Izrael už útočí v pásme Gazy aj po zemi

Izraelská armáda vkročila do pásma ovládaného fanatickým hnutím.

Izraelské nálety si vyžiadali vyše 500 mŕtvych Palestínčanov a stovky zranených. Vojna proti hnutiu Hamas, ktoré ostreľuje izraelské mestá raketami, vyvolala protesty  na celom svete (na snímke pod článkom demonštrácia v centre Londýna).Izraelské nálety si vyžiadali vyše 500 mŕtvych Palestínčanov a stovky zranených. Vojna proti hnutiu Hamas, ktoré ostreľuje izraelské mestá raketami, vyvolala protesty na celom svete (na snímke pod článkom demonštrácia v centre Londýna). (Zdroj: REUTERS, ČTK/AP)

GAZA, BRATISLAVA. Izrael sa po siedmich dňoch bombardovania odhodlal na pozemnú operáciu v pásme Gazy. Jej cieľom má byť zničenie miest, odkiaľ Hamas odpaľuje rakety na izraelské oblasti.

Pásmo už armáda rozdelila na dve časti, aby izolovala hlavné mesto Gaza. Izrael tvrdí, že pásmo nemieni znovu okupovať. Územie, ktoré ovládal od vojny v roku 1967, opustil pred štyrmi rokmi.

Tvrdé zrážky s Hamasom

Izraelskí vojaci narazili na pomerne ostrý odpor Hamasu, hlavne v okolí utečeneckých táborov. Armáda vyhlásila, že zabila niekoľko desiatok členov teroristického hnutia, ale palestínske zdroje uvádzajú aj takmer dvadsať zabitých civilistov. Boli medzi nimi deti aj jedna celá rodina. Izrael v pozemnej operácii stratil jedného vojaka, viacerí sa zranili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Izraelský premiér Ehud Olmert pozemnú operáciu označil za nevyhnutnú, minister obrany Ehud Barak tvrdí, že nebude ani jednoduchá, ani krátka.

Pozemnú operáciu odsúdili viaceré štáty aj OSN, ale Amerika zostáva pri svojich spojencoch. Práve americký zástupca v Bezpečnostnej rade OSN zablokoval rezolúciu vyzývajúcu na zastavenie paľby. Washington je presvedčený, že ak sa má vyjednať prímerie, má byť spravodlivejšie pre Izrael.

Šéf izraelskej tajnej služby Šin Bet Juval Diskin včera vláde povedal, že vedenie Hamasu je k prímeriu náchylnejšie ako na začiatku izraelských útokov.

Organizácia údajne utrpela straty ako nikdy predtým. „Zabili sme stovky teroristov a vážne poškodili ich schopnosť vybudovať si arzenál,“ vyhlásil Diskin. Izraelské tajné služby odhadujú, že Hamas prišiel o tretinu svojich kapacít na odpaľovanie rakiet. Rétorika Hamasu však nenaznačuje, že hnutie je pripravené skloniť hlavu. Jeho lídri tvrdia, že Gaza sa premení na cintorín izraelských vojakov. Vyhlasujú tiež, že na armádu čaká hlboko v pásme Gazy „prekvapenie“. Hamas včera vyhlásil, že uniesol dvoch izraelských vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda to včera večer poprela s tým, že ide o psychologickú vojnu proti Izraelu. Hamas drží v Gaze viac ako dva a pol roka izraelského vojaka Gilada Šalita. Mnohí chcú, aby bolo podmienkou prípadného prímeria aj jeho prepustenie.

Strieľajú aj do vlastných

Hamas sa neobracia len proti Izraelu, ktorý aj počas víkendu ostreľoval, ale aj proti konkurenčnému hnutiu Fatah. Na jeho priaznivcov v pásme uvalil domáce väzenie, viacerých postrieľal do nôh.

Hamas sa obáva, že Fatah by mohol pomôcť Izraelu pri identifikácii terčov útokov. Jeho obavy nie sú bezvýznamné. Viacerí členovia Fatahu už chceli spolu s Izraelom proti Hamasu bojovať. Líder Fatahu a predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás však izraelskú pozemnú operáciu označil za masaker.

SkryťVypnúť reklamu

Ostreľovaní Palestínčania nemajú kam utiecť

Izraelská pozemná operácia ešte zhorší humanitárnu situáciu obyvateľovv pásme Gazy. Tí sa začali obracať viac k Bohu.

GAZA, BRATISLAVA. Pozemná operácia izraelskej armády len zvyšuje riziko civilných obetí v Gaze. Pritom sa ešte stále nevie, koľko ich je doteraz.

OSN tvrdí, že civilisti tvoria štvrtinu ľudí zabitých v Gaze, palestínske zdroje hovoria o 40 percentách. Počet mŕtvych v izraelských operáciách môže prekročiť číslo 500.

