zaslúžil, aby slovenská sociálna demokracia nebola vylúčená zo Strany európskych socialistov. Pokiaľ sa Robertovi Ficovi, ktorý má tuším 46percentné preferencie, podarí s týmto percentom v budúcich voľbách zvíťaziť, dúfam, že v tej koalícii už nebude SNS potrebovať.“
Zažil som poslancov SNS ešte vo Federálnom zhromaždení. Boli to skôr pacienti psychiatrickej kliniky ako poslanci.