BRATISLAVA. Ak v niektorej z krajín Európskej únie prekročíte rýchlosť, nezapnete si pásy, jazdíte pod vplyvom alkoholu či prejdete na červenú, odfotografujú vás pri tom a pokutu nezaplatíte, peniaze už neušetríte.
Európsky parlament sa rozhodol riešiť slabú vymáhateľnosť pokút za priestupky spáchané cudzincami a tento týždeň prijal smernicu, ktorá policajtom umožní nájsť majiteľa auta aj za hranicami. Prijať ju ešte musia jednotlivé členské štáty.
Smernica zavádza systém na výmenu informácií o dopravných priestupkoch. Ak Slovák prekročí rýchlosť napríklad v Rakúsku a tamojšia polícia ho pritom nafotí, naša polícia rakúskym kolegom poskytne údaje o majiteľovi auta. V schránke si tak onedlho nájde list – rozhodnutie o pokute a formulár, v ktorom sa k nej môže vyjadriť.
Nastúpia aj domáci policajti
„Ak vodič pokutu zaplatiť odmietne, pošlú rozhodnutie aj s jeho vyjadrením slovenským policajtom, a tí už budú pokutu vymáhať podľa slovenských zákonov,“ hovorí Zuzana RepkováAndrejčáková z tlačového oddelenia europarlamentu.
Výmena informácií má fungovať len pri spomínaných štyroch najčastejších priestupkoch, v dôsledku ktorých zahynie až 40-tisíc obyvateľov únie ročne.
Ministri členských krajín sa na podrobnostiach, ako smernicu uplatňovať v praxi, zatiaľ nedohodli. Problémom sú rozdielne právne systémy. V niektorých krajinách, medzi ktoré patríme aj my, Česko alebo Nemecko, totiž neleží zodpovednosť na majiteľovi vozidla, ale na vodičovi. Ak by na fotografii nebola zreteľná aj tvár vodiča, majiteľ vozidla by mohol tvrdiť, že auto si požičal.
Nejasná fotografia brzdí
Slovenská polícia neuvažuje o tom, aby v takomto prípade musel pokutu zaplatiť majiteľ vozidla.
„Medzi povinnosti prevádzkovateľa vozidla patrí aj to, že ho nesmie zveriť osobe, ktorej totožnosť nepozná,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andreja Poláčiková.
Objasniť okolnosti priestupku je povinný každý. Výnimkou je, ak ide o osobu blízku – rodiča, dieťa alebo súrodenca.
Slovenská polícia nevie, koľko cudzincov sa u nás dopúšťa priestupku, ani koľkí pokutu nezaplatia.
Priestupky so zranením v EÚ
prekročenie rýchlosti – 30 %;
jazda pod vplyvom alkoholu – 25 %;
nepoužitie pásov – 17 %;
nerešpektovanie semaforov – 4 %.
Údaje sú za rok 2007, Zdroj: EP