SME

Bývalý starosta Rače je opäť vinný, dostal päť rokov

Špeciálny súd opäť odsúdil funkcionára KDH a starostu Rače Pavla Bielika aj podnikateľa Jaroslava Šuščáka z prijímania úplatku. Bielik dostal okrem trestu aj zákaz činnosti a pokutu.

Pavol Bielik a Jaroslav Šuščák počas čítania rozsudku neveriacky krútili hlavami.Pavol Bielik a Jaroslav Šuščák počas čítania rozsudku neveriacky krútili hlavami. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Bývalý krajský predseda KDH a starosta Rače Pavol Bielik je vinný z prijímania úplatku. V utorok tak po druhýkrát rozhodol Špeciálny súd v Pezinku.

Bielika už raz odsúdili na rovnaký trest, ale Najvyšší súd rozsudok zrušil. Jedným z dôvodov bolo aj to, že súd uznal, že dôkazy proti Šuščákovi postačujú, ale dôkazy proti Bielikovi stačiť nemusia. Súd v utorok čítal konkrétne odpočúvania, ktoré usvedčujú aj Bielika.

Teraz bude Najvyšší súd rozhodovať opäť, Bielik sa okamžite odvolal.

Na videu hovorí odsúdený Jaroslav Šuščák a po ňom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák.
So zverejnením svojej tváre prokurátor nesúhlasil.

Väzenie, zákaz aj pokuta

Súd mu uložil päť rokov, sedemročný zákaz činnosti a pokutu pol milióna korún. Jeho spoluobžalovanému Jaroslavovi Šuščákovi uložil štyri roky a šesť mesiacov.

Šuščák sa počas čítania rozsudku smial a ťukal si na čelo.

„Musel som sa usmievať z tohto výroku predsedu senátu. Vôbec sa nezapodieval našimi argumentmi,“ sťažoval sa Šuščák. Bielik rozsudok nekomentoval.

Súd v utorok obom obžalovaným presne zdôvodnil, prečo sú vinní. Najväčšiu časť zdôvodnenia venoval súd odpočúvaniam, keď čítal tie, ktoré dokazujú, že konali vo vzájomnej zhode.

Špeciálny súd tak odmietol výčitku Najvyššieho súdu, že odpočúvania usvedčujú Šuščáka, ale nie je zrejmé, či aj Bielika.

Bielik podľa súdu svojimi slovami v telefóne dokázal, že úplatok žiadal. S hlavným svedkom Kollárom komunikoval práve cez Šuščáka. Ich rozhovory navzájom tvoria logický sled.

Ide o odpočúvania z februára a marca 2004, keď Šuščák Bielika informoval o tom, ako sa prípad „Duslo“ vyvíja. Duslo bola prezývka svedka Kollára, ktorý je synom privatizéra Duslo Šaľa.

Starosta napríklad zabezpečoval čísla parciel do fiktívnej mandátovej zmluvy, súhlasne reagoval aj na informácie Šuščáka o stretnutí s Kollárom. Úplatok chceli maskovať fiktívnou mandátnou zmluvou.

„Čo viac dodať k prepojeniu obžalovaných Bielika a Šuščáka? Súd nemá žiadne pochybnosti,“ povedal predseda senátu Ivan Matel.

Špeciálny súd vyhlásil, že odstránil všetky rozpory, na ktoré poukazoval Najvyšší súd vo svojom zrušujúcom rozsudku.

Dobrá aj zlá správa

„Rozsudok pokladám za dobré posolstvo pre Slovensko, ale za zlú správu pre takých funkcionárov, ktorí spájajú výkon svojich právomocí s korupciou,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák. „Sme len na pol ceste, ale boli splnené všetky požiadavky Najvyššieho súdu,“ dodal prokurátor.

Bielikov spoluobžalovaný Šuščák dúfa, „že Najvyšší súd bude počúvať lepším právnym uchom“. Šuščák deň pred rozsudkom v záverečnej reči priznal, že do telefónu hovoril o „revanši“ pre starostu, nemyslel to však vraj vážne. Súd mu neuveril.

