BRUSEL, BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico sa vrátil na Slovensko zo stretnutia európskych lídrov s dobrou správou pre našich podnikateľov.
Premiér Robert Fico zažil v Bruseli summit Európskej únie podľa svojich predstáv. „Išlo o najvýznamnejšie zasadnutie Európskej rady vôbec,“ vyhlásil včera. Na energeticko-klimatickom summite hýril energiou a pochválil sa, že pre našich podnikateľov vybojoval zásadné zvýhodnenia.
V jeho vnímaní summitov ide o výrazný posun. V minulosti sa sťažoval, že lídri by sa mali zaoberať tým, čo trápi bežných ľudí. Včera sa na Slovensko vracal s lepšími pocitmi. „Obrovská vec je, že väčšina priemyselných odvetví na Slovensku bude mať nárok na distribúciu emisných kvót zadarmo,“ hovoril. V situácii, keď sa krajiny únie zaviazali obmedziť vypúšťanie škodlivín do ovzdušia, sme získali povolenky na znečisťovanie, ktoré sa dajú ďalej zobchodovať. Využijú to oceliarne, papierne a cementárne, zvýhodnenie je to aj pre automobilový priemysel.
„Na základe návrhu, ktorý predložila slovenská strana, bol zvýšený podiel emisných povoleniek o dve percentá. Pre Slovensko to znamená odhad príjmu okolo 4,5 miliardy Sk v rokoch 2013 - 2020,“ oznámil premiér. Zdôraznil, že vďaka našej iniciatíve únia prijala pozmeňovací návrh na zvýšenie peňazí pre krajiny, ktoré emisie prudko znížili už v minulosti.
Česká či lotyšská delegácia však o tomto návrhu nehovorili ako o slovenskom a tvrdili, že Bratislava zásadnejšiu úlohu v rokovaniach nehrala. Zníženie emisií vnímali ako spoločnú záležitosť východoeurópskych krajín.
Hlavným hráčom bolo Poľsko, ktoré malo najviac schôdzok. Fico sa len neformálne rozprával s bulharským, slovinským a rakúskym premiérom. Do prvej ligy - k Angele Merkelovej, Gordonovi Brownovi a Nicolasovi Sarkozymu sa nedostal. Tesne pred začiatkom zasadnutia Rady stál osamotene pri svojom stolíku, zatiaľ čo ostatní premiéri sa medzi sebou živo rozprávali. Pri Ficovi sa na pár minút zastavil britský šéf diplomacie, neskôr si premiér sadol a čítal Financial Times.
Kým si lídri európskych veľmocí pochvaľovali historickú dohodu o znižovaní emisií o 20 percent, slovenský premiér Robert Fico sa vyhrážal domácim bankám. Fico na ne myslí v poslednom čase často a vybral si ich ako svojho ďalšieho súpera. Na ich kritiku nezabudol ani v Bruseli. Nepozdáva sa mu, že neposkytujú firmám dosť úverov.
„Budeme veľmi tvrdo tlačiť na komerčné banky, aby sa začali správať primerane objemu peňazí, ktoré majú momentálne k dispozícii,“ povedal. „Nie je možné, aby chladnička bola plná a my zomrieme od hladu.“ Premiér tvrdí, že len v posledných dvoch mesiacoch si ľudia v bankách uložili vyše 50 miliárd korún. Bankám chce preto v pondelok vysvetliť, že ak to inak nepôjde, tak na nich zatlačí prijatím nových zákonov. „Keď neuvidíme spoluprácu komerčných bánk, tak zasiahneme normálne tvrdo cez vládu.“
Premiér už skôr bankám cez médiá odkázal, že začne zdaňovať ich zisky z úrokov alebo zníži bankové poplatky.
O tom, že okrem nátlaku má vláda v talóne aj mäkšie prostriedky, svedčia úvahy o väčšom zaangažovaní Slovenskej záručnej banky. V takom prípade by časť úverového rizika z komerčných bánk prevzal štát.
Na premiérove výpady banky doteraz nereagovali. V nedávnom rozhovore pre SME šéf UniCredit Bank Jozef Barta pripustil, že hospodárska kríza môže vyvolať obranný reflex bánk a ich opatrnícka úverová politika len prehĺbi problémy.
Banky pri poskytovaní úverov začali byť opatrnejšie, lebo pre stratu odbytu sa firmám zvyšuje riziko, že ich nebudú schopné splácať. Banky sa neponáhľajú ani so zlacňovaním úverov, hoci úroky, za ktoré si požičiavajú peniaze od iných bánk, sa znížili. Úročenie vkladov pre ľudí už tiež začali znižovať.
Zaútočil aj na opozíciu, ktorá podľa neho nechápe, že nás čaká mimoriadne náročný rok 2009. „Naozaj mám pocit, keď hovoríme o nástenke na ministerstve výstavby, akoby sme boli krajina, ktorej sa nič nedotýka,“ povedal Fico. Slovenská ekonomika podľa neho finančnú krízu nezvládne bez škrabancov.
Slovenský premiér sa porozprával s britským šéfom diplomacie Davidom Milibandoim. FOTO – SITA |
Autor: Brusel