Spory sa vedú aj o to, či je v Gaze humanitárna kríza, alebo nie. Izrael vyhlasuje, že nie je, lebo do pásma občas prepúšťa humanitárnu pomoc. OSN však hlási, že Gaza sa blíži ku kolapsu. Už aj preto, že na hrane balansovala posledných 18 mesiacov, keď sa dostala do izolácie.

SkryťVypnúť reklamu

Zúfalé nemocnice

Humanitárni pracovníci sa sťažujú na nedostatok jedla, liekov, elektriny aj vody. Nemocnice su zúfalé, lebo im pribúdajú ťažko zranení a medicínsky materiál mizne z regálov.

Pozemná operácia všetko ešte zhorší. Zásobovanie bude viaznuť, k ľuďom sa nedostane ani tovar, ktorý dovtedy pašovali cez tunely s Egyptom. Keďže tie používal Hamas aj na dopravovanie zbraní do pásma, Izrael väčšinu z nich zničil už v prvej fáze vojny. Izraelský denník Jediot Achronot však napísal, že potravinová kríza v pásme Gazy nie je taka dramatická.

Obchodníci vraj tovar majú, ale zadržiavajú ho a vytiahnu neskôr. Samozrejme za vyššie ceny. Od začiatku izraelskej operácie sa napríklad cena múky zdvihla päťnásobne.

Egypt ľudí z Gazy nechce

Najhoršie je, že ľudia z Gazy ani nemajú kam utiecť. Z jednej strany je Izrael, z druhej more a Egypt, ktorý je rovnako nehostinný ako more.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pár ľuďom sa tam podarilo dostať, Egypťania ich vrátili späť. „Všetky žiadosti o azyl obyvateľom Gazy zamietli,“ povedala agentúre AP Karen Abu Zajd z agentúry OSN pre utečencov.

Mnohí ľudia z Gazy sa v posledných dňoch obracajú k náboženstvu ako nikdy predtým. Aj keď Palestínčania v Gaze boli vždy religióznejší ako tí na západnom brehu, je náboženské „obrátenie” výrazné.

Ľudia stále v rukách držia Korán, modlia sa pred odchodom z domu, prosia Alaha o bezpečný návrat aj o ochranu. Do mešít sa boja ísť, pretože na ne padali izraelské bomby.

Jana Shemesh

Vojakov čaká hmla i nenávisť

JERUZALEM, BRATISLAVA. Izraelskí vojaci podporujú operáciu v Gaze. „Už som tam so svojou brigádou bol a boli sme tam úspešní. Dúfam, že to tak bude aj teraz,“ povedal denníku Jeruzalem Post jeden zo záložníkov. Spolu so svojimi kolegami stál na hranici s Gazou. Bolo to pár minút predtým, než nasadol do tanku smer Gaza.

SkryťVypnúť reklamu

Izrael povoláva na vojnu ďalších záložníkov. Nevedia, či skončia v Gaze, alebo pôjdu na západný breh, či dokonca na hranicu s Libanonom.

Izraelská verejnosť je operácii naklonená, záložníci nerobia problémy a do armády nastupujú.

Dúfajú, že ich vybavenie bude kvalitnejšie ako počas vojny s Hizballáhom, keď im chýbali základné veci a často hladovali, lebo armáda nezvládala logistiku. Aj keď majú najmodernejšiu techniku a sú dobre chránení, vedia, že Gaza je peklo. Všade číhajú míny, snajperi na strechách a rozličné pasce. Príjemná nie je ani komunikácia s miestnymi, ktorí vojakov úprimne nenávidia.

(mik)

Po 9. dni vojny

Vojna v pásme Gazy si vyžiadala už vyše 500 mŕtvych Palestínčanov. Odhaduje sa, že štvrtina z toho sú civilisti.

Izraelčania prišli minimálne o jedného vojaka. Pri palestínskych raketových útokoch zomreli štyria Izraelčania.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem leteckých náletov izraelská armáda začala v pásme Gazy v sobotu už aj pozemnú operáciu.


(reuters)

Topolánkov hovorca ponúkol rezignáciu

České predsedníctvo zažilo počas vojny v Gaze prvý trapas.

PRAHA. Hovorca českého premiéra Jiří František Pontužník spôsobil prvé veľké problémy českému predsedníctvu Európskej únii.

V sobotu totiž označil izraelskú pozemnú operáciu za „defenzívnu“ namiesto ofenzívnej, ako to prezentuje oficiálne Praha, ktorá prevzala v januári predsedníctvo po Paríži. Minister zahraničia Karel Schwarzenberg, ktorý je spolu s delegáciou únie na Blízkom východe, to označil za chybu, ktoré sa stávajú. Hovorca Mirka Topolánka ponúkol rezignáciu.

(rek, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 258
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 920
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 698
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 874
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 465
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 250
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu