Mal macedónsky pôvod, narodil sa v Bulharsku, ale svetoznámym sa stal, až keď vymyslel atletické tabuľky, ktoré každý nazýva maďarské.
Tabuľky, ktoré „zostrojil“, majú v atletike prelomový význam. Možno podľa nich pomerne objektívne porovnať to, čo sa na prvý pohľad porovnať nedá. Napríklad výkon šprintéra a maratónca alebo diaľkarky a kladivárky. Spiriev vôbec nerobil dojem vedca.
„Veľmi dobre som ho poznal. Bol priateľský a večne sa dobrácky usmieval. Nepokazil žart. Málokto z nás ovládal toľko cudzích jazykov ako on. Populárne a veľmi šikovné tabuľky sú vecou jeho úžasnej praxe, zvedavosti a tisícok rozhovorov s altétmi z celého sveta,“ spomína na kolegu slovenský atletický manažér, organizátor a štatistik Alfonz Juck.
Nápad Božidara Spirieva (1932 - 11. 1. 2010) nie je iba hromada čísiel. Je to zaujímavé čítanie aj pre bežného fanúšika. Usain Bolt sa v maďarských tabuľkách dostal na čelo až vlani. Kraľuje jeho stovka za 9,58 sekundy (1374 bodov), za dvojstovku 19,19 má 1356 b. V druhom prípade iba o čosi prekonal českého oštepára Jana Železného pri svetovým rekordom 98,48 metra (1346). Ak by súčasný oštepár chcel predstihnúť Bolta musel by hodiť takmer 101 metrov, maratónec zabehnúť trať za 1:58 hodiny (rekord je 2:03,59 h).
Spiriev bol bulharský majster v behu na 400 m prekážky. Zamiloval sa do maďarskej diaľkarky Irén Kuhnovej. V roku 1961 sa zobrali, občianstvo však dostal až v deväťdesiatom druhom. „Bol by špičkovým svetovým činovníkom, možno aj šéfom, ibaže Spiriev odmietal každú funkciu,“ pripomenul Juck.
Atléti mu hovorili pre majestátnu postavu Grande Signore. Jeho syn Attila bol maďarský majster na 400 m prekážok a pokračuje na stránke www.all-athletic.com v otcovom diele. Ten ju založil.