Prípad Bielik

29. apríla 2004

Starostu bratislavskej mestskej časti Rača, podpredsedu Bratislavského samosprávneho kraja a predsedu Krajskej rady KDH v Bratislave Pavla Bielika obvinili z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Spolu s ním vyšetrovatelia obvinili aj podnikateľa Jaroslava Šuščáka, ktorý sa mal v januári 2004 stretnúť s predsedom predstavenstva obchodnej spoločnosti Invest In a žiadať od neho úplatok päť miliónov korún pre starostu Bielika. Dôvodom na úplatok malo byť to, že starosta zabezpečí súhlas Miestneho zastupiteľstva Rača a pridá aj svoj súhlas k architektonickému riešeniu pri rekonštrukcii jednej budovy a stavbe štyroch obytných domov v časti Pri vinohradoch. Jaroslav Šuščák mal potom sprostredkovať stretnutie, ktoré sa odohralo 14. januára. Starosta Rače na ňom podľa polície potvrdil slová Jaroslava Šuščáka a žiadal päťpercentnú províziu z predpokladaného zisku Invest In, čo je neoprávnená výhoda smerujúca k jeho priamemu obohateniu.

Račiansky starosta Pavol Bielika, ktorého vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii obvinili z prijímania úplatku, v médiách konštatoval, že je nevinný a pevne verí, že sa jeho nevina čoskoro dokáže.

19. augusta 2004

Vtedajší viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak informoval, že všetky nahrávky od 1. do 22. januára sa pre technickú poruchu stratili a Pavla Bielika bude polícia stíhať za korupciu zrejme na základe iných dôkazov ako odpočutých telefonických rozhovorov.

9. novembra 2004

Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na starostu bratislavskej mestskej časti Rača Pavla Bielika. Prokurátor obžaloval Pavla Bielika spolu s Jaroslavom Šuščákom pre trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody.

Starosta bratislavskej mestskej časti Rača a funkcionár KDH Pavol Bielik konštatoval, že nechce odstúpiť z funkcií, ktoré zastáva.

10. novembra 2004

Z korupcie obžalovaný starosta Rače Pavol Bielik zostal naďalej predsedom Krajskej rady KDH v Bratislave. O jeho zotrvaní vo funkcii rokovala bratislavská krajská rada KDH, ktorá však nakoniec o jeho odvolaní nehlasovala. Líder KDH Pavol Hrušovský bol zo záverov rady sklamaný.

27. septembra 2005

Malo sa začať hlavné pojednávanie s Pavlom Bielikom a Jaroslavom Šušučákom na Špeciálnom súde (ŠP) v Pezinku. Pojednávanie sa však nekonalo pre neprítomnosť jedného z dvoch obhajcov obžalovaných.

22. októbra 2005

15. snem KDH v Ružomberku schválil novelu stanov, podľa ktorej predsedníctvo bude povinné pozastaviť členstvo v strane osobe, ktorá je obžalovaná z úmyselného trestného činu a 27. októbra 2005 predsedníctvo KDH pozastavilo členstvo Pavlovi Bielikovi a zbavilo ho všetkých straníckych funkcií.

3. novembra 2005

Pavol Bielik vo svojej výpovedi pred Špeciálnym súdom vyhlásil, že obžaloba je nezákonná a skutok, ktorý je mu kladený za vinu, sa nemohol stať. Podľa Pavla Bielika sa voči nemu ako aj voči poslancom miestneho zastupiteľstva vedie už niekoľko mesiacov diskreditačná kampaň a do tejto kauzy bolo podľa neho vnesené "politikum" a nevylúčil, že ide o spravodajské hry.

Predseda predstavenstva spoločnosti Invest In Pavol K., ktorý ako svedok vypovedal pred senátom Špeciálneho súdu, opäť potvrdil, že starosta Rače Pavol Bielik požadoval prostredníctvom Jaroslava Šuščáka od neho 5 mil. Sk.

30. januára 2006

Pojednávanie na Špeciálnom súde s obžalovaným račianskym starostom Pavlom Bielikom sa nekonalo pre práceneschopnosť obžalovaného Jaroslava Šuščáka, ktorý svoju neúčasť ospravedlnil.

27. marca 2006

Senát Špeciálneho súdu (ŠS) nerozhodoval o námietke zaujatosti, ktorú obhajoba račianskeho starostu Pavla Bielika a Miroslava Š. podala voči členovi senátu Jánovi Hrubalovi. Predseda senátu Ivan Matel toto rozhodnutie zdôvodnil tým, že námietka nebola vznesená bezodkladne. Skutočnosť, že sudca Hrubala bol členom Legislatívnej rady vlády SR, či jeho dobrý vzťah s exministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom, je podľa Matela chronicky známa. Obžalovaní, aj ich obhajcovia o tom vedeli ešte pred začatím hlavného pojednávania. Mali ju preto vzniesť ešte v tom čase, vysvetlil. Pavol Bielik potom vzniesol námietku zaujatosti voči celému senátu.

28. marca 2006

Vyše dvoch hodín senát Špeciálneho súdu v Pezinku prehrával nahrávky telefonických rozhovorov v kauze račianskeho starostu Pavla Bielika a podnikateľa Jaroslava Š. Z rozhovorov je zrejmé, že Jaroslav Šuščák. vybavoval pre konateľa firmy Invest In Pavla K. na miestnom zastupiteľstve v Rači a u starostu Pavla Bielika súhlasné stanovisko na uskutočnenie investičného zámeru firmy. Z ich rozhovorov vyplynulo, že obžalovaný podnikateľ bol prostredníkom medzi Pavlom K. a starostom. Jaroslav Šuščák so svedkom hovoril v jednom z rozhovorov aj o sume päť miliónov korún.

Obhajoba obžalovaných spochybnila zákonnosť nahrávok telefonických a priestorových odpočúvaní, ktoré odzneli pred senátom ŠS. Podľa obhajcov hlavný svedok Pavol K., ktorý vystupoval ako agent, obžalovaného Jaroslava Šuščáka niekoľkokrát provokoval.

30. marca 2006

Pojednávanie v afére Pavla Bielika a Jaroslava Šuščáka odročil senát Špeciálneho súdu (ŠS) na neurčito. Spis bude predložený Najvyššiemu súdu (NS) SR, aby rozhodol o sťažnosti voči rozhodnutiu súdu, ktorý zamietol námietku voči zaujatosti senátu. Na pojednávaní súd čítal listinné dôkazy.

6. septembra 2006

Pojednávanie na Špeciálnom súde v Pezinku, v ktorom sú obžalovaní Pavol Bielik a Jaroslav Šuščák, ktoré sa malo konať od 7. septembra, bolo zrušené pre práceneschopnosť obhajcu Jaroslava Šuščák.

14. septembra 2006

Račiansky starosta Pavol Bielik sa v súvislosti s uznesením Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý zamietol jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Špeciálneho súdu o jeho námietke zaujatosti voči senátu, sťažuje na Ústavnom súde (ÚS) SR. Domáha sa zrušenia uznesenia NS SR, pretože tým bolo porušené jeho základné právo domáhať sa práva na nestrannom a nezávislom súde. Račiansky starosta je presvedčený, že nestranný a nezávislý nie je minimálne jeden zo sudcov senátu, a to Ján Hrubala.

8. novembra 2006

Pojednávanie sa na Špeciálnom súde v Pezinku neuskutočnilo pre práceneschopnosť oboch obžalovaných.

2. decembra 2006

Pavol Bielik neúspešne kandidoval za starostu mestskej časti Bratislava - Rača.

15. decembra 2006

Predseda senátu Špeciálneho súdu (ŠS) Ivan Matel vyhovel návrhu obžalovaných a pojednávanie v kauze korupčnej aféry Pavla Bielika a podnikateľa Jaroslava Šuščáka prerušil do 19. decembra. Rozhodol sa tak pre technické problémy s nahrávacím zariadením, ako aj preto, že pred súd neprišiel vypovedať svedok Ľubomír H.

Senát zároveň rozhodol, že sa nebude zaoberať námietkou zaujatosti voči senátu, ktorú obhajoba vzniesla na pojednávaní a argumentovala návrhom zákona o zrušení ŠS. Matel upozornil, že tento návrh zákona predložil minister spravodlivosti Štefan Harabin ešte 22. novembra. Obhajcovia sa s ním teda mohli oboznámiť už dávnejšie a mali námietku zaujatosti vzniesť bezodkladne. Keďže tak neurobili, súd o nej z tohto dôvodu nekonal.

19. decembra 2006

Predseda senátu Špeciálneho súdu odročil pojednávanie v korupčnej afére Pavla Bielika a Jaroslava Šuščáka na 29. a 30. januára po tom, ako pred súd neprišiel opäť vypovedať svedok Ľubomír H.

Senát vypočul jediného svedka, a to prednostu miestneho úradu v Rači Jána Krivčíka, ktorý je priamym podriadeným račianskeho starostu. Ten potvrdil, že o investičnom zámere konateľa firmy Invest In Pavla K. vedel. K údajnej trestnej činnosti starostu a Jaroslava Šuščáka sa však vyjadriť nevedel.

29. januára 2007

Na pokračujúcom pojednávaní Špeciálneho súdu v Pezinku zaznel návrh prokurátora na trest pre exstarostu mestskej časti Rača Pavla Bielika – päť rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň navrhuje v rámci trestu zakázať Pavlovi Bielikovi vykonávať činnosť verejného činiteľa počas siedmich rokov. Podnikateľovi Jaroslavovi Šuščákovi navrhol prokurátor tiež päťročný trest. Senát ešte pred záverečnými rečami zúčastnených strán vypočul posledného svedka bývalého spoločníka a spolukonateľa podnikateľa Jaroslava Šuščáka, ktorý bol poverený prípravou mandátnej zmluvy pre investičné zámery v Rači firmou Invest In.

30. januára 2007

Senát Špeciálneho súdu odsúdil exstarostu Rače Pavla Bielika na päť rokov nepodmienečne v I. nápravnovýchovnej skupine. Podnikateľ Jaroslav Šuščák bol odsúdený za spolupáchateľstvo v prípade korupcie na štyri a pol roka v I. nápravnovýchovnej skupine. Pavol Bielik bol zároveň potrestaný aj zákazom vykonávať verejnú funkciu sedem rokov a finančnou pokutou 500 tis. Sk. Rozsudok nebol právoplatný, bolo možné sa voči nemu odvolať.

6. júna 2008

Najvyšší súd (NS) SR na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok Špeciálneho súdu v prípade exstarostu Rače Pavla Bielika a celú vec vrátil na Špeciálny súd, aby ju v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol. Podľa Najvyššieho súdu SR bolo potrebné niektoré dôkazy zopakovať, prípadne vykonať ďalšie dôkazy.

22. septembra 2008

Pre ospravedlnenie obhajcov Špeciálny súd v Pezinku odročil pojednávanie s exstarostom bratislavskej Rače Pavlom Bielikom. Obhajcovia mali v ten deň iné pojednávanie a preto sa ospravedlnili. Pojednávanie odročili na v október.

16. októbra 2008

Vypočúvaním troch svedkov a vzájomnou konfrontáciou dvoch z nich sa na Špeciálnom súde v Pezinku začal obnovený proces s exstarostom bratislavskej Rače Pavlom Bielikom. Vypovedali bývali zamestnanci magistrátu hlavného mesta a zamestnankyňa úradu bratislavskej mestskej časti Rača. Všetci sa mali ešte raz vyjadriť k tomu, kto vydával záväzné stanoviská k stavebnej činnosti v tejto bratislavskej časti, či hlavné mesto alebo mestská časť. Podľa NS SR došlo v predchádzajúcom procese k rozporom v ich výpovediach. V prípade prvých dvoch svedkov urobil ŠS aj vzájomnú konfrontáciu. Po vypočutí svedkov predseda senátu pojednávanie odročil na 28. novembra.

28. novembra 2008

Pred súdom vypovedal Pavol K., predseda predstavenstva spoločnosti Invest In, ktorý ako korunný svedok tvrdil, že od neho Pavol Bielik a Jaroslav Šuščák pýtali päťmiliónový (165 970 €) úplatok. Svedok mal na nariadenie Najvyššieho súdu (NS) SR vysvetliť rozpory vo svojich výpovediach v prípravnom konaní. Svedok totiž podával 16. januára 2004 trestné oznámenie, v ktorom za osobu, ktorá od neho žiadala úplatok, označil Jaroslava Šuščáka. Pri výpovedi o pol hodinu neskôr však už tvrdil, že úplatok žiadal Pavol Bielik. NS SR vidí rozpor v tom, že Pavol K. dvakrát popisoval jeden čin, no v druhom tvrdení ho do istej miery zmenil. Pavol K. svoje počínanie vysvetlil tým, že trestné oznámenie chápal ako jeden proces, ktorý následne doplnil pri výpovedi. Ako svedok vypovedal aj vyšetrovateľ, ktorý mal prípad na starosti. Z jeho svedectva vyplynulo, že dostal rozkaz od svojho nadriadeného, aby odišiel za Pavlom K. do Šale a spísal zápisnicu o trestnom oznámení.

6. februára 2009

Bývalý starosta bratislavskej Rače Pavol Bielik a spoluobžalovaný v korupčnej kauze Jaroslav Šuščák neprišli na Špeciálny súd v Pezinku. Senát im udelil poriadkové pokuty po 1 000 €. Obhajcovia obžalovaných sa proti tomu odvolali. Senát pojednávanie odročil na 23. a 24. februára. Pavol Bielik senátu pred začiatkom pojednávania poslal e-mail, že je chorý. Nepriložil však doklad o práceneschopnosti. Po telefonáte s obhajcom prisľúbil, že tak urobí do dvoch hodín. ŠS to ako ospravedlnenie neprijal. Jaroslav Šuščák podľa svojho obhajcu Petra Filipa bol pred pojednávaním na vyšetrení v ústave srdcovo-cievnych chorôb. Advokát sa to od klienta dozvedel, keď si všimol od neho zmeškaný telefonát. Senát chcel vypočuť troch svedkov. Medzi nimi bol aj bývalý šéf Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Policajného zboru Jozef Šátek.

23. februára 2009

Päťročné väzenie navrhol v záverečnej reči špeciálny prokurátor pre bývalého starostu bratislavskej mestskej časti Rača Pavla Bielika. Navrhnutý trest je rovnaký ako v už raz zrušenom rozsudku Špeciálneho súdu. Pavol B. by mal podľa žalobcu dostať aj sedemročný zákaz vykonávať verejnú funkciu a zaplatiť 16 597 €. Spoluobžalovaný Jaroslav Šuščák by mal podľa návrhu prokurátora dostať 4,5-ročné väzenie. Obhajca Pavla Bielika v úvode záverečnej reči odmietol, že by jeho klient žiadal úplatok. Dokazovanie sa skončilo výsluchom trojice svedkov. Bývalý riaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek na ŠS poznamenal, že jeho úradu sa ani raz nestalo, že by akcia s nasadeným agentom nevyšla, a mali ich asi 40, takže ho zaujímalo, prečo v tomto prípade nie. V kauze údajnej korupcie bývalého starostu Rače Pavla Bielika napokon nedošlo k odovzdaniu úplatku. Na ŠS vypovedali aj ďalší dvaja dôstojníci, ktorí v polícii naďalej pôsobia. Hovorili o tom, ako na začiatku prípadu došlo k vyslaniu vyšetrovateľa za súčasným hlavným svedkom obžaloby, ktorý chcel podať trestné oznámenie.

24. februára 2009

Päť rokov väzenia pre bývalého starostu bratislavskej Rače Pavla Bielika a štyri a pol roka pre spoluobžalovaného Jaroslava Šuščáka - tak znie rozsudok, ktorý vyniesol Špeciálny súd. Pavol Bielik má aj sedemročný zákaz vykonávať verejnú funkciu a zaplatiť 16 597 €. Špeciálny súd tak potvrdil svoj pôvodný rozsudok z januára 2007. Prípadom sa opäť zaoberal na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý mu vec vrátil po odvolaní obžalovaných na nové prerokovanie.

(sita)
Výber prípadov údajnej korupcie a podvodov starostov a primátorov

SAMUEL LOJKOVIČ

Najvyšší súd potvrdil 26. februára 2007 za úplatkárstvo vtedajšiemu primátorovi juhoslovenského Veľkého Medera Samuelovi Lojkovičovi väzenie dva roky a osem mesiacov a pokutu 300.000 korún (podľa konverzného kurzu takmer 10.000 eur). Súd tak odobril predchádzajúci verdikt Špeciálneho súdu. Lojkovič podľa súdov prijal v roku 2005 úplatok 300.000 korún (takmer 10.000 eur), za ktorý mal ovplyvňovať miestnych poslancov, aby ustúpili od zámeru zrušiť s istým podnikateľom zmluvu na prenájom pozemkov v okolí miestneho kúpaliska. Na Slovensku išlo o prvý prípad, keď právoplatne odsúdili primátora za korupciu.

JOZEF POHANČENÍK

Najvyšší súd 5. júna 2008 vymeral bývalému primátorovi Čadce Jozefovi Pohančeníkovi za prijímanie úplatku trojročný trest väzenia. Uložil mu aj päťročný zákaz vykonávať funkciu regionálneho politika a tiež pokutu pol milióna korún (16.600 eur). Potvrdil tak skorší verdikt Špeciálneho súdu. Pohančeník ešte ako primátor zobral podľa rozsudku v roku 2005 od podnikateľa úplatok 1,5 milióna korún (49.790 eur). Ako protislužbu mu mal podľa súdov vybaviť, aby jeho firme mesto preplatilo faktúru v hodnote 30 miliónov korún (takmer jeden milión eur) za stavbu priemyselného parku.

LADISLAV LUMTZER

Špeciálny súd v Banskej Bystrici 9. júna 2008 potrestal väzením na 8,5 roka a pokutou pol milióna korún (16.600 eur) bývalého starostu košickej mestskej časti Dargovských hrdinov Ladislava Lumtzera, ktorý podpisom fiktívnych faktúr umožnil čerpať firme podnikateľa Maroša Merjavého štátneho dotácie. Za podvod vo výške takmer 75 miliónov korún (2,5 milióna eur) pri výstavbe bytov v Košiciach dostal rovnaký trest aj Merjavý. Rozsudok nie je právoplatný, obaja obžalovaní sa proti nemu odvolali.

EUGEN ČUŇO

Na šesťročné väzenie odsúdil Špeciálny súd 19. januára 2009 bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a ďalších dvoch ľudí za to, že si ešte v roku 2002 údajne vypýtali úplatok 18 miliónov korún (vyše 597.000 eur). Súd ich čin kvalifikoval ako podvod. Čuňo za úplatok od košickej firmy Kame podnikateľa Merjavého údajne pomáhal pri zabezpečení štátnej dotácie na stavbu bytov v Košiciach. Niekdajší nominant SDKÚ-DS, ktorého polícia zadržala pri preberaní časti peňazí, tiež musí rovnako ako ďalší dvaja odsúdení zaplatiť pokutu 20.000 eur (zhruba 603.000 Sk). Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaní sa odvolali.

MIROSLAV REJDA

Polícia 3. apríla 2008 oznámila, že obvinila primátora kysuckého mesta Turzovka Miroslava Rejdu z prijatia úplatku. Rejda, ktorý vo voľbách kandidoval ako nezávislý, údajne prijal úplatok v hodnote približne 50.000 korún (1660 eur). Korupcia podľa polície súvisela s odpredajom pozemkov Turzovky a úplatok bol prijatý v nepeňažnej podobe. Polícia vlani v októbri ukončila prípad návrhom na podanie obžaloby.

PETER GUZMICKÝ

Obvineniu z podvodu za 20 miliónov korún (takmer 664.000 eur) s pozemkami čelí starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický. Starosta údajne nechal nezákonne prepísať na obec pozemky, ktoré mali iných majiteľov.

SERAFÍNA OSTRIHOŇOVÁ

Prokuratúra 18. decembra 2008 informovala, že primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová čelí obvineniu z podvodu pre nezákonný prevod pozemkov na mesto. Primátorka údajne spôsobila štátu a neznámym vlastníkom škodu najmenej 11 miliónov korún (najmenej 365.133 eur). Neskôr ju vyšetrovateľ obvinil aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.

PAVOL BIELIK

Špeciálny súd dnes potrestal bývalého starostu bratislavskej Rače Pavla Bielika piatimi rokmi väzenia za korupciu. Bielikovi okrem toho zakázal vykonávať funkciu verejného činiteľa na sedem rokov a uložil mu peňažný trest vo výške takmer 16.597 eur (pol milióna korún). Exstarosta sa proti rozsudku ešte môže odvolať. Špeciálny súd sa Bielikovým prípadom zaoberal znovu po tom, čo Najvyšší súd minulý rok zrušil jeho starší rozsudok.

(čtk)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 389
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 430
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 962
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 863
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 631
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 499
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 136
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Audit sa mal skončiť už pred dvoma týždňami.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


TASR
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


 Ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Návrh je plne v súlade s európskou legislatívou, tvrdí ministerka kultúry.


TASR
Michal Moško

Poslanecké sľuby zložia Andrea Szabóová a Dávid Demečko.


TASR
Diskusia prezidentských kandidátov v RTVS.

Väčšina ľudí na Slovensku považuje kritické médiá za pilier demokracie.


SkryťZatvoriť reklamu