BRATISLAVA. Hoci si Smer a Robert Fico aj dva a pol roka po voľbách udržiavajú rekordnú popularitu, ich voliči začínajú mať aj výhrady. Korupcie, klientelizmu a rodinkárstva je po voľbách v roku 2006 vo verejnom živote výrazne viac. Myslí si to 42 percent ľudí, kým iba osem percent hovorí o opaku.
Korupcia je od nástupu vlády Roberta Fica k moci viditeľnejšia dokonca aj podľa prívržencov koaličných strán. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1301 obyvateľov urobil začiatkom novembra Inštitút pre verejné otázky.
K zlepšeniu situácie v oblasti korupcie došlo oproti druhej Dzurindovej vláde len podľa desatiny voličov Smeru, 11 percent priaznivcov SNS a dvoch percent voličov HZDS. Naopak viac korupcie vníma takmer tretina prívržencov Smeru, 40 percent priaznivcov SNS a až 62 percent HZDS. Voliči Mečiarovho hnutia sú dokonca kritickejší ako sympatizanti SDKÚ a KDH. Tých pociťuje nárast korupcie iba necelá polovica. Najhoršie vnímajú situáciu priaznivci SMK. O väčšej korupcii vravia tri štvrtiny z nich.
Úplatkárstvo nepáli
Sociologička Inštitútu Oľga Gyárfášová hovorí, že hoci korupciu dlhodobo vnímame ako problém, postoj priaznivcov vlády naznačuje, že stále nepatrí medzi najcitlivejšie problémy. „Ukazuje sa paradox, že hoci aj voliči Smeru, SNS a HZDS vnímajú korupciu ako zhoršujúci sa problém, na ich preferenciách sa to neodráža.“
Sociologička je však presvedčená, že ak vládne strany verejnú mienku nezvrátia, „v istej chvíli sa zhoršujúca sa situácia začne premietať aj do voličskej podpory“.
Politológ László Öllös si myslí, že ľudia citlivejšie vnímajú vplyv záujmových skupín, ktoré boli po nástupe vlády zdržanlivé, no postupne začínajú premiérovi Ficovi prerastať cez hlavu. „Vidíme to aj na posledných kauzách, keď premiér na rozdiel od začiatku vládnutia už nemá dostatočnú moc, aby zasiahol. Netrúfol si siahnuť na ministra financií, nemal silu už ani pri kauzách ministra spravodlivosti, teraz váha pri škandále ministra SNS Janušeka.“
Prepadá sa zdravotníctvo
Öllös si tiež myslí, že korupcia a presadzovanie individuálnych záujmov postupne začne oslabovať koalíciu. „Za predpokladu, že druhý dych chytí opozícia. Pretože aj vlády Mikuláša Dzurindu mali svoje hlboké a neriešené korupčné kauzy.“
Z prieskumu vyplynulo aj to, že najväčšie zlepšenie oproti situácii pred voľbami 2006 pociťujú ľudia v oblasti medzinárodného postavenia Slovenska. Naopak, až podľa polovice opýtaných sa situácia zhoršila v zdravotníctve. Za lepšiu ju považuje 15 percent.
Smer aj SNS výsledky prieskumu odmietli komentovať. „Pán Mesežnikov a jeho inštitút sa zásadne profilujú ako protivládni politickí exponenti,“ povedala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rysová. „IVO nie je pre nás dôveryhodnou inštitúciou,“ napísala aj tlačová tajomníčka SNS Jana Benková. HZDS na otázky neodpovedalo.
„Nie zrkadlo je vinné tým, ak sa mi obraz nepáči,“ reagovala Gyarfášová.