OTTAWA, BRATISLAVA. Domáca Kanada po jednoznačnom finálovom triumfe nad Švédskom 5:1 získala piaty titul v rade. Celkovo z 33. šampionátov vyhrali pätnásťkrát, Rusko spolu s predchodcom Sovietskym zväzom sa tešilo zo zlata dvanásťkrát. Český tím skončil šiesty.
V Ottawe padali nielen juniorské divácke rekordy. Na turnaji organizovanom Medzinárodnou hokejovou federáciou prišlo aj v seniorskej konkurencii absolútne najviac ľudí. V Scotiabank sedelo na finále Kanada – Švédsko 20 380 divákov. Viac ich prišlo iba na šampionát pod holým nebom v Moskve v roku 1957, kde sa hralo na futbalovom štadióne.
Slovenská dvadsiatka, ktorá sa v posledných rokoch stresovala viac záchranárskymi myšlienkami, sa vrátila v takejto atmosfére medzi absolútnu elitu. I keď pravdou ostane, že individuálne sa naši hráči nemohli vo všeobecnosti rovnať medailistom.
S výnimkou brankára Jaroslava Janusa, ktorého vybrali novinári do All Star šampionátu. Pred ním sa to podarilo slovenskému hokejistovi naposledy v roku 2002 – útočníkovi Marekovi Svatošovi, v súčasnosti strelcovi Colorada v NHL.
Prvý gól dal súper
Tím trénera Štefana Mikeša nesklamal ani v poslednom zápase turnaja. Proti korčuliarsky nesporne vyspelejšiemu súperovi využíval každú príležitosť na aktivitu dopredu.
Na rozdiel od predchádzajúcich stretnutí nám nezahral do karát vývoj. Rusov, ktorí boli očividne frustrovaní z nešťastnej semifinálovej prehry s Kanadou, by nepochybne psychicky podlomil úvodný gól. V piatej minúte ho však dali oni. Janusa prestrelil Černov. Ani po druhom góle Rusov neupadol slovenský tím do bezradnosti. Najmä agilný útok Viedenského mal ťah na brankára Želobňuka. V 31. min vzkriesil naše šance gólom od modrej dôrazný obranca Štajnoch. Pár sekúnd pred koncom druhej tretiny naše odhodlanie schladil tretí gól Filatova. Ani ten našich hokejistov definitívne nezlomil. V poslednej dvadsaťminútovke sme si vynútili tlak, chýbala nám presnosť vo finálnej prihrávke, často len šťastie v koncovke.
Kapitán Filatov v 52. min potvrdil ďalším gólom, že je špecialistom na slovenský tím. Vo dvoch zápasoch strelil päť gólov.
Naši tréneri odvážne zareagovali stiahnutím brankára Janusa, čo sa im opäť vyplatilo v podobe Tatarovho gólu. Podobne ako v semifinále so Švédmi, však Rusi spečatili svoje víťaz stvo gólom do prázdnej bránky.
Tréner Štefan Mikeš pre TASR stručne sumarizoval: „Bezprostredne po zápase pretrvávalo sklamanie z toho, že sme siahali po medaile a nezískali sme ju. Ale pred šampionátom by sme štvrté miesto brali všetkými desiatimi. Asi by nám to nik ani neuveril. Dostali sme sa medzi najvyspelejšie hokejové krajiny a v tejto konfrontácii sme sa neustále posúvali vpred. Myslím, že to videli jasne aj tí, ktorí projekt dvadsiatky spochybňovali.“
Udržali ich na uzde
Vo finále v búrlivej atmosfére domáca Kanada potvrdila úlohu favorita už v prvej minúte gólom Subbana. Švédi postupne vyrovnali hru, no gólový efekt dlho nenašli. V záverečnej hre vabank bez brankára dostali Švédi do prázdnej bránky dva góly. Tréner Kanaďanov Pat Quinn bol spokojný: „Vyšiel nám úvod a potom sme kontrolovali priebeh. Udržali sme Švédov na uzde.“
Slovenský hokejový tím na MS 20
Slovenských hráčov, ktorí na šampionáte v Kanade dosiahli výborné 4. miesto, pomohol redakcii SME charakterizovať Jindřich Novotný, bývalý tréner reprezentácie do 18 rokov, ktorá v roku 2003 získala v Rusku striebro.
Brankári
Jaroslav Janus (narodený 21. 9. 1989, klub Erie Otters/OHL) – mimoriadne perspektívny, pohyblivý a poctivý pracant. Psychicky stabilný. Doslova sa vyžíva v náročných zápasoch, keď má veľa práce. Veľmi mu prospelo pôsobenie v zámorskej juniorskej lige OHL. Štýlom pripomína Petra Budaja. Má predpoklady nahradiť Jána Lašáka či Jaroslava Haláka. Tento rok si ho určite vyberie niektorý z klubov NHL.
Zdeno Kotvan (12. 8. 1989, SR 20) – dobrá flegmatická povaha, vie rýchlo zabudnúť na neúspech. Vývojaschopný brankár.
Obrancovia
Martin Štajnoch (15. 9. 1990, SR 20) – zodpovedný, ofenzívny typ. Jeden z najlepších Slovákov na šampionáte. Pomohol mu prechod z Prievidze do extraligového výberu SR 20.
Marek Ďaloga (10. 3. 1989, HKm Zvolen) – defenzívny typ, výborný do kolektívu. Striedal lepšie výkony s horšími, má veľkú perspektívu.
Ján Brejčák (29. 6. 1989, SR 20) – chýba mu obratnosť. Zlyhával v stresových situáciách. Musí pracovať na orientácii.
Radek Deyl (19. 9. 1989, SR 20) – zodpovedný, konštruktívny hráč, patril k priemeru, musí vyzrieť.
Juraj Valach (1. 2. 1989, HKm Zvolen) – najproduktívnejší obranca. Fyzicky dobre stavaný, takmer 100kilový. Pri jeho zlepšení bude mimoriadne žiadaný. Pôsobenie u seniorov vo Zvolene mu pomohlo.
Matúš Vizváry (16. 2. 1990, SR 20) – na majstrovstvách nevynikol, nič nepokazil.
Michal Šiška (30. 3. 1990, Karmlops Blazer/WHL) – v sezóne putoval medzi Zvolenom a zámorím. Majstrovstvá ho nezachytili vo forme.
Útočníci
Adam Bezák (4. 7. 1989, SR 20) – útly vzrast nahrádza bojovnosťou. Je to typ brániaceho útočníka, ktorý vie i zakončiť. Výborný pre kolektív.
Michal Kytnár (19. 5. 1989, Saskaton Bladez/WHL) – dobre kryje puk, konštruktívny srdciar – bojovník. Zodpovedný v oslabení.
Radoslav Tybor (23. 11. 1989, SR 20) – pôsobil nenápadne. Fyzicky stavaný, vhodný na oslabenie, vie zaútočiť, na majstrovstvách sa bodovo nepresadil.
Marek Mertel (7. 6. 1989, SR 20) – kapitán, vodcovský typ. Vie strhnúť kolektív, silný pri krytí puku, vhodný do kombinácie. S Kytnárom boli základnými kameňmi púchovských útokov.
Ondrej Rusnák (25. 2. 1989, SR 20) – skvelý v obrannom pásme. Odvádza kus čiernej práce. Chýba mu zrýchlenie, veľké chcenie mu niekedy prekáža.
Jozef Molnár (8. 4. 1989, SR 20) – silný v súbojoch, fyzicky stavaný. Občas sa hrnie až príliš do útoku. Má rezervy v bránení.
Tomáš Vyletelka (4. 7. 1990, SR 20) – veľa šancí nedostal, vhodný typ na bránenie.
Peter Kopecký (19. 1. 1989, SR 20) – trenčianska škola. Svoje fyzické dispozície využíva v osobných súbojoch.
Marek Hrivík (28. 8. 1991, SR 20) – najmladší hráč výberu má veľkú perspektívu. Určite nesklamal.
Tomáš Tatar (1. 12. 1990, HKm Zvolen) – výborne strelecky disponovaný. Nižšiu postavu nahrádza bojovnosťou a nasadením. Vrtký hráč, i preto ho volajú Trto. Najlepší strelec a najproduktívnejší hráč nášho výberu, príjemné prekvapenie. V minulej sezóne bol suverénne najproduktívnejším hráčom juniorskej extraligy.
Marek Viedenský (18. 8. 1990, Prince George Cougars/WHL) – dlhšie sa rozohrával. Je to konštruktívny hráč, ktorý vie dať prekvapujúcu prihrávku. Náš najlepší stredný útočník.
Richard Pánik (7. 2. 1991, Třinec) – nebyť zranenia, z ktorého sa dlho zotavoval, hral by ešte lepšie. Perfektne sa vie uvoľniť. Má skvelé zrýchlenie, prácu s rukami a dobrú strelu zápästím. Je azda najväčším talentom slovenského hokeja. Má šance umiestniť sa vysoko vo vstupnom drafte NHL.
Martin Uhnák (23. 1. 1990, SR 20) – talent, ktorý potrebuje nabrať skúsenosti.
(pas)
Výsledky MS do 20 rokov
Finále: Kanada - Švédsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1), góly: 1. Subban, 25. A. Esposito, 41. a 60. Hodgson, 59. Eberle - 49. Andersson. Vylúčení: 9:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Rozhod.: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švajč.) - NOVÁK (SR), Terho (Fín.), 20 380 divákov.
O 3. miesto: Rusko - Slovensko 5:2 (1:0, 2:1, 2:1), 5. Černov, 26. Gončarov, 40. a 52. Filatov, 59. Kugrišev - 31. Štajnoch, 58. Tatar. Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 25:22. Rozhodovali: Muylaert, Pellerin - Losier (všetci Kan.), Takula (Švéd.), 18 763 divákov. RUSKO: Želobňuk - Gončarov, Pašnin, Čudinov, Tokranov, Kulikov, Vojnov, Golovkov - Dadonov, Kľukin, Klopov - Filatov, Gračiov, Andronov - Korostin, Černov, Kugrišev - Komaristyj, Petrov. SLOVENSKO: Janus - Štajnoch, Ďaloga, J. Brejčák, Deyl, Valach, Vizváry - A. Bezák, Kytnár, Tybor - Mertel, O. Rusnák, Molnár - Vyletelka, P. Kopecký, Hrivík - Tatár, Viedenský, Pánik - Uhnák
Konečné poradie na MS: 1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. SLOVENSKO, 5. USA, 6. Česko, 7. Fínsko, 8. Lotyšsko, 9. Nemecko, 10. Kazachstan.
![]() |
Titul má Kanada. Vľavo obranca Subbon s najlepším útočníkom šampionátu Tavaresom. Vpravo Rus Kugryšev ohrozuje slovenského brankára Jaroslava Janusa v zápase o bronz. FOTO – SITA/AP |