BRATISLAVA. Ústavnému sudcovi Ladislavovi Oroszovi sa niekto vyhrážal. Dôvodom je rozhodovanie o budúcnosti Špeciálneho súdu, ktorým sa plénum bude zaoberať na budúcu stredu. Ústavný súd sa k týmto informáciám včera odmietol vyjadriť. Mlčal aj sudca Orosz. „Môžem povedať iba toľko, že sa zatiaľ k týmto okolnostiam vyjadrovať nebudem a to z dôvodu, že mi je moja rodina prednejšia ako všetko ostatné," povedala pre SME sudcova manželka Viera Oroszová.
Veľa vecí sme už v tejto republike zažili, ale také niečo tu ešte nebolo - aby niekto ohrozoval rodinu ústavného sudcu s cieľom ovplyvniť jeho stanovisko!
Stĺpček Mariána Leška: Prekáža najviac
Podľa týždenníka Plus 7 dní sa ju mal pokúsiť niekto otráviť. Po tom, ako mala zdravotné problémy a vyhľadala lekársku pomoc, sa Oroszovi niekto ohlásil telefonicky a pýtal sa ho, čo hovorí na to, čo sa stalo jeho žene. „Ešte stále chceš hlasovať za Špeciálny súd?," pýtal sa ho podľa týždenníka niekto v telefóne.
Košická prokuratúra, na ktorej Oroszová pracuje, o prípade nehovorí. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať," povedal stručne hovorca Milan Filičko. Košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová len potvrdila, že trestné oznámenie od Orosza neevidujú. Hovorca ministra vnútra Erik Tomáš potvrdil, že Orosz požiadal o ochranu 29. apríla. Minister sa mu ju po analýze Úradu na ochranu ústavných činiteľov rozhodol prideliť. „Forma a rozsah ochrany sú predmetom utajovaných skutočností," povedal Tomáš. Ústavní sudcovia nemajú bežne na ochranku nárok. Musí ísť o výnimočnú situáciu. V poslednom období to nie je po prvý raz, čo sa niekto pokúsil ústavného sudcu zdiskreditovať pred dôležitým rozhodovaním.
Pred dvomi rokmi bol takto pred rozhodovaním ústavných sudcov o interrupčnom zákone „objavil" odsudzujúci rozsudok za krátenie dane sudcu Juraja Horvátha. Horváth v jednom z rozhovorov priznal, že zverejnenie rozsudku súvisí s rozhodovaním v dôležitých kauzách. Jeho zaujatosť preto namietal Daniel Lipšic z KDH ako zástupca poslancov nespokojných s interrupčnou legislatívou.
Pri Oroszovi sa to nemusí zopakovať. Právny zástupca Dušan Repák, ktorý zastupuje koaličných poslancov, ktorí napadli ústavnosť Špeciálneho súdu, včera potvrdil, že nebude žiadať vylúčenie Orosza. Stanovisko zástupcu druhej strany Radoslava Procházku sa nám nepodarilo získať.
Zaujatí môžu byť viacerí sudcovia
BRATISLAVA. Rozhodovať o tom, či je Špeciálny súd v súlade s ústavou, budú aj sudcovia, ktorí boli predtým s jeho činnosťou spojení.
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková bola ako sudkyňa Najvyššieho súdu členkou odvolacieho senátu Špeciálneho súdu. V minulosti sa nevyjadrila za zrušenie súdu. Hovorila o zachovaní súdu a rozšírení jeho kompetencií. Včera na to, či bude namietať svoju zaujatosť, neodpovedala. Neodpovedali ani sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák, ktorí boli členmi Súdnej rady. Tá odobrovala špeciálnych sudcov. Prijala tiež uznesenie, v ktorom navrhla Špeciálny súd zrušiť.
Právny zástupca odporcov Špeciálneho súdu Dušan Repák sa nevyjadril, či by mali byť sudcovia z konania vylúčení. V prípade Macejkovej hovorí, že ak niekto rozhodoval o odvolaní proti rozhodnutiu, nerozhodoval o tom, či je súd kreovaný v súlade s ústavou. Pri Brňákovi s Ľalíkom je podľa neho situácia iná. Hlasovanie Súdnej rady je však tajné, a preto nie je jasné, kto ako hlasuje.(vev)

Beata
Balogová
