BRATISLAVA. Kontrolóri Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu nemusia v tendri na 3,6 miliardy korún na ministerstve výstavby zistiť žiadne pochybenia. Zákon totiž „nástenkový“ postup, aký zvolil minister z SNS Marian Janušek, za istých okolností umožňoval.
Premiér Robert Fico však tvrdil, že bude konať aj vtedy, ak minister zlyhá eticky. Ani jedna z týchto inštitúcií ani etiku, ani klientelizmus neskúma. Zákazku dostalo konzorcium, v ktorom sú aj spoločnosti Avocat a Zamedia, ktoré sú blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Skúmajú len zákon
„NKÚ skúma predovšetkým súlad s právnymi predpismi a či pri svojom konaní úrady dodržiavajú zásadu hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti nakladania s finančnými prostriedkami,“ povedala hovorkyňa úradu Lenka Nosáľová.
Neskúmajú ani konflikt záujmov. Hovorí to na príklade starostu, ktorý si dal postaviť dom od firmy, ktorá predtým stavala niečo pre obec. NKÚ preskúmal, či to starosta platí zo svojho a či predtým vybral firmu v súťaži. To bolo celé. Nič neporušil. V prípade Janušeka úrad nepreskúma ani to, či ceny, ktoré konzorciu platí za jednotlivé úkony, nie sú nadsadené. Podľa NKÚ by to mal urobiť Úrad pre verejné obstarávanie.
„Úrad skúma postup obstarávateľa,“ povedala hovorkyňa Helena Fialová.
Ministerstvo napríklad platí za 30sekundový televízny šot konzorciu 170tisíc korún bez ohľadu na to, kedy je vysielaný a koľko reálne stojí. Vo väčšine prípadov stojí oveľa menej, priemerne stojí šot 20tisíc, nie 170tisíc korún.
Podľa informácií SME sa úrad zaujíma o to, či je budova ministerstva otvorená nepretržite, napríklad aj cez víkendy. Dôvodom je, že oznámenie o tendri muselo byť podľa zákona vyvesené na verejne prístupnom mieste. Janušek ho vyvesil na ministerstve, za dverami, ktoré otvára elektronický vrátnik. Od Janušeka chce aj dôkaz, že výzva bola naozaj na nástenke.
Čo je etické a morálne tak premiérovi nemá kto povedať.
Etika je totiž súhrn nepísaných pravidiel, ktorými sa spoločnosť riadi. Podľa školskej učebnice Márie Agafonovej z Technickej univerzity v Košiciach hlavne na základe verejnej mienky a svedomia.
Pri ministrovi Jaroslavovi Izákovi z SNS premiér sám zhodnotil, že jeho konanie bolo neetické. Dotácie z ministerstva dostali príbuzní úradníkov. Išlo o oveľa menšie peniaze ako teraz. Premiér na otázky, kto teraz povie, čo bolo neetické, neodpovedal.
Minister sa vraj poučí
„Klientelizmus je jav, ktorý sa zložito preukazuje, ak nie je porušený zákon,“ povedal podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru. Podľa neho „sa javí“, že v tendri bol „deficit etiky“. Janušekovi vyčíta nástenku a to, že si nedal záležať na tom, aby sa prihlásili aspoň traja záujemcovia. Neodvolal by ho však za to. Iba keby to zopakoval. „Tlak je dostatočný, aby si nabudúce dal sakramentský pozor,“ myslí si Číž.
Čo je etické, a čo klientelizmus
l Klientelizmus je podľa Transparency International konflikt záujmov, ktorý vzniká uprednostňovaním priateľov a kolegov, keď sa rozdeľovanie statkov neuskutočňuje na základe pravidiel práva, ale na základe priateľských alebo iných osobných vzťahov.
l Etické konanie je také, ktoré je v súlade s morálkou, nepísanými pravidlami spoločnosti, ktoré utvárajú hlavne verejná mienka a svedomie.
Čo povedia Ficovi ÚVO a NKÚ
či zákon umožňoval zvoliť netransparentnú podprahovú metódu,
či ministerstvo dostalo to, za čo si zaplatilo,
či zákon umožňoval zverejniť oznámenie o tendri na nástenke,
či zmluva s konzorciom spĺňa právne náležitosti.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |