BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry včera odmietlo všetky pripomienky občianskych aktivistov k novele zákona o štátnom jazyku. Vláda tak o nej bude rozhodovať bez toho, aby zohľadnila názor občanov.
Novela stanovuje pravidlá písomného a ústneho používania slovenčiny na verejnosti od masmédií až po pamätné tabule. Zavádza vysoké pokuty za nespisovné prejavy a za používanie cudzích slov, češtinu už neuznáva za zrozumiteľnú.
„Naďalej trváme na tom, že súčasné znenie novely bezdôvodne zasahuje do súkromnej sféry, do slobody prejavu a podnikania,“ hovorí Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany. Ministerstvo tvrdí, že každý bod návrhu má svoje opodstatnenie.
Maďarič chce pokutovať
„Novela nijako nezužuje používanie češtiny vo verejnom styku,“ hovorí minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru. Dostál oponuje – vypustenie ustanovenia o zrozumiteľnosti češtiny zo zákona podľa neho znamená, že Čech nebude môcť na slovenskom úrade použiť materinský jazyk. Inak poruší zákon, za čo mu bude hroziť pokuta.
V novele sankcie ostávajú – za nespisovnú slovenčinu na verejnosti môže ministerstvo udeliť pokutu od sto do päťtisíc eur. Najvyššia pokuta je niekoľkonásobne vyššia ako za jazdu pod vplyvom alkoholu.
Minister kultúry trvá na svojom. „Práve preto, že doteraz neexistoval sankčný systém, priestupky sa ani napriek súčasnému zákonu neodstraňovali.“ Na mysli má napríklad pamätné tabule.
„Chceme, aby občan slovenskej národnosti nebol na území Slovenska konfrontovaný vo verejnom styku s jazykom, ktorému nerozumie,“ vysvetľuje Maďarič.
Pokutu označil za preventívne opatrenie, ktoré budú využívať zriedka – udeliť ju môžu po dvoch upozorneniach na odstránenie protiprávneho stavu. „Nemám veľké oči, nemyslím si, že sa situácia diametrálne zmení,“ hovorí minister. Ministerstvo kultúry podľa neho ešte upraví zákon tak, aby sa vyhol všetkým kontroverzným ustanoveniam.
Jazykovedkyňa Gizella Szabómihályová, ktorá sa pripojila k hromadnej pripomienke, si nemyslí, že kultivácia jazyka si vyžaduje peňažné sankcie. „Takýto zákon by mal pôsobiť skôr výchovne a mal by prispieť k vytvoreniu spoločenskej klímy, kde sa bude kultivované vyjadrovanie vyžadovať,“ hovorí.
Úpadok alebo obohatenie?
Úroveň slovenčiny vo verejnom styku podľa jazykovedkyne nie je taká katastrofálna, ako tvrdí ministerstvo. „Niekto by možno povedal, že z pohľadu štúrovcov nastal strašný úpadok štátneho jazyka. Každý jazyk sa však vyvíja a niekto tento vývoj vníma ako úpadok, iný ako obohatenie,“ myslí si Szabómihályová.
Občianski aktivisti sa po neúspechu u ministra nevzdávajú. „Pokúsime sa ešte ovplyvniť podobu novely v Národnej rade. Podporiť by nás mohla hlavne opozícia,“ myslí si Dostál.
Návrh ministerstva nie je definitívny, a zatiaľ nie je jasné, či sa prísne pravidlá a pokuty budú vzťahovať aj na politikov, ktorí majú tiež často so slovenčinou problém.
Nie vždycky sa zhodneme...
Ja som súhlasný s názormi vlády.
Ivan Gašparovič, prezident na tlačovej besede po stretnutí s maďarským prezidentom
Toto sú žvásty...
Nos to kresťanské v srdci a nie tú nenávisť, z ktorého si úplne vyschnutý.
Ján Slota, predseda SNS počas odvolávania ministra Janušeka v parlamente