BRATISLAVA. Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Taká bola najčastejšia odpoveď koaličných politikov, keď sme sa ich pýtali, či by nemal Ján Slota vysvetliť, z akých peňazí financuje autá, jachty či luxusnú chorvátsku vilu. Podľa prepočtov SME jeho majetok nezodpovedá životnému štýlu, aký už roky vedie.
Komentovať Slotov majetok nechcel jeho stranícky kolega Rafael Rafaj ani poslanec HZDS Ján Kovarčík. Nemenovaný poslanec hnutia však SME povedal: „Konečne sa niekto začal zaoberať aj týmto menom. Mečiar je popri ňom študentík.“
Slotu sa naopak zastal poslanec SNS Rudolf Pučík. „Starostlivosť denníka SME o majetkové pomery predsedu SNS je síce dojemná, ale informačne naivná a bez očakávaného efektu u adresáta.“
Pučík nám odporučil stránku Národnej rady, kde sú majetkové priznania politikov.
„Keďže článok obsahuje mnohé dezinformácie, nebudeme pre denník SME nič dopĺňať ani vysvetľovať. Vypointujte si svoj zámer v redakcii pokojne aj sami, radi to budeme sledovať,“ odkázala hovorkyňa SNS Jana Benková. O aké dezinformácie ide, nespresnila.
Od Slotu žiada naopak vysvetlenie poslanec za HZDS Jozef Halecký. „Myslím, že by to mal urobiť tak, aby to bolo jasné a zrozumiteľné.“ Podľa neho je však v takýchto prípadoch skúmanie majetkov dosť problematické. „Príjmy človeka môžu byť ovplyvnené podnikaním detí, požičiavaním či presunom peňazí s cieľom nejakej kúpy alebo podnikania.“
Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer) si chce počkať na stanovisko výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý však nemôže Slotu nijako postihnúť.
V prípade pochybností o majetkových pomeroch poslancov sa treba obrátiť na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, odpovedá premiér Robert Fico na zistenia SME, že majetok a výdavky Jána Slotu nezodpovedajú príjmom, ktoré má ako verejný činiteľ. Poslanci toho však veľa neskontrolujú.
Gál: Zákon je bezzubý
Člen parlamentného výboru Július Brocka z KDH hovorí, že Slota je „veľmi bohatý človek, ktorý užíva obrovský majetok“, takže výbor by sa mal zaoberať nezrovnalosťami v jeho majetkových pomeroch.
Predseda výboru Gábor Gál z SMK upozorňuje, že výboru chýbajú kompetencie. „Zákon o konflikte záujmov nám neumožňuje efektívne konať. Nemôžeme sa pýtať, odkiaľ zobral peniaze, vyzvať ho, aby predložil faktúry, aby sme to mohli porovnať,“ povedal o Slotovi. Na rokovanie výboru nevidí dôvod. „Nechcem robiť úkony naoko.“
No janu-šek sem, janu-šek tam, kam by sa všetky šeky dostali bez Jána Slotu?
Ako je možné, že to Jánovi Slotovi prechádza?
ČÍTAJTE KOMENTÁR IVANA ŠTULAJTERA
Číž: Pozrite sa na všetkých
Podľa člena výboru Petra Miššíka z SDKÚ sa síce Slotom môžu zaoberať, musia však dostať písomný podnet. „Ďalšou možnosťou je podať trestné oznámenie, ktorým by sa musela zaoberať prokuratúra.“
„Len čo podáte kvalifikované trestné oznámenie, budem sa tým zaoberať. Ak budem mať stopercentnú istotu, že došlo k spáchaniu trestného činu, vznesiem obvinenie voči komukoľvek vrátane Jána Slotu,“ odkázal SME generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Prokuratúra však môže konať aj sama. Trnka tak urobil v prípade hokejistu Milana Mráza, ktorý brutálne napadol rozhodcu. „Zaoberám sa aj článkami v novinách, ktoré reálne nasvedčujú, že bol spáchaný trestný čin. Najskôr si to však musím prečítať a byť presvedčený, že konkrétny človek nadobudol svoj majetok trestnou činnosťou,“ reagoval včera Trnka.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer) nemá problém s tým, aby sa preskúmali Slotove majetkové pomery. „Mali by ste sa však pozrieť na všetkých, a nie krágľovať jedného človeka.“
Slotov majetok
od roku 1990 zarobil 14,4 milióna korún
oficiálne vlastní majetok minimálne za 7,6 milióna
kúpil aj jachtu, ktorej cenu odmieta zverejniť. Oficiálne sa začína na ôsmich miliónoch
zarába približne 763tisíc ročne
len náklady na poistky za auto a jachtu či nájomné za byty v Novej Lesnej a Žiline sú 644tisíc korún ročne
k tomu treba pripočítať bežné výdavky, pohonné látky a náklady na prevádzku (údržbu) lietadla a motorky
využíva aj tri luxusné autá, každé sa prenajíma za 100-tisíc korún mesačne