Slovenská vodka dobýja Ameriku

Luxusná vodka Double Cross mala v New Yorku premiéru len nedávno. Znalci veštia produktu zo Starej Ľubovne skvelú budúcnosť.

STARÁ ĽUBOVŇA. V baroch na newyorskom Manhattane sa v záplave fliaš z celého sveta vyníma novinka z hrubého číreho skla, s atypickými líniami, zdobená zalisovaným kovovým šperkom a – slovenským štátnym znakom.

Znalci sa pri hodnotení Double Cross Vodky v amerických odborných časopisoch predbiehajú v chválospevoch. Nápoju zo Slovenska, ktorý mal v New Yorku premiéru v septembri tohto roku, veštia skvelú budúcnosť.

Nie je pálenka ako pálenka

Luxusná vodka, s názvom odvodeným od dvojkríža (double cross), pochádza zo Starej Ľubovne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Snažíme sa obyčajné veci robiť neobyčajne, a najmä dobre,“ hovorí konateľ spoločnosti Gas Familia Marián Gurega (na spodnej malej snímke).

Na rodinnú firmu sa šťastie usmialo v podobe spoločnosti Old Nassau z USA. Jeden z hlavných akcionárov spoločnosti Malcolm Lloyd sa pred piatimi rokmi rozhodol priniesť na trh novú vodku špičkovej kvality. Výrobcu hľadali v štátoch s najbohatšou tradíciou, v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a východnej Európy.

Silná konkurencia

„V prvej fáze bolo vo výberovom konaní približne 60 producentov s viac ako 200 druhmi vodky. Po analýzach v amerických laboratóriách a senzorických skúškach najviac zaujala naša vodka. Potom nasledovali dosť tvrdé rokovania. Chceli mať istotu, že dokážeme vyrobiť liehovinu mimoriadnych vlastností a kvalít,“ spomína Marián, hlava rodinnej firmy .

SkryťVypnúť reklamu

Kúzelník v laboratóriu

Pred dvomi rokmi začali pracovať na novej receptúre. Dušou projektu bol technológ Ján Krak (na malej snímke hore).

„Podstatou úspechu Double Cross Vodky sú kvalitné vstupné suroviny, sedemnásobná destilácia liehu a sedemnásobná filtrácia,“ hovorí „šéfkuchár“. Pšenicu pestujú na vyčlenených parcelách. Lieh miešajú s tatranskou pramenistou vodou. Posledným filtrom je diamantový prach. „Filtrácia cez diamantový prach zbavuje vodku zvyškov rôznych pachutí a aromatických látok, ešte viac ju zjemňuje. A to sme potrebovali dosiahnuť,“ dodáva Krak.

Obal vznikol vo Francúzsku. Obdĺžniková fľaša má kovový uzáver s vygravírovaným logom, do hrubého skla je vlisovaný štylizovaný dvojkríž z lešteného kovu, zadnú stranu zdobia verše Hviezdoslava, Sládkoviča a Hollého historickým písmom.

SkryťVypnúť reklamu

Osudový fascikel

Rodinný podnik Gas Familia založili Guregovci v roku 1994 najskôr ako distribučnú firmu. Keď sa sami pustili do výroby liehovín, lieh nakupovali od rôznych výrobcov. Jeho kvalita však veľmi kolísala. „Potrebovali sme stabilne špičkovú surovinu. Mohli sme ju ustrážiť len vo vlastnom liehovare.“

Firma neskôr kúpila starý dom v centre. V minulosti bol v nej liehovar rodiny Morgenbesserovcov. Počas rekonštrukcie našli pod trámom ukrytý fascikel. „Našli sme poklad. Staré receptúry! Vtedy sme sa utvrdili, že sme na správnej ceste.“

Ján Krak receptúry oprášil a zdokonalil. Stali sa základom novej výroby vychádzajúcej z tradície.

V prvej fáze bolo vo výberovom konaní približne 60 producentov s viac ako 200 druhmi vodky.

Marián Gurega, Gas Familia

SkryťVypnúť reklamu

Lenin, Stalin a Brežnev

Pravlasťou vodky je podľa väčšiny encyklopédií Rusko.O jej rozšírenie do sveta sa zaslúžila trojica politikov.

Vodka je nesporne slovanský nápoj, hoci sa k jej pôvodu hlásia okrem Rusov, Poliakov či Slovákov aj Švédi a Fíni. Dôkazom je jej názov odvodený od vody. Vyrába sa z obilia, zo zemiakov, ale aj z repy, teda z plodín mierneho pásma osídleného Slovanmi. Samohonka sa páli dokonca zo zemiakových klíčkov.

