BRATISLAVA. Michal Hrbáčkek včera ráno aj so strapatými vlasmi a v obleku, ktorý pôsobil, akoby sa v ňom vyspal, kráčal hrdo na Obvodný súd Bratislava I. Ani po troch mesiacoch vo vyšetrovacej väzbe nestratil nič zo svojej sebaistoty a po 60 minútach bolo jasné prečo. Sudca ho prepustil na kauciu 600tisíc korún s argumentom, že zločin, z ktorého je obvinený, sa stal pred dvoma rokmi a že Hrbáček už nepredstavuje hrozbu pre prebiehajúce vyšetrovanie.
Prokuratúra sa odvolala, čo znamená, že Hrbáček a jeho spoluobžalovnaý Ivan Bilak ostanú vo väzbe, kým Krajský súd v Bratislave nerozhodne. Malo by sa tak vraj stať rýchlo, pred Vianocami.
„Vzhľadom na jeho postavenie, kontakty a znalosť metodiky existujú konkrétne obavy, že by mohol zmariť ďalšie vyšetrovanie,“ povedal prokurátor.
Policajné gangy
Hrbáček je obvinený z pokusu o ublíženie na zdraví. V roku 2006 údajne v bielej dodávke viezol bývalých policajtov Miroslava Jacka a Juraja Rozsíka na miesto, kde zaútočili na advokáta Tomáša Kozlovského. Po čine ich mal odviezť do reštaurácie, ktorú vlastní v Šamoríne.
Polícia pracuje s vyšetrovacou verziou, podľa ktorej útok súvisel s Kozlovského pozíciou správcu konkurznej podstaty poisťovne Perspektíva. Preverujú aj to, či Hrbáček, Jacko, Rozsík a ďalší súčasní a bývalí policajti boli zapletení do dlhodobej organizovanej akcie vymáhania peňazí od podnikateľov, ktorým sa vlámali do obydlí, napadli ich alebo uniesli. Rozsík spolupracuje s vyšetrovateľmi ako korunný svedok v prípade, ktorý sa preslávil ako „prípad policajného gangu“. Jedným z prvých zločinov, ktoré pomohol objasniť, bola vražda podnikateľa Jána Kubašiaka, keď Rozsík spolu s bývalými policajtmi Robertom Petlušom a Robertom Červeňanom vpadli k obeti domov.
„Oni volali mne!”
Súd nariadil Hrbáčkovi väzbu po tom, čo vyšlo najavo, že Alexander Sábo, vtedajší príslušník väzenskej ostrahy, volal Hrbáčkovi, aby mu povedal, že Rozsíka preložili do Bratislavy, do ciel, kde Sábo pracoval. Hrbáček včera na súde povedal, že so Sábom len vyjadrili znechutenie nad Rozsíkovým správaním. „My sme sa len divili ako normálni občania, že čo to je za policajta, keď chodí lúpiť a unášať,“ povedal, pričom pripustil, že Sábo mu nemal prezradiť informáciu o Rozsíkovom pobyte. „Možno je to problematický človek (Sábo), ale čo sa stalo na základe tohto telefonátu? Nič.“ Podľa zdroja blízkeho vyšetrovateľom však telefonát medzi Sábom a Hrbáčkom možno mal za následok, že neznáma osoba šoférovala bielu dodávku v blízkosti konvoja, ktorý viezol Rozsíka na rekonštrukciu prepadnutia Kozlovského. Podobnosť tohto vozidla s autom, ktoré Hrbáček údajne použil na jeho prevoz na miesto činu, uistila svedka, že niekto sa ho snaží presvedčiť, aby mlčal.
Prokuratúra tvrdila, že dôvody na väzbu ostávajú, vzhľadom na fakt, že Hrbáček „aktívne udržiava kontakty“ s bývalými policajtmi ako Sábo a bývalý šéf banskobystrickej polície, a tiež s bývalými agentmi SIS a policajtmi Kubánkom a Fedorášom z Úradu pre boj proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) a s Annou Babincovou, šéfkou sekcie obchodovania s ľuďmi ÚBOK-u.
„Ale oni mne volali, nie ja im!” zakričal Hrbáček v istom momente a tvrdil, že policajti mu volali, aby ho varovali, že je v ohrození. „Prosím vás, pán obvinený,” upozornil ho sudca.
Pokus o bonmot
Správanie obvineného Michala Hrbáčka a jeho advokáta Petra Filipa vyvolalo väčšie vzrušenie ako zvyčajný proces. Hrbáček občas akoby mal problém ovládať emócie, advokát radšej na začiatku dvihol prst k perám, aby ho utíšil. Obhajoba skúšala aj osobné útoky na prokuratúru. „Doteraz som si myslel, že vo veci klame iba Rozsík, ale mám pochybnosti aj o prokurátorovi,“ povedal Hrbáček. „A vy, pani prokurátorka, nemusíte sa usmievať,“ povedal Filip na adresu prokurátorky Evy Mišíkovej. Súd si tiež vypočul svedectvo vyšetrovateľa, že Filip sa viac krát pokúsil získať od neho informácie o prípade a v krčme povedal, že „štát musí mať veľa peňazí, keď si môže dovoliť reklamu na tretej strane denníka SME”. Advokát zjavne narážal na článok o Hrbáčkovom zatknutí a pestrej minulosti. „Bol to len pokus o bonmot,” povedal Filip po pojednávaní.
(tom)