„Je dokázateľné, že už v 13. storočí vyrábali vodku v Krakovskej oblasti,“ tvrdí spolumajiteľ firmy Marián Gurega a dodáva: „Máme zmapované liehovarníctvo v Zamagurí. Podľa dokumentov sa pálenka vyrábala na Ľubovnianskom hrade už v 17. storočí. Nie je vylúčené, že ju vyrábali už dávno predtým.“

Na tom, že vodka ovládla svet, majú zásluhu tri veľké postavy dejín Ruska a Sovietskeho zväzu – Lenin, Stalin a Brežnev.

SkryťVypnúť reklamu

Lenin vyhnal z Ruska výstrelom z Aurory všetkých veľkovýrobcov, a teda aj liehovarníkov. Tí sa usadili väčšinou v západnej Európe, kde sa znovu pustili do podnikania.

Za Stalinovej éry, počas druhej svetovej vojny, sovietski vojaci používali vodku počas ťažkých bojov i celého ťaženia Európou.

K skvalitneniu vodiek rozhodujúcou mierou prispel Brežnev. Kvalitou vodky sa počas jeho vlády zaoberal aj Ústredný výbor Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.

„Ústredný výbor poveril akadémiu vied, aby sa zapodievala kvalitou a najmä čistotou vodky. Do riešenia úlohy zapojili špičkových vedcov. Výsledkom bol vynikajúci produkt,“ vysvetlil technológ a znalec dejín vodky Ján Krak.

(sen)

Hľadali a našli sme najlepší liehovar

Autorom nápadu priniesť na americký trh vodku, ktorá by dokázala konkurovať aj najznámejším značkám, je MALCOLM LLOYD z USA. Mladý, ambiciózny, žoviálny extrovert a perfekcionalista.

SkryťVypnúť reklamu

Prestížny americký magazín pre životný štýl BlackBook vás označil ako „Dr. Vodka“. Aký je váš vzťah k tomuto nápoju?

„Mali na mysli moje medicínske vzdelanie. Mám rád rôzne typy alkoholických nápojov. Samozrejme, nie vo veľkých množstvách. Alkohol má spríjemňovať život, ľudí povznášať a nie ubíjať. Podmienkou je, že musí byť vysoko kvalitný. Vodka je najčistejší destilovaný alkohol. Tým otvára priestor pre mnohé ďalšie príchute a môže byť základom mnohých miešaných nápojov. “

Ako sa zo študenta medicíny môže stať človek zanietený pre výrobu vodky?

„Odpoveď je jednoduchá – s rovnakou vášňou, s akou som sa venoval medicíne, som sa vrhol do inej oblasti, ktorá ma momentálne úplne pohltila.“

Prečo ste sa rozhodli zveriť výrobu práve spoločnosti Gas Familia zo Slovenska?

SkryťVypnúť reklamu

„Rozhodli sme sa vyrábať luxusnú vodku a hľadali sme najlepší liehovar vo východnej Európe. Našli sme ho na Slovensku. Najdôležitejší bol prístup majiteľa a tiež špičková technológia, ktorú používali. Spolu s mojím slovenským partnerom Jurajom Drobom sme navštívili viac ako desiatku liehovarov v regióne.“

Čím sa Double Cross Vodka odlišuje od iných značiek?

„Zachovala si starosvetský charakter, zároveň je chuťovo veľmi blízka americkému spotrebiteľovi. Absolútne spĺňa moje predstavy.“

Vodka je sedemkrát destilovaná aj filtrovaná. Posledným filtrom je diamantový prach. Nie je to len snobská záležitosť?

„Pri príprave receptúry som položil svetovým expertom na filtračný proces rovnakú otázku, aký typ filtra by bol pre vodku najlepší. Odpovedali, že diamantový prach. Filtráciu diamantovým prachom však nechceme zdôrazňovať, aby ju spotrebitelia naozaj nevnímali ako snobský produkt.“

SkryťVypnúť reklamu

Výrobca i váš partner na Slovensku trvali na tom, aby názov a obal reprezentovali Slovensko. Nemali ste obavy, že to môže výrobku skôr uškodiť ako pomôcť?

„Double Cross Luxury Vodka je jediným slovenským destilátom, ktorý sa kedy v USA predával. Bolo naším zámerom vyjadriť aj na obale vďaku krajine jej pôvodu, ľuďom, ktorí ju vymysleli. Nechal som sa presvedčiť aj Jurajom Drobom a kolegom Edom Hegerom, rovnako ako Mariánom Guregom. Všetci traja sú hrdí patrioti. Nemuseli nás presviedčať dlho. Myslím si, že náš obal sa spotrebiteľom v USA veľmi páči. “

Akú šancu má Double Cross Vodka uspieť na americkom trhu? Môže sa stať lídrom medzi vodkami?

„O tom nepochybujem. Doslova triumfovala na svetovej súťaži liehových nápojov v San Franciscu. Odniesla si zlatú medailu za chuť a dizajn fľaše súčasne, čo sa doteraz žiadnemu inému výrobku nikdy nepodarilo.“

SkryťVypnúť reklamu

Mikuláš Jesenský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 841
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 188
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 216
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu